Back to top

Spoločným menovateľom je túžba po slobode

Publikované: 17. marec 2017 - 11:41
V príjemnom jarnom počasí prišli obyvatelia Dunajskej Stredy v hojnom počte k pamätníku maďarskej revolúcie a boja za slobodu 1848/49 na spomienkovú slávnosť.

Prítomní si mohli vypočuť prednes „Národnej piesne“ Petőfiho Sándora v podaní umelca  Gála Tamása, potom spev  Bánházi Dóry, žiačky SOŠ rozvoja vidieka.

Prítomných potom privítal primátor mesta, Hájos Zoltán. Primátor vyzýval na súdržnosť, ktorá je tak potrebná pre maďarské obyvateľstvo na Slovensku -  a súčasne argumentoval aj takýmto úsilím hrdinov 48. roku. Spomenul aj zápis detí do škôl, ktorý sa bude konať v apríli, v tejto súvislosti uviedol, že už významná časť dvoch generácií  maďarskej mládeže vyrástla v slovenských školách, ktoré v súčasnosti rozhodujú o zápisoch svojich detí. Zdôraznil, že úlohou nášho spoločenstva musí byť presvedčenie ešte nerozhodnutých rodičov, aby pre svoje deti zvolili vzdelávanie v ich materinskom jazyku, v maďarčine.

Slávnostný príhovor predniesol aj  Somogyi Alfréd, dekan bratislavskej diecézy Reformovanej cirkvi. „Možno to vyzerá tak, že my si spomíname na naše prehry, akoby sme si lízali rany” – povedal. „Pritom reč je o tom, že maďarský národ považuje morálne víťazstvo za významnejšie než reálne víťazstvá: hrdinstvo, postoj a výdrž.”

Somogyi vyzdvihol dôležité morálne poslanie maďarskej histórie pre nás, ktorej spoločným menovateľom je túžba po slobode, ktorú nám dal do vienka Boh.  Dekan položil otázku: sme v období trojzmennej práce či v dobe zadlženosti skutočne slobodní, či si vieme predstaviť že Slovensko by malo maďarského predsedu vlády či prezidenta.

Na záver pripomenul: príslušnosť k maďarskému národu v rozhodujúcich okamihoch spája naše srdcia, ako aj dnes – a aj táto schopnosť je daná Bohom, práve preto z Neho musíme čerpať silu.

Kiss Balázs, diplomat bratislavského Veľvyslanectva Maďarska, prečítal posolstvo premiéra Viktora Orbána a potom predstavitelia organizácií mesta položili vence k pamätníku boja za slobodu a revolučných rokov 1848/49.

Po položení kvetov vystúpil so svojím programom Dunaág Néptáncműhely – Dunaág Tanečné štúdio, v sprievode hudobnej skupiny Pántlika. Skvelé vystúpenie bolo odmenené veľkým potleskom, a na záver zaspievaním hymny vzdalo slávnostné zhromaždenie hold dunajskostredským hrdinom revolúcie 1848.

Fotogalériu zo slávnostného zhromaždenia nájdete TU.

 

Toto ste už čítali?

Cookies