Výsledok ich práce vidí každý, ale oni sami sú na očiach menej, nakoľko sa zväčša pohybujú v ústraní. Za údržbu ihrísk a pozemkov v rámci MOL Arény a MOL Akadémie zodpovedá deväťčlenný tím Belkovics László (otec nášho ex-futbalistu), Vladimír Zlacký (bývalý útočník DAC-u), Vörös Gábor, Marek Švec, Kacz Attila, Tóth Máté, Varga Róbert, Kalmár György a ich vedúci Tamás Máhr.
Tento tím je denne v akcii aj v týchto týždňoch, keď bežný (nielen) futbalový život zostal paralyzovaný. „Za štandardných podmienok pracujeme sedem dní v týždni. Logicky, situácia ohľadom koronavírusu zasiahla aj nás a pracujeme v mierne obmedzenom režime, pričom ale vypomáhame aj v rámci holdingu. Robíme na otvorenom priestranstve, ale i tak dbáme na dodržiavanie predpisov. Používame ochranné rúška, dezinfikujeme, pravidelne si umývame ruky. Dávame si pozor na seba, na kolegov a tým aj na naše rodiny. Po miernej zime je už vegetácia dávno v plnom prúde, jarné práce sme už vykonali. Máme za sebou vertikutáciu, aerifikovanie, dosev, pieskovanie či hnojenie. Popritom pravidelne striháme trávniky a na 18-hektárovom pozemku je vždy dosť roboty, ak ho chceme udržiavať na čo najvyššej úrovni. Vďaka vedeniu klubu sa náš vozový park za posledné roky tak rozvinul, že všetky práce vieme vykonať vo vlastnej réžii,“ zhrnul Tamás Máhr, kedysi sám hráč DAC-u, kde to dotiahol až po dorasteneckú kategóriu.
„Celá Akadémia je teraz vyľudnená, okrem nás a strážnikov tu nikoho nestretnete. Vzhľadom na podmienky teda pracujeme v kľude, ale keďže sme zvyknutý na detský hluk či zvuk lopty, nie je to príjemný pocit. Chýba nám ten bežný kolobeh, rovnako tréneri, hráči a ďalší kolegovia. Veríme, že sa čím skôr opäť stretneme, ale k tomu je nutné, aby zostal doma každý, kto môže.“
Keďže trávnikári DAC-u majú dlhoročné skúsenosti s údržbou zelene, zaujímalo nás, aké aktuálne odporúčanie majú pre fanúšikov, ktorý disponujú vlastným dvorom či záhradou. „Ľudia žijúci v domoch so záhradou či dvorom to majú teraz určite jednoduchšie ako ostatní, zavretí medzi štyri steny. Ak túžite po peknom trávnik, je najvyšší čas pustiť sa do jarných prác, ak ste tak ešte neurobili. Nevynechal by som aerifikáciu, v prípade dier v tráve (poznajú to najmä majitelia psov) odporúčam dosev a následne posyp špeciálnou zeminou na trávniky či pieskom. Potom môže nasledovať hnojenie a polievanie. V tomto období používame hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktorý pomáha „naštartovať“ trávnik,“ radí Tamás Máhr.
Toto ste už čítali?
DAC Film: predpremiéra a stretnutie s fanúšikmi
FC DAC pozýva svojich fanúšikov a milovníkov klubovej...