Back to top

Málo času, surovín a hrncov. Aj takto si uvaríte skvelo

Publikované: 7. február 2018 - 10:19
Chatári, študenti na internáte, začínajúce gazdinky, rodiny v gréckom apartmáne, opustení manželia aj lenivci. Tí všetci hľadajú manuál, ako si uvariť bez desiatich zašpinených hrncov, s pár surovinami a tak rýchlo, aby už za hodinu stihli volejbal. Prečítajte si rady odborníkov!

Ak máte minimum riadu, surovín i času (a možno aj skúseností a peňazí), napriek tomu môžete vytvoriť dobré jedlo. Svoje skúsenosti vám sprostredkujú traja odborníci, navyše niektorí z nich sa s podobným problémom (okrem nedostatku skúseností) stretávajú tiež. Michal Nikodém priznáva, že má doma naozaj miniatúrnu kuchyňu, kde pracovná plocha tvorí asi 40 cm. Podľa autorky kuchárok Jany Florentýny Zatloukalovej si rozhodne nemá zmysel hovoriť, že nemôžete variť, pretože nemáte mixér, pekáreň na chlieb alebo odšťavovač. „Nie vždy sa to dobre počúva, ale to, čo naozaj človeka v malej kuchyni s malým vybavením obmedzuje, je len jeho schopnosť variť a porozumieť základným princípom," konštatuje natvrdo.

Podľa nej možno aj s veľmi obmedzeným vybavením variť, dusiť, vyprážať v menšom aj väčšom množstve tuku, opekať na panvici, piecť (v rúre alebo v remoske), čo sú základné kuchárske techniky, v ktorých sa skrýva "umenie variť".  "Akonáhle ich raz dobre pochopíte a prijmete za svoje, už nikdy vám nebudú chýbať recepty a zakaždým vymyslíte jedlo už pri nákupe v obchode, podľa toho, ktoré suroviny sa vám práve páčia. Najlepšie čerstvé, voňavé, sezónne alebo lokálne. Z takýchto surovín sa potom varí samozrejme najlepšie, najjednoduchšie a najrýchlejšie." A práve o to ide.

Jednoduchá ázijská kuchyňa
Nie je ani také dôležité investovať do riadu a vybavenia kuchyne, ako do správnych surovín. A rozhodne to neznamená tých najdrahších. Napríklad ázijská kuchyňa sa môže zdať na prvý pohľad finančne náročnejšia kvôli množstvu použitých omáčok (sójová, tamarindová, rybia ...). Ale nie je to tak. Z omáčok použijete len veľmi málo, napríklad len lyžicu na každé varenie, takže vydržia naozaj dlho. Na dovolenku si zrejme málokto povezie šesť fľaštičiek, ale napríklad študenti na internáte ich môžu mať uložené v izbe. Keď potom vytiahnu wok a rezance, blysne sa pred priateľmi vďaka štýlovému pokrmu, ktorý mu však nezhltne celé vreckové.  „Ak si chcete uvariť autentické ázijské jedlo, tak sú potrebné autentické suroviny," vysvetľuje Nikodém s tým, že osobne nie je zástancom predražených obchodov, bio potravín ani farmárskych trhov. Radšej kúpi menší kúsok kvalitného mäsa alebo len pár kreviet, tofu, veľa zeleniny a doplní ich kvalitnou škrobovou prílohou, ako sú rezance alebo ryža. A správne dochutí, vďaka čomu má na stole za chvíľku perfektné jedlo. Práve v umení kombinovať rôzne chute spočíva tajomstvo ázijského varenia, rovnako tak ako v umení spracovať celé zviera "od ňufáka po chvostík".

Nižšia cena býva vykúpená dlhšou prípravou
Môžete si napríklad u mäsiara kúpiť bravčové koleno a podusiť ho na čiernom pive, vďaka čomu nasýtite (spolu s chlebom) dvoch hladošov. Alebo uvariť rebrá a mäso použiť do klasických zapekaných cestovín, na ktorých nie je vôbec nič náročné. Platí, že niektoré recepty, ktoré nevyžadujú náročné ingrediencie a postupy (ako napríklad dusenie), na oplátku žiadajú dlhší čas na prípravu. Pokiaľ však dáte pod pokrievku dusiť kuracie paličky so slaninou a šampiňónmi s paradajkami z plechovky, môžete pokojne na gauči vedľa čítať knižku.

