Nitra - DAC 2:3 (1:0)

Publikované: 6. august 2018 - 10:45
Fantázia v Nitre! Novootvorený štadión súpera sme v šialenom zápase pokrstili najlepšie ako sme mohli, tromi bodmi. V bláznivom stretnutí sme prehrávali 2:0, no mužstvo ukázalo ohromnú mentálnu silu, ktorá priviedla zvrat ako z holywoodskeho filmu.

Po prehre s Minskom v Európskej lige spravil náš tréner tri zmeny v úvodnej jedenástke. Kvôli zraneniu v piatkovom tréningu pauzoval Macej a do základu sa nezmestili ani Davis s Ljubičićom. Na ich miestach nastúpili Jedlička, ktorý zažil súťažnú premiéru v žlto-modrých farbách a dôveru dostali aj Šimčák so Šatkom. Od úvodu stretnutia malo viac z hry naše mužstvo, ktoré si aj vybojovalo niekoľko štandardiek. K zaujímavej príležitosti sa však nedostalo, podobne ako Nitra. Prvej strely v stretnutí sme sa dočkali až v 24. minúte, kedy si Bayo v pokutovom území našiel palebnú pozíciu, z ostrého uhla však bránu minul. O štyri minúty sa k technickej strele k ľavej žrdi dostal K. Vida, Hroššo si ju však postrážil kvalitným zákrokom. Nitra sa triasla aj po pol hodine hry, kedy Herc napriahol asi z tridsiatich metrov, lopta doplachtila až na spojnicu. V 34. minúte vystrelil z väčšej diaľky aj nitriansky Kuník, medzi tri žrde sa tento pokus nezmestil. V štyridsiatej minúte sa hneď dvakrát pri štandardke mohol presadiť Koné, najprv mu však lopta dobre nesadla na nohu, kým hlavička bola z príliš náročnej pozície. O tri minúty poslal Fábry excelentnú strelu asi z dvadsiatich metrov, tvrdý pokus vytlačil výborným zákrokom spod brvna Jedlička. Z následného rohu sme však inkasovali, Fábry zahral štandardku na Šimončiča, ktorý sa zavesil v pokutovom území do vzduchu, a tak bez problémov nechytateľne hlavičkoval - 1:0. Po góle do šatne sme prvý polčas prehrali aj napriek tomu, že sme boli lepším celkom.

Do šialeného, ale mimoriadne zaujímavého druhého polčasu sme vyleteli s poriadnym tlakom. Už v 48. minúte Kalmár zahral fantasticky priamy kop, strelu do vinkla však Hroššo vyrazil. Po rohu sa opäť Kalmár predieral cez dvoch obrancov, zastavil ho pád v pokutovom území. O štyri minúty dostal Bayo výborný pas do behu, v poslednej chvíli bol odzbrojený. Hru sme tvorili aj naďalej my, no prišla 58. minúta, prvá šanca Nitry v druhom polčase a druhý gól. Fábry našiel pri rohovom kope nabiehajúceho Vestenického k bližšej žrdi, ktorý vyhral hlavičkový súboj a loptu poslal pod brvno - 2:0. Už o dve minúty si Bayo dovolil „nožničky“, ktoré však domáci gólman zneškodnil. V 62. minúte bol Kalmár ďalším mužom so zakončením, z dobrej pozície však nebol dostatočne dôrazný. O dve minúty sme sa dočkali kontaktného gólu, Pačindovi jednu jedinú minútu trvalo, aby po nástupe na ihrisko skóroval, K. Vida posunul loptu Erikovi, ktorý vystrelil spoza šestnástky k vzdialenejšej žrdi, kde už bol Hroššo prikrátky - 2:1. V 67. minúte sa snažili o vyrovnanie hneď Šatka s K. Vidom, ich dorážky po rohovom kope boli nakoniec vychytané. Dlho sme však nečakali. V 69. minúte Pačinda vysunul na ľavú stranu ihriska Kalmára, ktorý z prvej poslal center na výborne postaveného Baya, ten pri hlavičke presne vedel, čo má robiť - 2:2. Aj po druhom góle sme sa nezastavili a tlačili sme ďalej. Pred koncom osemdesiatej minúty sme boli hneď trikrát nebezpeční, no Bayo, Huk ani Pačinda svoju príležitosť nevyužili. V osemdesiatej minúte sme zase museli byť pozorní vzadu, najprv Jedlička parádne vychytal Kóňu, aby následne Vestenický hlavičkoval nad pri už bezmocnom gólmanovi. V 88. minúte nás Vestenický opäť držal v pozore, dostal sa do samostatného nájazdu, ktorý mu náš brankár vychytal výborným vybehnutím. Horúco bolo aj v nadstavenom čase, najprv sme tŕpli pri hlavičke Farkaša po rohovom kope od Fábryho, no a potom to prišlo, na rad sa opäť dostal DAC a znovu fantastický BAYO! Pačindov rohový kop doplachtil na jeho hlavu, ktorý v náročnej pozícii aj pomocou žrde fantasticky prekonal Hrošša - 2:3. Neskutočný infarktový záver bol tým pádom spečatený!

