Kedy a komu napadla myšlienka, aby sa začalo pracovať na zriadení kamenného divadla v Dunajskej Strede?
Veľmi dobre viem, že sa už mnohí v uplynulých rokoch, desaťročiach, zamýšľali nad touto otázkou. Bol tu napríklad pokus o divadlo „Szevasz Színház“. Aj v členoch divadla Rivalda, ktoré funguje v Dunajskej Strede od roku 2013 bol vždy dopyt po trvalom mieste. To je celkom prirodzené. V dvoch programoch Dunaág Néptáncműhely (Asszonysorsok, férfimulatságok; Csizmás Kandúr) sme spolupracovali s hercami. Počas spoločnej práce sme sa spoznali, často prišla do reči téma kamenného divadla. V skutočnosti ma k prekročeniu od snívania viedol silný zážitok. Uprostred júna 2016 som sa prechádzal po Športovej ulici, videl som obrovskú stavbu, pozeral som, ako sa stavia nový DAC štadión. Zisťoval som, zistil som, že sa stavia štadión pre 12.000 osôb. Napadla mi zvláštna myšlienka, kde sa polovica mesta zmestí do jedného štadióna, tam prečo nie je kamenné divadlo? Podľa mňa je medzi týmito dvoma vecami istá súvisloť.
Aké boli prvé kroky?
Najprv som začal pracovať s členmi Rivalda, potom som nahovoril viacero kamarátov, známych, aby sa zapojili do plánovania, do prípravy analýz. Skúsil som dať na papier jeden nápad.
Iniciatíva je poklad, ktorý treba ďalej vykopávať. Pritom sa, pravdaže, vynorilo veľa ťažkých otázok. Ale aj tak už na počiatku bolo mojím cieľom, aby sa konkrétnym spôsobom mohla predstaviť idea zriadenia divadla. Vypracovali sme realizovateľnú štúdiu, presnejšie, štúdiu uskutočniteľnosti. Najprv sme za dobrú lokalitu považovali starý kultúrny dom. Väčšina budovy leží nevyužitá v centre mesta, dodajme, ako chrasta na tele mesta. Predstavili sme si, že budovu zväčšíme.
Koho ste oslovili kvôli podpore myšlienky?
Prvý plán sa zhotovil v januári 2017, s ním som sa rozhodol vyhľadať široký okruh ľudí s rozhodovacou právomocou. Najprv primátora, potom najdôležitejších ľudí s rozhodovacou právomocou spomedzi maďarských politikov. Najvýznamnejšie stretnutie sa uskutočnilo koncom januára 2017 s Menyhártom Józsefom, predsedom SMK, ktorý poznajúc naše snahy o zriadenie divadla, nás ihneď podporil. Boli sme vypočutí. Zatiaľ na jar 2017 sa zmenila plánovaná lokalita na základe žiadosti potenciálnych podporovateľov. Takto sme sa začali fokusovať na Mestské kultúrne stredisko, na to, že obe funkcie sa v tejto obrovskej budove zmestia.
Prečo sa zmenila lokalita?
Kinosála sa dlhé roky nepoužíva, v kinosále — čo zahŕňa aj vedľajšie miestnosti — je možnosť zriadiť uzavreté divadlo. Vypracovanie stavebného plánu je vo svojom poslednom štádiu. Okrem toho má táto budova existujúce náklady na údržbu, musia sa len zdieľať výkonové merače. Podotýkam, že už aj v tejto počiatočnej fáze sa tento plán dostal na najvyššie miesta maďarskej politky. Vždy keď si tu či onam pozreli plány, vyvstala tá istá otázka: ak sa plán podarí, postaví sa, zriadi sa divadlo so všetkým potrebným, kto bude inštitúciu prevádzkovať. Do auta treba tankovať benzín.
Ako reagovalo mesto, mestské zastupiteľstvo, respektíve mestské organizácie na túto správu, na plán?
Ako som už spomínal, s primátorom mesta, Hájosom Zoltánom som sa viackrát stretol. Dal mi užitočné rady a nápady. S mestským zastupiteľstvom som sa nestretol, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti, podľa mňa v priebehu marca, budeme môcť náš plán predstaviť členom kultúrnej komisie. A dúfam, že ich presvedčíme o dôkladnosti plánu, o jeho význame.
