Back to top

Zaujímavosti a info zo sveta pečiatok

Publikované: 9. január 2018 - 12:56
Verte či nie, sú staré ako ľudstvo samo. Už vykopávky v starom Egypte to potvrdzujú, rovnako i v starom Grécku. V tomto období však išlo skôr o pečate vyrobené z hliny, neskôr z kovu, z olova, mede či ocele. Ich výrobu mal na starosti rytec.

Neskoršie dobové pečatidlá vznikali na začiatku 16. storočia. Zdokonalil ich Angličan Henry Bishop. Pečate sa otláčali do špeciálneho vosku a slúžili na uzatváranie dokumentov pred zvedavcami, na overovanie platnosti dokumentov, ale pečať ukázal aj posol, ak chcel prezentovať svoje poslanie.
Pečate sa však stávali aj súčasťou šperku, napríklad dedičného prsteňa. Ten bol aj symbolom majetku a moci. Pečať bola tiež symbolom bohatstva. Dokonca sa zaužíval názor, že čím väčšia pečať, tým bohatší majiteľ. Najväčšiu pečať mal asi Žigmund Luxemburský, a to asi 14 milimetrovú.
Za veľké rozšírenie môžeme poďakovať aj pošte. Rozvoj poštových úradov prispel aj k rozvoju pečiatky. Používala sa, rovnako ako dnes, na označovanie zásielok. 
 

Počas normalizácie

Počas normalizácie nastal naozaj veľký rozmach, ich výroba bola v plnom prúde najmä kvôli mnohým, častokrát zbytočným, úradníkom. Občania však neustále potrebovali odtlačok, aj zbytočný.
Aj napriek tomu, že od jej počiatku prešla dlhú cestu, množstvo noviniek, zmeny tvarov i materiálov, jej úloha sa takmer nezmenila. 
 

Pečiatka v dnešnej dobe

Aj dnes sú potrebné, najmä na rôzne zmluvy, potvrdenia, daňové priznania, rozsudky, povolenia, notárske zápisnice... In sú stále peciatky samonamáčacie, ale aj drevené ručné. Tie sa však zapáčili aj deťom. Preto niekedy koncom 80. rokov uzrela svetlo sveta pečiatka určená špeciálne pre deti. Vedci dokonca zistili, že hrou si deti rozvíjajú svoje zručnosti i fantáziu. Pre deti sa vtedy vyrábali s písmenami či číslami. Dnes sú to skôr filmové postavičky. Obľúbené sú však stále rovnako.
Pre dospelých ju dostať napríklad ako prívesok na kľúče či pečiatku zabudovanú do pera. 
 

Nástup laserovej technológie pri výrobe pečiatok

Ako sme už vyššie písali, kedysi pomocou ostrých predmetov sa vyrývali do kovu. Trvalo to, samozrejme, dlho a bolo to náročné. Dnes trvá výroba doslova niekoľko minút. Je to vďaka revolučnej technológii, ktorá zasiahla aj mnoho iných oblastí. Ide o laserovú technológiu, ktorá celý proces nielen urýchlila, ale aj spresnila. Pečiatky sú tak omnoho kvalitnejšie. Výrobu riadi počítač a laserový lúč za pár minút vypáli otlačok do špeciálnej gumy podľa predlohy. Táto špeciálna guma je vyrobená z materiálu, ktorý nezaťažuje životné prostredie a ani nezapácha. 
Aj puzdro a konštrukcia je dnes oveľa modernejšia. Býva buď kovová, alebo plastová. Dizajn je štýlový, ale aj praktický, nešmýka sa v ruke, ľahko a rýchlo sa rozkladá pre doplnenie atramentu a dobre sedí na papieri. Okrem toho je tiež ekologický. Aj sila, ktorou pôsobíme na strojček už nemusí byť veľká, ale zároveň je rovnomerne rozložená, takže odtlačok je rovnomerný a dobre čitateľný. 

V súčasnosti patria medzi obľúbené tie samonamáčacie. Aj napriek tomu je mnoho firiem a spoločností, ktoré používajú ručné drevené pečiatky. Tieto však musia byť vždy spolu s externou poduškou. V dnešnej dobe je množstvo kvalitných pečiatok za dobrú cenu a je náročné vyznať sa v tomto množstve. Pozor si však dávajte na tie, ktoré nespĺňajú potrebné parametre a štandardy kvality EU.
 

Trodat, Colop, Traxx a Deskmate

Ak chcete značky, ktoré poznajú na celom svete, sú zárukou kvality a spoľahlivosti, vyberte si Trodat, Colop, Wagraf alebo Deskmate. Okrem toho, že ide o svetové značky, ktoré vás nesklamú pri vysokej pracovnej záťaži, majú moderný dizajn, prijateľnú cenu a technológia ich výroby je ohľaduplná k životnému prostredie. Každá moderná firma dnes používa pečiatky uvedenej značky.

 

Pečiatky

Pečiatky COLOPPečiatky COLOP

Pečiatky TRODATPečiatky TRODAT

Pečiatky TRAXXPečiatky TRAXX

Drevené pečiatkyDrevené pečiatky

Pečiatky veľkých rozmerovPečiatky veľkých rozmerov

Dátumovky, paginovačky, poduškyDátumovky, podušky, atrament

 

Toto ste už čítali?

Cookies