Back to top

Počet fajčiarov vo svete začal klesať

Publikované: 12. január 2020 - 9:07
Rast počtu mužských fajčiarov vo svete sa po prvýkrát zastavil, čo môže znamenať pozitívny zvrat v globálnej tabakovej epidémii. Toto zistenie priniesla správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o trendoch v užívaní tabakových výrobkov do roku 2025. Ukázalo sa, že snahy vlád posilniť boj proti fajčeniu konečne prinášajú výsledky.
Počet fajčiarov vo svete začal klesať

Začína fajčiť menej mužov

Pokles počtu mužov užívajúcich tabak znamená zvrat v boji proti fajčeniu. Veľa rokov sme boli svedkami trvalého rastu počtu mužov, ktorí konzumujú tabakové výrobky. Teraz prvýkrát vidíme, že sa ich počet znižuje, pretože vlády sú prísnejšie k tabakovému priemyslu,“ konštatoval generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodal, že organizácia bude s vládami sveta spolupracovať, aby udržala tento trend.

Za posledné dve desaťročia klesol počet fajčiarov o 60 miliónov. V roku 2000 fajčilo asi 1,4 miliardy ľudí, vlani to bolo 1,33 miliardy.

Tento pokles pripisuje WHO zníženiu počtu fajčiarok. Za dvadsať rokov prestalo fajčiť asi 100 miliónov žien. Za rovnaké obdobie sa však počet fajčiacich mužov zvýšil o viac než 40 miliónov.

Fajčenie zabije ročne 8 miliónov ľudí

Vyše 80 percent fajčiarov v súčasnosti tvoria muži, aj tí si však podľa WHO začali uvedomovať negatívne dôsledky užívania tabaku.

Organizácia predpokladá, že počet mužov, ktorí fajčia, sa do roku 2025 zníži o päť miliónov. Celkový počet fajčiarov, mužov aj žien, by mal dovtedy klesnúť o 37 miliónov. Najviac fajčiarov je v juhovýchodnej Ázii, kde fajčí až 45 percent obyvateľstva.

Fajčenie má podľa WHO každoročne na svedomí osem miliónov predčasných úmrtí. Z toho asi 1,2 milióna tvoria pasívni fajčiari. Najviac takýchto úmrtí zaznamenajú v chudobných krajinách, kde je tabakový priemysel najagresívnejší.

Na Slovensku fajčí asi 23 percent populácie. Priemer Európskej únie pritom predstavuje 26 percent. Pravidelne fajčí 29 percent mužov a 13 percent žien.

felvidek.ma

Toto ste už čítali?

Cookies