Bez Pačindu a Kalmára, s maximálnym odhodlaním

Publikované: 18. november 2017 - 9:49
K obhajcovi titulu a tabuľkovému susedovi cestujeme bez potrestanej dvojice najlepších strelcov tímu Pačindu a Kalmára. Stretnutie Žilina-DAC začína v sobotu o 15.00 hod.

Oslabení, odhodlaní

V Žiline sa predstavíme po takmer roku a pol, naposledy sme tam nastúpili v úvodnom kole ročníka 2016/17. Odvtedy sa tri stretnutia uskutočnili na našej pôde a ten posledný, v augustovom 5. kole tejto sezóny, bol jedným z vrcholov doterajšieho priebehu súťaže. Pod naše víťazstvo 4:2 sa podpísali Pačinda, Kalmár, Ljubičić a Divković. Prví dvaja, ktorí sú momentálne nielen najlepšími strelcami mužstvami, ale aj jeho hernými lídrami, nám budú zajtra chýbať. V poslednom kole proti Slovanu totiž obaja videli svoju piatu žltú kartu v sezóne.
Ich spoluhráči sú však odhodlaní túto stratu vykompenzovať a udržať sa v tabuľke pred Žilinčanmi, ktorí sú pod nami o jednu priečku a jeden bod.

Čmelíkov návrat

Dnešné stretnutie bude špecifické pre žilinského odchovanca Lukáša Čmelíka, ktorý sa do dôverne známeho prostredia vracia po dlhej odmlke - od jeho posledného súťažného duelu pod Dubňom totiž uplynuli už vyše dva roky. Lukáš nastúpil v utorok v drese slovenskej reprezentačnej dvadsaťjednotky v južnom Španielsku a pri prehre 1:5 strávil na ihrisku 68 minút. „Napriek výsledku to bol to z našej strany dobrý zápas, hrali sme odlišne ako v prvom vzájomnom zápase v Poprade. V prvom polčase sme boli možno aj lepší ako Španieli, ale bola tam jedna kontroverzná situácia kedy nám rozhodca mohol písknuť penaltu. Namiesto vedenia 2:0 sme z protiútoku hneď dostali gól, čo nás úplne vyhodilo z miery. Navyše, po tejto situácii nám trénera vykázali na tribúnu. Do prestávky sme to ešte udržali na 1:1, ale v druhom polčase sa už hralo ťažko,“ vracia sa k stretnutiu kvalifikácie o postup na ME 2019 v Taliansku, po ktorom zverencom trénera Hapala patrí v nabitej tabuľke priebežná piata priečka.

Čmelík sa z Cartageny vrátil v stredu a k nášmu tímu sa pripojil pred včerajším tréningom. „Poriadne som sa nacestoval, navyše som v náročnom zápase odohral takmer 70 minút. Na zajtrajší zápas sa ale veľmi teším, chcem sa dobre adaptovať a pripraviť sa čo najlepšie. Na Žilinu musíme vybehnúť ako v domácom zápase. Bude to veľmi ťažké, aj vzhľadom na umelú trávu, ale myslím si, že to zvládneme,“ dodal odhodlane 21-ročný ofenzívny hráč, ktorý k nám prišiel v lete práve od žlto-zelených.

Najlepší doma

Žilinčania na jar oslavovali zisk siedmeho titulu v klubovej histórii. Zaslúžene. Minulá sezóna totiž patrila zverencom trénera Guľu, vo všetkých ukazovateľoch výrazne prevýšili svojich konkurentov. V tej aktuálnej sú na čele tabuľky domácich stretnutí, na svojej umelej tráve stratili body len raz - šokujúco proti Prešovu pri prehre 2:3 hneď v úvodnom vystúpení. Nasledovných sedem duelov na vlastnom štadióne vyhrali a nastrieľali v nich až 24 gólov. Vonku sa im darí menej, v tomto ukazovateli sú až ôsmi. Vôbec, Žilina má z prvej sedmičky tímov na konte najviac prehier, ako jediný v lige ešte neremizovali. Disponujú však obrovskou ofenzívnou silou, po Trenčíne strelili najviac gólov (34).

Posledných 5 vzájomných stretnutí vo Fortuna lige:

08.04.2016 - Žilina-DAC 4:1, góly Haskić 2, Diaz, Špalek - Pačinda, 1365 divákov

17.07.2016 - Žilina-DAC 2:2, góly Diaz, Špalek - Michalík, Vida, 4368 divákov

15.10.2016 - DAC-Žilina 0:6, góly Otubanjo 2, Káčer, Škvarka, Špalek, Hlohovský, 1303 divákov (v Senci)

11.03.2017 - DAC-Žilina 2:2, góly Ljubičić, Davis (11 m) - Kaša, Škvarka, 5152 divákov

20.08.2016 - DAC-Žilina 4:2, góly Pačinda, Kalmár, Ljubičić, Divković - Koštrna vlastný, Mráz, 7139 divákov

História

Žilina patrí medzi našich tradičným rivalov, stretávame sa od nášho debutu v najvyššej súťaži v roku 1985. Boli to práve žlto-zelení, proti komu sme v septembri 1985 dosiahli náš vôbec prvý gól aj prvé víťazstvo v najvyššej súťaži. Vzájomné stretnutia bývalú bohaté na góly, posledných desať prinieslo priemer 3,7 gólu. Pod Dubňom sme v doterajších dvadsiatich vystúpeniach vyhrali dvakrát, na jeseň 1993 (0:3, góly Diňa 2, Radványi) a na jar 1995 (0:1, gól Kuna). Pri poslednej návšteve na severe Slovenska sme remízu 2:2 zachraňovali v samom závere gólmi Michalíka a Vidu.

Program 16. kola Fortuna ligy:

Sobota, 18. novembra 2017, 14.00: Michalovce-Trenčín, Ružomberok-Podbrezová, Nitra-Senica, Prešov-Zlaté Moravce, 15.00: Žilina-DAC

Nedeľa, 19. novembra 2017, 14.00: Slovan-Trnava

Stretnutie 16. kola Fortuna ligy MŠK Žilina - FC DAC 1904 začína zajtra o 15.00 h, rozhodujú Sedlák - D. Hrčka, Žákech.

Zdroj: fcdac.sk