Back to top

Slovensko a Maďarsko vybudujú vzájomné elektrizačné prepojenie

Publikované: 2. marec 2017 - 9:55
Prevádzkovatelia prenosových sústav oboch krajín dnes v Bratislave podpísali zmluvu o výstavbe slovensko-maďarských vedení v lokalitách Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Slovenskú republiku a Maďarsko spojí nové cezhraničné prepojenie elektrického vedenia. Prevádzkovatelia prenosových sústav oboch krajín dnes v Bratislave podpísali zmluvu o výstavbe slovensko-maďarských vedení v lokalitách Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka. Celkové investície presiahnu 80 miliónov eur.

Zmluvu podpísali predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Miroslav Obert a šéfka maďarskej akciovej spoločnosti MAVIR Kamilla Csomai. Aktu sa zúčastnili aj minister hospodárstva Peter Žiga, šéf rezortu financií Peter Kažimír (obaja Smer-SD) a maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Spoločným listom o ňom informovali Európsku komisiu (EK).

Žiga pripomenul, že dohoda vznikla po dlhých rokoch rokovaní a zdôraznil, že podpisom zmluvy sa posilní energetická bezpečnosť. „Podpisom tejto zmluvy sa zdvojnásobí kapacita, ktorú sme mali doteraz medzi SR a Maďarskom, a to výstavbou dvoch cezhraničných prepojení,“ povedal.

Prepojenia podľa Szijjártóa zároveň prispejú k zvýšeniu konkurencieschopnosti oboch krajín. „Tým, že prepojíme obe krajiny na dvoch miestach, zlepšíme bezpečnosť energetického zásobovania v oboch krajinách. Integráciou trhov môžeme dosiahnuť aj nižšie ceny za elektrickú energiu,“ konštatoval.

Minister tiež informoval, že z celkových 69 kilometrov maďarská strana vybuduje 23 kilometrov. Celková prenosová kapacita v dvoch lokalitách bude predstavovať dvakrát 400 kV a vedenia majú byť uvedené do prevádzky koncom roka 2020.

Obert upozornil, že rastúce výmeny elektriny medzi vzájomne prepojenými prenosovými sústavami v Európe, či už v dôsledku spájania trhov s elektrinou, alebo pripájania veľkých parkov obnoviteľných zdrojov energie v severnej časti Európy, predstavujú pre spoločný prenosový profil Slovenska a Maďarska výraznú záťaž.

„Práve tieto nové prenosové vedenia majú eliminovať v prevádzke a riadení našich prenosových sústav výskyt rizikových stavov súvisiacich so spomínanými transeurópskymi tokmi elektriny,“ podčiarkol.

Ministerstvo financií je jediným akcionárom SEPS. Kažimír dohodu označil za jednu z najvýznamnejších investičných akcií štátnej firmy za posledné roky. „Z tranzitu elektrickej energie majú naše štátne firmy významné príjmy. Prajem slovenskému aj maďarskému štátnemu rozpočtu vysoké dividendy, ktoré sa vrátia aj vďaka týmto investíciám,“ uviedol.

Vyčíslil, že investície prevýšia 80 miliónov eur, pričom Slovensko dá na tento účel 60 miliónov a Maďarsko 22 miliónov eur. Oba medzištátne projekty označila EK za projekty spoločného záujmu. Tento štatút pomohol spoločnostiam SEPS a MAVIR získať granty z európskeho nástroja Spájame Európu na začiatok inžinierskych a projektových činností.

Ministri sa zároveň zhodli, že budú spolupracovať na prepájaní Slovenska a Maďarska nielen na úrovni energetiky, ale aj v oblasti dopravy.

Zdroj: teraz.sk/ekonomika

Toto ste už čítali?

Cookies