Vznik divadla zmení kultúrne možnosti mesta, je nutné vypracovať novú mestskú kultúrnu koncepciu, a to tak, aby sa úlohy súčasnej (MsKS Csaplára Benedeka) a novej inštitúcie, úloha divadla, zreteľne odlíšila. Bude tu potreba vyjednávania a množstva projektovej práce. Lebo vidím, že obe inštitúcie sú dôležité, s rôznym spoločenským významom, úlohami, ktoré možno navzájom jednoznačne oddeliť. Dve inštitúcie musia pôsobiť navzájom harmonicky, jedna druhú dopĺňajúc.
Nakoľko pozitívna bola spätná väzba odbornej verejnosti na zriadenie divadla? Často sa vynára otázka, či je reálne potrebné zriadiť tretie maďarské divadlo na Slovensku.
Prebiehajú neformálne, ale určujúce rokovania s najvýznamnejšími maďarskými divadelnými odborníkmi na Slovensku, s hercom Gálom Tamásom a režisérom Czajlikom Józsefom. Obaja sú rodáci z Dunajskej Stredy, zriadenie divadla inšpirovalo aj to, že existuje mentálna lokálna súvislosť.
Dodám, že Dunajská Streda — či sa páči, či nie — sa v posledných rokoch stala hlavným mestom maďarstva na Slovensku, a hlavné mesto si zaslúži divadlo ako si zaslúžilo aj MOL Arénu. Divadlo stonásobne vráti spoločnosti to, čo do nej vložila, v divadle prebieha tvorivá práca a v mnohých smeroch má vplyv na spoločnosť.
Počuť také správy, že nápad zradiť divadlo je podporovaný aj na župe. Čo o tom môžete povedať? Z akých zdrojov chcú postaviť divadlo?
Toto sú dobré správy, vedú plány k realizácii. Tu však ide o prevádzku. Je nespornou zásluhou SMK, že plány podporila, že sa podarilo v kruhu vedenia župy začať ideu maďarského divadla podporovať. Vedenie SMK musí viesť túto vec tým smerom, aby sa ich zámer konkrétnej podpory čo najskôr pretavil do písomnej podoby. Týmto sa stáva otázka prevádzky viac jasnou, ale poznamenám, že v menšej miere aj mesto bude znášať náklady na prevádzku. Čo sa stavby týka, materiálna podpora by prišla z viacerých zdrojov, z Maďarska a mesta. Zároveň netreba opomenúť ani lokálnych podnikateľov, treba vedieť osloviť miestny kapitál a tu pôsobiaci zahraničný kapitál, treba ich presvedčiť, ako spraví divadlo tunajší život úplným, čo môžu podnikatelia získať podporou divadla. Z posledného príkladu vidno, že hŕstka nadšencov musí začať prácu hoci už aj teraz. Musíme dosiahnuť, aby sa lokálni podnikatelia, firmy a organizácie začali o vec divadla zaujímať.
Ako sa divadlo bude nazývať? Máte plány?
Prišiel jednoznačný návrh, meno Kaszás Attila sa viackrát objavilo, ale zdá sa mi, že to ešte nie je rozhodnuté. Možno sa oplatí vypísať súťaž, aby sme našli vypovedací názov divadla. Je to ešte otvorené.
O akej profesnej skupine uvažujete, aký vplyv to môže mať na kulturálny život?
Už som spomenul, kto by boli určujúce osobnosti. Kmeň by tvorili herci divadla Rivalda Színház, a boli by doplnení podľa umeleckej koncepcie vedenia.
Aký typ divadelných hier by ste chceli priniesť na pódium?
Divadlo musí osloviť široké obecenstvo, sú celkom reálne aj predstavy, aby divadlo fungovalo aj ako mládežnícke divadlo. Nato máme garanciu v osobách umeleckého vedenia. Ale k tejto otázke sa musíme vrátiť trochu neskôr, keď bude jasné odborné vedenie divadla.
Toto ste už čítali?
Oslava Svetového dňa hudby v Dunajskej Strede koncertom speváckych zborov
V piatok 21. júna, v podvečer Svetového dňa hudby, sa...