Ako je už zvykom na večeroch VándorLáss, stretnutie sa začalo odkazom Zoltána Kovácsa (Koviho). Odznelo aj to, že zbierka, z ktorej chcú financovať letnú turistiku detí v núdzi, ktorá trvala do konca apríla, obnáša sumu 305 €. K tomu sa pripočíta príspevok Julianny Gál, organizátorky zbierky z Bratislavy, ktorá ponúkla príjem z prehliadkových vychádzok po Bratislave.
Gyuri Kálmán, ktorý je vedúci turistickej chaty, hotela Jazero - Poprad, ale aj motorkár, pilot, potápač, nám predstavil Indonéziu. Pre nás je to trochu divný, iný svet, žijú tam ľudia, ktorí nepoznajú slovo problém. Zaoberajú sa len tým, čo sa dá vyriešiť, zbytočne sa nezaťažujú neriešiteľnými záležitosťami.
V Indonézii strávil takmer dva mesiace, počas ktorých navštívil viacero spomedzi viac ako 17 tisíc ostrovov, napríklad ostrov Sulawesi, Borneo, Jáva a Karimunjawa.
Najprv sa dostal na ostrov Sulawesi, hore do malej osady v okolí Rantepaa. Tu býva jediný kresťanský indonézsky kmeň, ktorých najdôležitejšou vecou v živote je pohreb. Chovajú vodné byvoly, ktoré obetujú počas veľkolepého pohrebu (množstvo obetovaných zvierat ukazuje veľkosť pohrebu a bohatstvo rodiny). Dostať sa na reálny pohreb je vzácnosťou, keďže pohreby, ktoré ukazujú turistom, s ľuďmi v pôvodných krojoch, sú väčšinou umelé. Gyurimu sa podarilo zúčastniť sa ozajstného pohrebu v období, keď tam neboli turisti. Tunajší obyvatelia považujú učenie misionárov za tak dôležité, že podľa Ježiša, ktorý bol pochovaný v skalnom hrobe, svojich mŕtvych pochovávajú tiež do hrobu v skalách. Ďalšou zaujímavosťou je tvar strechy domov tunajších obyvateľov, ktorá sa pdobá lodi.
Porozprával nám ešte mnoho iných, pre nás podivných alebo vtipných zážitkov, potom svoje predstavenie ukončil ukážkou fotografií a videozáznamov z indonézskych ostrovov.
Ďalšie fotografie nájdete v našej fotogalérii.
Toto ste už čítali?
Vláda schválila zoznam obcí, v ktorých vzniknú centrá zdieľaných služieb
Vo vybraných 22 obciach z najmenej rozvinutých regiónov...