Paradajky z plechovky sa dajú použiť do mnohých "eintopfov" (Nikodém však upozorňuje, že tie mnohokrát nemusia vyzerať na tanieri extra príťažlivo) - napríklad s červenou šošovicou, mrkvou a klobáskou, alebo karí s tekvicou. „Ak ste obmedzený časom či priestorom, nemusíte sa trápiť s prípravou omáčky z čerstvých paradajok, zakúpené kvalitné sugo vám urobí rovnakú službu," hovorí taliansky šéfkuchár Gianfranco Iuorio z Wine Food Marketu. Rovnako by sa nebál siahnuť po hotových pestách. Vyskúšajte napríklad jemne pikantné pesto all'abruzzese, ktoré tvoria sušené paradajky, čierne olivy, ovčí syr, olivový olej, bylinky a chilli papričky. Len ho prehrejete s uvarenými cestovinami a máte hotovo," prispieva konkrétnym tipom na jednoduchý a rýchly obed.

Práve talianska kuchyňa mnohokrát využíva dobré, ale nenáročné suroviny. Keď ich spojíte, získate skvelý pokrm. Cestoviny zvládne vo vriacej osolenej vode uvariť každý a doplniť ich o chuťovú vložku nie je umenie. Typickým zástupcom sú špagety carbonara. Pre štyroch stravníkov na troške olivového oleja opečte 200 gramov pancetty nakrájanej na rezance do chrumkava. Zmiešajte 6 žĺtkov a 100 gramov strúhaného parmezánu a korenie a vyšľahajte. Do panvice mimo ohňa vhoďte uvarené špagety a premiešajte s omáčkou. Taliani by do kategórie rýchlych jedál zaradili aj obľúbené bruschetty. Ide o opečený chlieb na olivovom oleji servírovaný napríklad s nátierkami, paradajkami alebo lososom.

Cestoviny s omáčkou naraz
"Antipasti a primi patriace k rýchlym jedlám sú často založené na rybách či zelenine, čo sú ingrediencie, u ktorých dlhá úprava nie je žiaduca, ak chceme zachovať všetky živiny," vysvetľuje princípy rýchlej talianskej gastronómie šéfkuchár. Podľa neho tkvie čaro v jednoduchosti, sýtosti a dobrej stráviteľnosti, čo sú základné požiadavky varenia i na chate na Lipne.

Od talianskych gazdiniek sa môžete naučiť aj ďalší fígeľ, ktorý vám ušetrí hrnce a čas. Ide o prípravu cestovín v jednej panvičke spoločne s omáčkou, v Taliansku nazývané pasta risottata. V panvičke si najskôr pripravte omáčku, potom do nej pridajte vodu. Až sa zmes bude variť, vysypte do panvice cestoviny. Ako sa budú cestoviny variť, voda sa bude postupne odparovať, takže vám nakoniec v panvičke zostane pôvodná koncentrovaná omáčka s cestovinami.

Orestujte mäso a vymyslite neopozeranú prílohu
Restovanie je postup, s ktorým sa ako prvým zoznámia začínajúce gazdinky. Mäso z panvičky, uvarené zemiaky alebo ryža, šalát ... To vôbec nemusí byť pre tých, čo majú málo času aj skúseností, zlý variant. „Na jednej panvičke si tak môžete orestovať filet zo zubáča a vedľa neho huby, zeleninu či špenát ako rýchlu prílohu," vysvetľuje Talian. Lenže dôležité je sa príliš často neopakovať, čo je podľa Florentýny Zatloukalovej, ktorá radí začínajúcim kuchárkam, častý problém.

Kým Nikodém bojuje s nedostatkom miesta, Florentýna zase s úsmevom priznáva, že minimum času je zase takmer každodenná výzva pre rodinné večere. „Veľa možností dajú človeku vajíčka, sú sýte, rýchle, ponúkajú veľké množstvo úprav. Rovnako tak cestoviny, ktoré ľahko doplníte veľkým množstvom zeleniny, ako to má na večeru byť. V lete sa často uchýlim k šalátom, do ktorých pridám napríklad syr, strukoviny alebo kuracie prsia, aby som vytvorila dostatočne sýte jedlo, v zime namiesto šalátov rada pripravujem husté a pestré polievky," radí skúsene. Ani talianske kuchárky nemajú zakaždým čas vyvárať mnohochodové menu. Podľa Gianfranca si tak často pripravujú jedlá do zásoby. Skúste preto jeden deň v mesiaci venovať príprave na varenie. Skúste napríklad jednoduché denné jedlá z jednej panvice alebo hrnca doplniť šikovným dezertom pripraveným za pár minút alebo schovaným v mrazničke. Keď k jednoduchému zeleninovému šalátu a plátku mäsa na záver vytiahnete vlastnoručne vyrobenú zmrzlinu, rozhodne nebudete mať pocit, že v malej chatke pri Vltave trpíte.

