Back to top

Vyhlásenie Inštitúcie pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu

Publikované: 20. marec 2017 - 15:45
Reakciu na vyhlásenie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity zverejňujeme v plnom znení bez redakčnej úpravy.

Inštitúcia pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu odmieta vyhlásenie Ábela Ravasza, splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktoré zverejnil portál Parameter 13. marca 2017.

Ravasz Ábel ľudí zavádza, keď vo svojom interview jednostranne hovorí o tom, že v „Dunajskej Strede je „slum chudoby“ rizikovým povolaním“, - čím myslí pravdepodobne obyvateľov zo sociálnych bytov na Kračanskej ceste, čo však už konkrétne nespomína, že tu popri obyvateľov rómskej národnosti žijú aj obyvatelia iných národností.

Program našej inštitúcie „Niekoľkostupňové sociálne bývanie“ je veľmi úspešný program, funguje viac rokov, prebrali ho od nás aj iné obce, a aj u nás sa preukázala jeho úspešnosť. Na to, aby ho pochopili aj nezainteresovaní ľudia, považujem za dôležité, aby sme si pozreli rôznorodé vrstvy 2000 člennej rómskej komunity, lebo ani náhodou nemožno všetkých rómskych obyvateľov posudzovať rovnako. Spomínané skupiny Rómov sú nasledovné:

  1.     Známe rodiny inteligencie, (pedagógovia, lekári, novinári, advokáti, ap.)
  2.     Známe hudobnícke rodiny,
  3.     Úspešní podnikatelia,
  4.     Odborníci, (kamenári, automechanici, čašníci, kaderníci, kuchári, ap.
  5.     Športovci
  6.     Študenti vysokých škôl,
  7.     Zamestnanci žijúci z platu.

Marginalizovaná spoločnosť žijúca na Kračanskej ceste je tvorená obyvateľmi, s ktorými sa mestská samospráva zaoberá nepretržite od roku 1989. Väčšina z nich sa prisťahovala z ulice Lőrincza Gyulu v 2009., po tom, čo svoje tamojšie byty a ich okolie zničili (36 rodín,  okolo 200 ľudí).  V posledných 15 rokoch spôsobili mestskej samospráve škodu za viac miliónov, mesto bolo nútené pre rodiny, ktoré sa zväčša z vlastnej chyby dostali na ulicu, zakúpiť 56 kontajnerových bytov. 

Naša inštitúcia sa počnúc rokom  2004 veľmi podrobne zaoberá problémami tejto marginalizovanej skupiny. Naše programy umožnili koncentrované a systematické riešenie ich dovtedy neprehľadných problémov, okrem iného sme zviditeľnili štruktúru rodiny.  S pomocou Úradu práce a sociálnych vecí v Dunajskej Strede sme väčšinu obyvateľov Kračanskej cesty dokázali zapojiť do verejnoprospešných prác, najmä upratovania či práce v parkoch.

Náš viacúrovňový sociálny program bývania dokazuje, že sme spolu s našimi sociálnymi pracovníkmi našli spôsob, ako sa zaoberať rodinnými štruktúrami, a tak spoznajúc toto spoločenstvo v celku, sme schopní rozhodnutí ako pomôcť jednotlivcom. V poslednom období nás najviac zamestnávajú tie sociálpatologické javy, ako napr. užívanie drog, prostitúcia a iná trestnoprávna činnosť, ktoré sťažujú proces, ktorý si naša inštitúcia vytýčila ako svoj cieľ.

Toto možno pripísať ako príčinu krízovej situácie, na ktorú je riešením rozbehnutie nášho nového  programu,  a to pod názvom: REGIONÁLNY RÓMSKY RESOCIALIZAĆNÝ FARMÁRSKY PROGRAM. Podotknem len, že o cieľoch tohto programu sme hovorili s pánom Ravaszom Ábelom, splnomocnencom vlády,  keď na pozvanie mestskej samosprávy navštívil Mestský úrad v Dunajskej Strede.  Ako úspech by som zaknihoval to, že sociálny program viacúrovňového bývania umožnil mnohým rodinám ich návrat do štandardných mestských bytov (aj keď je pravda, že 2 rodiny sa dobrovoľne presťahovali na Kračanskú cestu, lebo cítili, že ešte nevie vyhovieť  očakávaniam, ktoré sú platné pre obyvateľov nájomných bytov).  Na to, aby sme mohli pomôcť tomuto spoločenstvu, je nevyhnutne dôležité, aby začal svoju činnosť Centrum rómskeho spoločenstva, ktorého budovu mesto už dva roky vlastní. Pravidelne sledujeme výzvy, ktoré by boli na tento projekt, a do ktorých by mesto zaslalo súťažné materiály.  Takto sa naplní naša predstava, že sa popri sociálnych problémoch budeme zapodievať aj výchovou, a to aj dospelých, v spolupráci s odborníkmi.  

Vzhľadom na to, že máme do činenia s problémami nahromadenými za niekoľko desaťročí, nevyhnutná je a bude aj v budúcnosti trpezlivosť a odborné vedenie. Preto naša inštitúcia odmieta všetky unáhlené povrchné vyhlásenia, ktoré na verejnosť prinášajú  nepravdivé, populistické oznamy, aké možno čítať na stránke portálu Parameter.

Na záver, naše občianske združenie, ktoré vykonáva svoju prácu na Kračanskej ceste, kde žije 96 rodín a  353 ľudí,  zodpovedne, pomáhajúc sociálne slabším, lebo to považuje za svoje spoločenské a verejne prospešné poslanie.

S úctou,

Doc. PhDr. Mgr. Ravasz József, PhD., vedúci OZ Inštitúcia pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu

 

Toto ste už čítali?

Cookies