Back to top

Namiesto záujmov veľkých firiem verejnoprospešné riešenie

Publikované: 7. september 2017 - 10:56
Mesto inicializovalo zmeny v oblasti triedeného odpadu, ale zákonné zmeny zapríčinili stav, v ktorom sú možnosti samospráv obmedzené. V tejto súvislosti sme sa porozprávali s primátorom mesta, Hájosom Zoltánom.

„V súvislosti s minuloročnou zmenou zákona o odpadoch sa spracovanie triedeného odpadu deje v inom systéme, čo znamená to, že sa triedený  zber  financuje  výrobcami, a to prostredníctvom organizácií zodpovedných výrobcov - OZV. Čitateľom Dunajskostredského hlásnika som už avizoval, že mesto  má zmluvu so spoločnosťou ENVI-PAK, ktorá má znášať náklady na likvidáciu  spojené so zberom a recykláciou  odpadov, ktoré vznikajú z výrobkov a z obalov týchto výrobkov. Tá sa však snaží zber a likvidáciu triedeného odpadu vyriešiť s čo najnižšími nákladmi, a tak systém nefunguje. Problém je ten, že tieto spoločnosti nevedia od svojich materských spoločností získať dostatočne veľké prostriedky, takže na separovaný zber ostane menej zdrojov, z pôvodne sľúbenej sumy ani polovica.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré vydalo povolenia organizáciám zodpovedných výrobcov, nemá predchádzajúce údaje, s ktorými by vedelo porovnávať, nie sú jasné podmienky, systém takto nefunguje. Na druhej strane je síce pravda, že Slovensko prevzalo model EU, ale v iných krajinách v tejto oblasti nevládne voľná hospodárska súťaž a nesúťaží viac ako desať firiem orientovaných na zisk, financovanie odvozu a spracovania triedeného odpadu je založené na verejnoprospešných základoch. U nás je v praxi snaha týchto firiem o minimalizáciu nákladov.   

Zainteresované sú totiž tri strany, samospráva je v zmluvnom vzťahu s OZV a s odpad odvážajúcou spoločnosťou, medzi nimi dvoma je tiež uzavretá zmluva. OZV platí za odvoz odpadu v mene mesta, v našom prípade na účet FCC. Problém sa ukazuje už tam,  že službu odvozu objednáva u FCC mesto –ak však  ENVI-PAK nakopí niekoľkomesačnú dlžobu voči FCC, čiže neskoro platí faktúry, a to nie v regionálnom, ale celoslovenskom meradle.  Prízvukujem, že som ešte ani nespomenul žiaden rozvoj, ktorý by naše mesto potrebovalo, ako napríklad zvyšovanie počtu  1100 litrových nádob, alebo inštaláciu odpadových nádob čiastočne zapustených do zeme. Na úrovni ministerstva nie je riešenie, ale v systéme reálne chýbajú zdroje kvôli majetkovej štruktúre, čoho výsledkom je vypovedanie zmlúv OZV s menšími obcami a podnikať chcú len tam, kde je odvoz triedeného odpadu spojený s nižšími nákladmi. V takomto prípade obce buď uzavrú zmluvu s inou OZV alebo im je nejaká pridelená náhodnou formou. Situácia sa však nevyrieši, len problém sa presunie z jednej organizácie na druhú a porazenými sú občania a samosprávy.”

Uverejnené v Dunajskostredskom hlásniku 2017/14.

 

Toto ste už čítali?

Cookies