Back to top

Barokový kaštieľ, Lúč na Ostrove - Malá Lúč

Publikované: 29. apríl 2020 - 15:06
Nebudem tajiť, že veľmi rád cestujem na juh. Slovenskí Maďari sú úžasní ľudia - priateľskí, srdeční a väčšina vie nielen maďarsky, ale lepšie po slovensky.
Barokový kaštieľ, Lúč na Ostrove - Malá Lúč

Späť k obci. Ako som bicykloval po rozsiahlych rovinách južného Slovenska, spoločnosť mi robili len farebné poľnohospodárske políčka, niekedy traktor a kde tu som zazrel aj srny, zajace, či osamoteného jastraba, ktorý číhal po koristi.

Obec Lúč na Ostrove (maďarsky: Lúcs) vznikla za predošlého režimu, kedy došlo k zlúčeniu dvoch menších obcí Malá Lúč (Kis Lúcs) a Veľká Lúč. (Nagy Lúcs). Predtým boli dlhoročným vlastníkom Malej Lúče opäť raz slávni Pálffyovci. 97% obyvateľov sú Maďari, čo je vzhľadom na povojnové vysídlenie niektorých rodín a stále väčšiu asimiláciu Maďarov na Slovensku, celkom úctihodné číslo.

V obci sa nachádzajú dve Národné kultúrne pamiatky. Tými sú kaštieľ a jeho "park". Zámerne som použil úvodzovky, nakoľko o parku sa už moc hovoriť nedá. Kaštieľ bol pôvodne postavený začiatkom 17. storočia ako renesančný štvorvežový objekt s opevnením. Neskôr bol Pálffyovcami klasicisticky upravený v roku 1833, čo je zdokumentované Pálffyovským erbom s datovaním nad vstupom. Po úpravách zostali dodnes veže dve, a tie, spolu s manzardovými strechami krídel a fasádnymi lizénami sú najcharakteristickejšími výrazovými prvkami kaštieľa. V súčasnosti patrí Okresnému úradu v Dunajskej Strede. Nachádza sa v ňom vysunuté pracovisko Štátneho okresného archívu v Šali. (Tento fakt ma prekvapil, nakoľko som v Šali žil väčšinu svojho života)

Pri vstupe do obce zo západu je tu ešte maličká kaplnka sv. Anny z roku 1884 - na prvý pohľad nenápadná. Čo je ale na kaplnke vzácne je barokovo – klasicistický oltár z konca 18. storočia a plastiky sv. Floriána a sv. Vendelína, ktoré pochádzajú taktiež z toho obdobia.

Nohou nedotknuté (Facebook) - Marek Kluka

Toto ste už čítali?

Cookies