Slováci majú od januára možnosť vyhnúť sa preplneným čakárňam a dohodnúť si u lekára termín na konkrétny čas. Za vyšetrenie v rámci tzv. doplnkových ordinačných hodín si ale treba zaplatiť. Maximálna suma je 30 eur. Doplnkové ordinačné hodiny sú však pre lekárov aj pacientov dobrovoľné. Je tak na rozhodnutí doktora, či si ich zriadi, a na rozhodnutí pacienta, či ich využije.
S nápadom doplnkových ordinačných hodín prišiel ešte bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Návrh, ktorý pôvodne schválil parlament, kritizoval vtedajší premiér Robert Fico. „Nemienim chodiť po Slovensku a vysvetľovať, že Smer zaviedol nejaké nové poplatky. Radšej prijímem rozhodnutie, zrušíme to a bude svätý pokoj," vyhlásil vtedy Fico.
Zákon sa potom viackrát menil a posúval sa termín, odkedy mal platiť. Parlament účinnosť na január 2019 posunul vlani v marci, aby bol ešte čas na jeho dopracovanie. K tomu však už nedošlo a tak nové poplatky definitívne vstúpili do platnosti. „Od januára 2019 sa 30-eurové poplatky u lekára stanú skutočnosťou, napriek deklarácii predsedu Smeru, že žiadne poplatky nebudú," upozornila poslankyňa NRSR za SaS Jana Cigániková.
Ministerstvo zdravotníctva však odmieta tvrdenie, že zaviedlo nové poplatky pre pacientov. Doplnkové ordinačné hodiny vníma ako novinku pre ľudí, ktorí nechcú tráviť hodiny v čakárni, objednať sa na konkrétnu hodinu u lekára. Tento systém má tiež zabezpečiť spravodlivosť v čakárňach bez predbiehania sa za peniaze. „Chceme dať možnosť ekonomicky aktívnym ľuďom a zároveň nedopustíme, aby akýmkoľvek spôsobom bola znižovaná dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí nemajú záujem si priplácať za jej poskytovanie,“ reagovala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
- Ako to má fungovať v praxi?
-
- Maximálna výška úhrady pacientom je 30 eur v závislosti od vyšetrenia.
- Zdravotná starostlivosť musí byť poskytnutí najneskôr do 20 dní od objednania.
- Doplnkové ordinačné hodiny môžu byť najskôr po 13:00 h.
- Netýkajú sa pohotovostí ani zubných ambulancií.
- Rozsah doplnkových hodín nemôže presiahnuť 30 % ordinačných hodín lekára v týždni.
- Lekár môže takto vyšetriť maximálne 30 % z celkového počtu pacientov.
Rezort tiež upozorňuje, že 30 eur je maximálny strop. Táto hranica teda neznamená, že pacient v doplnkových ordinačných hodinách bude toľko platiť. Koľko zaplatí, bude záležať od typu vyšetrenia, lekár musí mať cenník na viditeľnom mieste. V priemere sa cena za vyšetrenie pohybuje podľa ministerstva v sume 7 až 10 eur.
Vy by ste zaplatili 30 eur, aby ste nemuseli čakať?
pluska.sk
Toto ste už čítali?
Štatistika: Popularita platieb nositeľnými zariadeniami v lete stúpa
Počet Slovákov uprednostňujúcich platby nositeľnými...
Super tekvicové popoludnie v materskej škole
Materská škola - Óvoda na Széchenyiho ul. v Dunajskej...