RECEPTY:
Sicílsky kuskus s krevetami
Kuskus je rýchle jedlo, ktoré vám dodá energiu na dlho. 100 gramov kreviet nestojí veľa, takže sa nebojte prílišnej finančnej náročnosti receptu.

Potrebujete:
300 g kuskusu
500 ml zeleninového vývaru
1 červenú papriku
1 žltú papriku
1 menšiu cuketu
olivový olej
150 g vylúpaných kreviet
petržlen
citrónovú kôru
čili papričku (množstvo podľa chuti)
pistácie a píniové oriešky
hrozienka
soľ, korenie

Ako na to: Kuskus zalejeme horúcim zeleninovým vývarom, zakryjeme fóliou a necháme napučať. Cuketu a papriky nakrájame na kocky a orestujeme ich na olivovom oleji. Na vedľajšej panvici orestujeme krevety a necháme ich vychladnúť. Kuskus dochutíme soľou, korením, olivovým olejom, nasekanou petržlenovou vňaťou a citrónovou kôrou. Pridáme nakrájanú čili papričku, pistácie, hrozienka, píniové oriešky, krevety a orestovanú zeleninu. Všetko premiešame. Kuskus môžeme podávať teplý aj studený.
 

Gnocci s údeným lososom a cuketou
Rýchle jedlo, vďaka ktorému luxusne nakŕmite seba a troch pozvaných hostí.

Potrebujete:
2 balenia gnocchi (2 x 500 g)
200 g cukety
4 strúčiky cesnaku
olivový olej
200 g údeného lososa
125 g masla
soľ a korenie

Ako na to: V osolenej vode uvaríme cestoviny. Cuketu nakrájame na kocky, cesnak na plátky a na panvici na olivovom oleji ich orestujeme. Do panvice pridáme uvarené gnocchi a ľahko ich podlejeme vodou, v ktorej sa predtým varili. Pridáme nakrájaného lososa (v tento moment už cestoviny nevaríme), pre zvýraznenie chuti aj trochu masla. Na panvici všetko prehádžeme a podávame.
  

Phad Thai Kai - ryžové rezance s kuracím mäsom
Dve porcie vykúzlite za desať minút, keď budete mať vopred namočené rezance.

Potrebujete:

Ryžové rezance:
1 šalotku
2 vajcia
120 g kuracích pŕs
10 cm póru
1 mrkvu
hrsť sójových výhonkov
olej na restovanie
100 g údeného tofu
tamarindovú omáčka (asi 1 lyžica)
rybiu omáčka (asi 1 lyžica)
svetlú sójovú omáčka (asi 1 lyžica)

Na dochutenie a ozdobu:
limetovú šťavu 
hrsť koriandra
1 lyžica sekaných arašidov
sušené čili podľa chuti
cukor krupica
soľ, korenie

Ako na to: Rezance namočíme na 20 minút do vlažnej vody, potom prepláchneme a scedíme. Pór, mrkvu, šalotku nakrájame na tenké rezance. Vo woku rozohrejeme olej a orestujeme šalotku. Potom orestujeme mäso a pridáme vajcia, ktoré ľahko rozmiešame (avšak nie do podoby miešaných vajec) a zarestujeme. Potom pridáme rezance, mrkvu, sójové výhonky, pór a tofu nakrájané na drobné kocky, zalejeme omáčkami a dobre premiešame. Ak sú rezance tvrdé, prilejeme pol naberačky vývaru. Dochutíme cukrom. Nakoniec pridáme čili papričky. Na tanieri posypeme sekanými orieškami, koriandrom a pokvapkáme šťavou z limety alebo citróna.

Zdroj: style.hnonline.sk

Toto ste už čítali?

Cookies