Back to top

Prísnejšia regulácia festivalov?

Publikované: 25. august 2016 - 10:00
Na konci letnej sezóny môžeme skonštatovať, že sme sa v Dunajskej Strede mohli zabávať na viacerých dobrých podujatiach. Ale okrem dobrej nálady sa vyskytli okolo nich aj sťažnosti. V tejto súvislosti sme sa pýtali primátora mesta Zoltána Hájosa.

„Som rád, že v našom meste sa znásobuje počet exteriérových akcií. Sú dôležité nielen z hľadiska cestovného ruchu, ale aj na regionálnej úrovni, lebo hrajú dôležitú rolu v posilnení komunity. Súčasne je však dôležité, aby sa aj pri organizovaní festivalov dodržiavali stanovené pravidlá. Aj zo strany občanov je požiadavka, aby boli samosprávou schválené také nariadenia, ktoré predpokladajú pri dodržaní bezpečnostných predpisov aj kvalitný priebeh akcie.

Doteraz sme boli konfrontovaní s tým, že niektorí organizátori chceli len zarobiť, a bez potrebnej prípravnej práce a investícií  sa pustili do organizovania podujatia. Domnievali sa, že čo ušetria pri organizácii akcie, to je už ich zisk. Chceme dosiahnuť, aby sa organizátori  usilovali o istý komfort, aby sa návštevníci mohli zabávať na naozaj vysokej úrovni. Z reakcií občanov, vieme, že v minulosti bolo aj také podujatie, kvôli ktorému nemohli v noci spať. To je dôvod na to, prečo chceme na septembrové zasadnutie zastupiteľstva predložiť tzv. »festivalové nariadenie«, ktoré by sa netýkalo iba akcií organizovaných na verejných priestranstvách, ale aj v mestských inštitúciách, napr. hudobných podujatí organizovaných v Thermalparku alebo na mestskom klzisku.

Toto nariadenie by definovalo charakter samotného festivalu. Festivalom by sa mohlo nazvať podujatie, na ktorom vystúpi nejaká umelecká produkcia a podávajú sa jedlá alebo nápoje. Pre podujatia, ktoré trvajú viac ako tri hodiny, by organizátori mali zabezpečiť mobilné toalety a pre jedno alebo viacdenné podujatia anglické toalety. Bolo by nutné aj odovzdanie zoznamu predajcov a k tomu  pripojiť plán umiestnenia javiska a reproduktorov. Nariadením by sme chceli ohraničiť aj silu zvuku produkcie. Dodržiavanie nariadenia by monitorovala mestská polícia a v prípade jeho porušenia by mohla s okamžitou platnosťou zakázať priebeh podujatia, ak sa realizuje ináč, s iným cieľom alebo  napriek upozorneniu výška hladiny hluku prekročí stanovenú mieru či sa nedodrží »záverečná« – termín ukončenia. Ďalej by sme mali spomenúť aj tému odpadové hospodárstvo, je dôležité obnoviť pôvodný stav lokality, ktoré by bolo na náklady organizátorov.

Dúfam, že aj poslanci uznajú závažnosť tohto problému a nárok obyvateľov na oddych, samozrejme s prihliadnutím na zabezpečenie možností zábavy v meste. Musí sa medzi nimi nájsť rovnováha, preto verím, že nástrojom na to môže byť nariadenie regulácií festivalu.”

Toto ste už čítali?

Cookies