Minsk - DAC 4:1 (1:0)v odvete 2. predkola Európskej ligy

Publikované: 3. august 2018 - 9:51
Snaha o tretie predkolo sa nestrela s úspechom. Po prvej prehre 1:3 sme v Minsku nedokázali odpovedať na silu súpera, ktorý bol aj vo včerajšom dueli rýchlejší, efektívnejší, čím zaslúžene postupuje ďalej.

Oproti predošlému duelu nastali v našej zastave tri zmeny. Kvôli kartovému trestu sa mimo základnú jedenástku ocitol Šimčák, kým tréner Hyballa poslal na lavičku Šatku a Pačindu. Namiesto nich dnes nastúpili Davis, Koné a M. Vida. Prienik Dinama musel Koné hasiť už v prvej minúte, videl za to žlté napomenutie. Triasli sme sa aj v tretej minúte po chybe Davisa a zakončení Ivanova, Macej nás podržal. Chvíľu sme sa oslobodili, poslali niekoľko centrov, no v jedenástej minúte sa Minsk dostal do prečíslania, v ktorom zakončoval Khvaschinski, Macej si pripísal bravúrny zákrok, kým dorážka  skončila mimo hraciu plochu. Z ďalšej akcie zakončoval Nikolić, jeho strela sa tesne nezmestila medzi tri žrde. V 17. minúte bol v samostatnom nájazde Herc, postranný rozhodca žiaľ videl ofsajd. O minútu sme po striedaní Šatku za Koného inkasovali, po presne načasovanej kolmici sa Nikolić ocitol sám pred Macejom, a tak v pokutovom území nemal problém skórovať - 1:0. V 22. minúte Herc vystrelil z väčšej diaľky na bránu, menej dôrazný pokus Gorbunova nevystrašil. Až po úvodnom góle sa hra presunula smerom od brány, presnejšie medzi šestnáky. Začali sme sa snažiť o zázrak, proste akýmkoľvek spôsobom vstietiť prvý gól. Centre z našej strany lietali z ktoréhokoľvek smeru, no finálka však viazla. V 40. minúte sme mohli znížiť, K. Vida šikovným centrom našiel v pokutovom území Herca, ktorý aj hlavičkoval, no priamo do Begunova. O minútu inkasovalo naše mužstvo ďalšiu ranu, nútene musel byť striedaný Bayo, ktorého nahradil Divković. V 43. minúte sme získali priamy kop z nádejnej pozície, Kalmárova strela však skončila len v múre, a tak sme mimoriadne náročný polčas prehrali 1:0.

Druhú polovicu stretnutia sme začali veľmi zle. Už v 47. minúte prepadla lopta cez Huka, ktorú pohotovo dorazil Khvaschinki na bezmocného Maceja - 2:0. O tri minúty sme žiaľ opäť lovili loptu z brány, po súboji Koštrnu rozhodca nariadil pokutový kop. Ten zahral Ivanov priamo do stredu, nohy tam síce Macej nechal, no gólu nezabránil - 3:0. Po dvoch rýchlych góloch sa o prvý zásah DAC-u v Minsku pokúsil Herc, nádejnú strelu však opäť pokryl pozorný Gorbunov. O štyri minúty sme štvrtýkrát inkasovali, Nikolić zahrával priamy kop asi z dvadsiatich metrov a trafil sa naozaj výborne, k ľavej žrdi Macej nedočiahol - 4:0. V 65. minúte sa po rohovom kope dostal k zakončeniu Makas, dobre umiestnenú strelu však náš gólman zneškodnil. Posledná dvadsaťminútovka patrila nám. V 73. minúte sme sa dočkali čestného zásahu, Herc výborne zachytil prihrávku, potiahol loptu k šestnástke, kde ju bravúrne odovzdal K. Vidovi a ten zoči-voči gólmanovi uspel - 4:1. O tri minúty sa v dobrej pozícii ocitol Kalmár, lopta mu však nesadla dobre. V 78. minúte znova pálil Kalmár, dobre umiestnený pokus Gorbunov pokryl. O tri minúty si Bayo v pokutovom území výborne obhodil obrancu, no rozhodca videl ofsajd. V 85. minúte zase Divković vysunul Herca, ktorého lopta neposlúchla. Keďže v závere zápasu sa nepošťastilo Divkovićovi a rovnako zle pochodil aj domáci Makas, tak sa zápas skončil tvrdou prehrou 4:1.

Verili sme, dúfali sme, bojovali sme, no Dinamo Minsk bol nad naše sily. Naša púť v tohoročnej edícii sa týmto končí, no veríme, že späť sa vrátime čoskoro. Nesmierne však ďakujeme piatim fanúšikom, ktorí nás podporili aj v Minsku. Po 2. predkole Európskej ligy opäť v rýchlom slede prelaďujeme na ligu. Už o tri dni v nedeľu 5. augusta o 19:00 pocestujeme na horúcu pôdu Nitry.

Peter Hyballa, DAC: „Gratulujem Dinamu Minsk k víťazstvu a postupu. Dnes sme videli, že úroveň zápasu bola na naše mužstvo príliš vysoká. Začali sme v rozostavená 4-4-2, teda hrali sme diamant. Od začiatku sme sa chceli tlačiť do ofenzívy, chceli sme útočiť, strieľať góly, a tak aj obrancovia boli vysoko. Mali sme veľa zbytočných strát lôpt, kde viacere pozície boli voľné a z toho robil náš súper problém svojou cirkuláciou. Išli sme do risku, čo nám však nevyšlo. V druhom polčase sme inkasovali dva rýchle góly, aj keď neviem, či mala byť penalta. Potom Dinamo spomalilo hru a posledných dvadsať minút bolo našich. Hrali sme dobre. Do budúcna je to dobré poučenie pre mladých hráčov. Na úroveň, ktorú nastavil súper sme dnes nedosiahli.“

Sergei Gurenko, Minsk: „Myslím si, že si zaslúžime hrať proti takému veľkoklubu, ako je Zenit Petrohrad. Po góloch vo vzájomných zápasoch sme si zaslúžili postup. Výsledok po dvoch dueloch nehovorí o tom, že sme mali slabého súpera. Zápasy boli vyrovnané, no my sme boli rýchlejší, šťastnejší a myslím si, že sme mali väčší hlad po úspechu. Možno sme po stretnutí so Zenitom Petrohrad túžili viac ako DAC.“

FC DINAMO MINSK - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 4:1 (1:0)

Európska liga, odveta 2. kolo, 02.08.2018, 18.00 h

Góly: 19. Nikolić 1:0, 47. Khvaschinski 2:0, 50. Ivanov 3:0, 58. Nikolić 4:0, 74. K. Vida 4:1

Rozhodovali: Munukka - Honkanen, Nykänen (FIN), 9450 divákov

ŽK: 28. Ivanov, 41. Shitov, 52. Khvaschinski - 1. Koné, 33. Herc, 35. Kalmár, 50. Koštrna

DAC: Macej - Koštrna (78. Špiriak), Huk, Kone (18. Šatka), Davis - M. Vida, Ljubičić, Kalmár - Herc - K. Vida, Bayo (40. Divković)

Minsk: Gorbunov - Begunov, Galović, Shvetsov, Da Rocha - Yahaya, Korzun - Khvaschinski (57. Gurenko), Nikolić (70. Trebotić), Shitov - Ivanov (61. Makas)

Držanie lopty: 54% - 46%

Strely: na bránu 8:3, mimo 2:3