DAC: bronzoví a najmladší

Publikované: 8. jún 2018 - 13:38
V sezóne 2017/18 získal DAC bronzovú priečku s najmladším tímom celej Fortuna ligy! V celoeurópskom meradle nám patrí 14. priečka.

Po ukončení väčšiny futbalových súťaží na starom kontinente vydal CIES Football Observatory štúdiu ohľadom veku hráčov v jednotlivých ligách členských krajín UEFA. Štúdia berie do úvahy sezónu 2017/18 u krajín, kde sa hrá systémom jeseň-jar, respektíve jar 2018 u ostatných krajín, kde súťaže prebiehajú v opačnom garde.

Spomedzi všetkých súťaží v Európe je Fortuna liga štvrtá najmladšia! Pred nami sú len Slovinsko, Chorvátsko a Holandsko. Priemerný vek v priebehu ročníka 2017/18 bol na Slovensku 25.37 rokov. Na porovnanie, v slovinskej najvyššej súťaži to bolo 24.76. Na opačnom konci rebríčka je Turecko s vekovým priemerom 28.85.

Spomedzi klubov hral s najmladším kádrom ukrajinský celok FK Stal Kamianske (22.46), pred dánskym Nordsjaellandom, holandskou Bredou a francúzskym LOSC Lille. V TOP 20 sú aj ďalšie veľkokluby, veď na deviatej priečke nájdeme amsterdamský Ajax a na pätnástom Lipsko. O jednu priečku pred štvrťfinalistom Európskej ligy a šiestym tímom nemeckej Bundesligy sa umiestnil náš klub. Priemerný vek hráčov DAC-u v stretnutiach minulej sezóny 2017/18, v ktorej sme získali bronzové medaily, bol 23.77.

Vôbec, v TOP 25 klubov Európy má Fortuna liga až päťnásobné zastúpenie!

12. (391) Zlaté Moravce 28.11

Legenda: za poradím v rámci FL je v zátvorke poradie v rámci celej Európy, názov klubu a priemerný vek hráčov v zápasoch sezóny

V priebehu sezóny sme mali na trávniku najmladší tím v 1. kole nadstavby pri domácom víťazstve nad Ružomberkom, kedy bol priemer 22.76 rokov. Najstaršiu zostavu sme „použili“ pri domácej bezgólovej remíze s Prešovom v 7. jesennom kole - 24.12 rokov.