Tri zápasy, tri víťazstvá a deväť bodov na konte. Toto je naša fantastická bilancia po ohromnom vstupe do fortunaligového kolotoča. Nezastavila nás ani únava z bojov v Európskej lige. Ďakujeme opäť fantastickým fanúšikom, že aj v Nitre nám pripravili pravé domáce prostredie vo vypredanom sektore.Tretie kolo je na konci, no my sa po vypadnutí z Európskej ligy tentokrát musíme preorientovať na zápas Slovnaft Cupu. V 2. kole nastúpime v stredu 8. augusta o 17:00 proti Púchovu.

Peter Hyballa, DAC: „V prvom rade chcem dať veľký kompliment Ivanovi (Galádovi) a jeho tímu, lebo odohrala v defenzíve výborný zápas. Posledných dvadsať minút tohto stretnutia bolo ako na divokom západe, hralo sa hore-dole. Rovnako ako sme vyhrali my, mohla vyhrať aj Nitra. V poslednej minúte sa nám však podaril vsietiť gól, a tak sme veľmi šťastní. Hráči odviedli presne to, čo mali. Naša výborná hra však mala aj negatívnu stránku. Hlavne v prvom polčase bolo málo príležitostí na skórovanie. Domáci z prvých dvoch šancí vyťažili aj dva góly. Na to sme však výborne zareagovali. Hráči ukázali veľkú mentálnu silu aj napriek tomu, že sme šli do maximálneho risku. Dnes mohol vyhrať každý. Ďakujem za fér zápas, ktorý dopadol šťastnejšie pre nás. Videl som veľa momentov, o ktorých som sa s hráčmi bavil, a to ma veľmi teší. Jedlička odchytal svoj prvý, no fantastický zápas. Rovnako neskutoční boli aj fanúšikovia. Po náročnej ceste z Minsku som veľmi rád, že sa nám tento zápas vydaril a po troch kolách máme na konte deväť bodov.“

Ivan Galád, Nitra: „Futbal prináša emócie. Pozitívne, ale aj negatívne. My sme po tomto zápase spoločne s divákmi smutní. Hráči chceli zvíťaziť a za stavu 2:0 sme boli k tomu naozaj blízko. Prehrali sme, no aj napriek tomu chcem hráčom poďakovať a rovnako aj všetkým divákom, ktorí prišli. V zápase sa mi niektoré veci nepáčili, ktoré verím, že posúdi komisia na to určená. Takto sa pripravila Dunajská Streda a rovnako sa do budúcna pripravíme aj my.“

FC NITRA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:3 (1:0)

Fortuna liga, 3. kolo, 05.08.2018, 19.00 h

Góly: 44. Šimončič 1:0, 57. Vestenický 2:0, 64. Pačinda 2:1, 69. Bayo 2:2, 90+4 Bayo 2:3

Rozhodovali: Kružliak - Mókoš, Ferenc, 6068 divákov

ŽK: 16. Kóňa, 38. Šimončič, 82. Taiwo - 50. Herc, 84. Kalmár

DAC: Jedlička - Koštrna, Šatka, Huk, Šimčák - M. Vida (62. Pačinda), Huk, Kalmár - Herc - K. Vida (81. Divković), Bayo

Nitra: Hroššo - Kuník, Farkaš, Križan, Chovanec - Šimončič (66. Machovec), Kóňa - Kotrík (75. Steinhubel), Fábry (85. Charizopulos), Taiwo - Vestenický

Držanie lopty: 47% - 53%

Strely: na bránu 5:8, mimo 2:8