Rekordné víťazstvo vonku

Publikované: 23. máj 2018 - 15:53
Sobotňajšie víťazstvo 4:0 v Ružomberku bolo najvyššie, aké DAC kedy dosiahol na súperovom ihrisku v prvej lige.

DAC pôsobí v najvyššej súťaži od ročníka 1985/86 a práve ukončená sezóna bola naša 23. medzi elitou. Celkovo sme doteraz odohrali 719 stretnutí, z toho 364 na ihriskách súperov. Víťazstvo v Ružomberku bolo 51. v pozícii hosťa - a vôbec najvyššie!

Len tretí raz sme strelili štyri góly vonku a vôbec prvýkrát sa nám podarilo vyhrať štvorgólovým rozdielom na štadióne súpera:

14. júna 1987: Dukla Praha-DAC 1:4, góly Šoltés 2, Liba, Bartoš

11. júna 1994: Prešov-DAC 4:4, góly Diňa 2 (1 z 11m), Ürge, Tomáš

19. mája 2018: Ružomberok-DAC 0:4, góly Vida 2, Ljubičić, Bayo

Uvedených 4:1 z júna 1987 na pražskej Juliske bolo naším predchádzajúcim najvyšším prvoligovým víťazstvom vonku, ktoré sme teraz tromfli. Sedmičku najvýraznejších triumfov DAC-u v pozícii hosťa dopĺňa týchto päť súbojov, v ktorých sme zvíťazili trojgólovým rozdielom:

24. októbra 1987: Hradec Králové-DAC 0:3, góly Mičinec 2, Šoltés

9. októbra 1993: Žilina-DAC 0:3, góly Diňa 2 (1 z 11 m), Radványi

1. októbra 1994: Humenné-DAC 0:3, góly Kuna, Weiss (11 m), Pinte

22. augusta 2015: Michalovce-DAC 0:3, góly Szarka, Sarr, Ľupták

24. septembra 2016: Prešov-DAC 0:3, góly Štepanovský, Kwin, Szarka

Polčasových 3:0 v náš prospech v sobotu na Liptove bol len druhý prípad, kedy sme vonku takýmto rozdielom vyhrali prvých 45 minút. Jediný podobný zápas sme predtým odohrali v júni 1994 vo Svidníku, prechodnom domove prešovského Tatrana. Domáci však vtedy dokázali otočiť skóre a konečnú remízu 4:4 sme zachraňovali až v poslednej minúte.

Ak berieme do úvahy aj domáce vystúpenia nášho tímu, 4:0 je naše najvyššie víťazstvo po výsledkoch 5:0 a 5:1. O štyri či päť gólov sme dosiaľ príliš veľakrát nevyhrali - dokopy len sedemkrát...

Štvor- a päťgólové víťazstvá DAC-u v 1. lige:

19. novembra 1989, DAC-Brno 5:0, góly Király 3, Simon 2

10. decembra 1989, DAC-Slavia 5:0, góly Király 2, Fieber, Pavlík, Klusáček vlastný

6. decembra 1992, DAC-Bohemians 5:0, góly Jančula 2, Prokop, Radványi, Janů vlastný

21. augusta 1999, DAC-Prievidza 5:1, góly Simon 3, Balla, Radványi

29. augusta 2015, DAC-Podbrezová 5:1, góly Szarka 4, Ľupták

25. februára 2017, DAC-Prešov 5:0, góly Pačinda 2, Sarr, Vida, Šafranko