V roku 2018 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) schválila 926 žiadostí o liečbu v cudzine. VšZP financovala svojim poistencom najmä liečbu v Českej republike (84 percent schválených žiadostí), Nemecku (šesť percent) a Rakúsku (štyri percentá). Dvom poistencom schválila liečbu v USA. "K finančne najnáročnejším výkonom v cudzine patria transplantácie orgánov spolu s nevyhnutnými predtransplantačnými vyšetreniami a potransplantačnými kontrolami a protónová liečba. Z celkových predpokladaných nákladov na schválenú liečbu v cudzine tieto výkony predstavujú vyše polovicu," uviedla pre TASR hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.
"V roku 2018 bolo schválených 214 žiadostí o udelenie súhlasu na cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, všetky do Českej republiky. Z nich bolo 203 formou ambulantnej zdravotnej starostlivosti a 11 formou ústavnej zdravotnej starostlivosti. V 202 prípadoch išlo o výkon asistovanej reprodukcie pri liečbe neplodnosti, v ostatných najmä o ortopedické, očné a gynekologické operácie," doplnila.
PR manažér zdravotnej poisťovne (ZP) Dôvera Branislav Cehlárik uviedol, že žiadostí o liečbu v zahraničí, ktoré schválila vlani poisťovňa, bolo 201. ZP Dôvera hradí v cudzine výkony pri ochoreniach, ktoré sa na Slovensku nedajú liečiť, napríklad niektoré transplantácie, neurochirurgické zákroky či protónovú liečbu. Najčastejšie sa poistenci najväčšej súkromnej slovenskej zdravotnej poisťovne dali liečiť v Česku (77 percent), v Nemecku (sedem percent) a v Rakúsku (desať percent). Transplantáciu orgánu poistenci ZP Dôvera podstúpili v Česku a Nemecku. Podľa Cehlárika sa suma na jeden takýto výkon pohybovala priemerne v sume 80.000 eur. V roku 2018 schválila ZP Dôvera v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti 73 prípadov, pričom vo viac ako 90 percentách išlo o umelé oplodnenie.
Hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann pre TASR priblížil, že vlani schválili 917 žiadostí o liečbu v zahraničí. "Z krajín, v ktorých poistenci žiadali o súhlas s liečbou, ktorá sa Slovensku nevykonáva, najviac žiadostí evidujme v Česku, Rakúsku a Nemecku. Pri poistencoch, ktorí nepotrebovali súhlas zdravotnej poisťovne a liečili sa v zahraničí v rámci cezhraničnej alebo potrebnej zdravotnej starostlivosti, najviac žiadostí evidujme za starostlivosť v krajinách, ako Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko. V roku 2018 sme hradili len starostlivosť po transplantácii pečene trom detským poistencom v Nemecku,"spresnil.
V rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti evidovali 486 žiadostí, z toho veľkú časť tvorili žiadosti o úhradu za stomatologické ošetrenie v Poľsku, ďalšou skupinou boli pôrody v Čechách a Rakúsku. Z tohto počtu schválili v súkromnej ZP 20 žiadostí.
zdroj: Felvidék.ma
Toto ste už čítali?
Prvé dieťa roku 2025 v dunajskostredskej nemocnici
V dunajskostredskej nemocnici privítali prvé dieťa nového...
Vianočné prekvapenia z Charitatívneho kútika
S príchodom adventu oslovil primátor JUDr. Zoltán Hájos...