Jeho nosnou témou bolo ozdravenie siete škôl a školských zariadení. Trnavská župa má aktuálne až 58 stredných škôl, školských hospodárstiev a škôl v prírode. Poslanci schválili návrhy na zníženie tohto počtu na 48. O jednotlivých návrhoch sa diskutovalo sa aj za účasti verejnosti.
Trnavský župan Jozef Viskupič uviedol, že „včera boli prijaté nepopulárne, no nevyhnutné rozhodnutia. Financovanie mimoriadne hustej siete škôl a školských zariadení, ktorá už dávno nekorešponduje s demografickým vývojom a potrebami trhu práce, je neudržateľné. Až jeden a štvrť milióna eur presmerujeme z poloprázdnych budov do rozvoja vzdelávania. S touto ambíciou sme pristúpili aj k zrušeniu dvoch školských hospodárstiev a dvoch škôl v prírode, s ktorými máme ďalšie rozvojové plány. Pristupujeme tiež k zrušeniu jednej obchodnej akadémie a spojeniu ôsmich škôl do štyroch a zaradeniu jazykovej školy pod gymnázium.“
Poslanci schválili návrhy na zrušenie školských hospodárstiev v Piešťanoch a Trnave, ktoré sú de facto prežitkom doby, ako aj o zrušení škôl v prírode v Dobrej Vode a Moravskom Svätom Jáne, o ktoré je u detí z nášho kraja malý záujem. V rámci racionalizácie siete škôl bol schválený návrh na zrušenie Obchodnej akadémie Hlohovec a zaradenie jazykovej školy v Dunajskej Strede pod gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede. Župa pristúpi k spájaniu ôsmich škôl do štyroch. V Piešťanoch ide o SOŠ záhradnícku s SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach, v Holíči o SOŠ Jozefa Čabelku s SOŠ obchodu a služieb. V Dunajskej Strede bude spojená SOŠ informatiky a služieb s VJM s SOŠ stavebná s VJM, ako aj Stredná športová škola s VJM s SOŠ rozvoja vidieka s VJM.
V duchu racionalizácie a efektivizácie poslanci schválili aj vznik príspevkovej organizácie TTSK Centrum podporných služieb, ktorá bude centralizovať zabezpečovanie činností a služieb Úradu TTSK a organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Zastupiteľstvo ďalej schválilo partnerstvo kraja s mestami Hlohovec a Trnava, o ktoré požiadali v súvislosti s ich samostatnými kandidatúrami na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Župné inštitúcie sú významnými aktérmi miestneho kultúrneho života a v prípade získania titulu je možné čerpať finančné prostriedky na obohatenie ich činnosti, respektíve financovanie kapitálových investícií do ich infraštruktúry.
S mandátom od poslancov bude môcť župa iniciovať rokovania s ministerstvom dopravy a aktívne sa podieľať na príprave zmien v spoplatnení úsekov ciest. Trnavská župa má záujem na spoplatnení vybraných úsekov ciest II. triedy pre nákladné vozidlá medzinárodnej tranzitnej dopravy s cieľom získať finančné prostriedky na opravy ciest a zvýšiť kvalitu života obyvateľov obcí najviac dotknutých fenoménom využívania ciest nižšej kategórie ako obchádzkových trás spoplatnených úsekov.
Bývalá budova Trnavského osvetového strediska nateraz ostáva v majetku župy. Pri opakovanom hlasovaní sa totiž poslanci stotožnili s názorom župana Viskupiča. Ten z dôvodu nevýhodnosti odmietol podpísať uznesenie, ktorým na júnovom zasadnutí zastupiteľstvo rozhodlo o odpredaji nehnuteľnosti. Župan a poslanci sa zhodli na tom, že keďže budova bola ponúknutá vo verejnej obchodnej súťaži prvýkrát, ponúknutá suma bola nízka a bude opäť ponúknutá v obchodnej verejnej súťaže.
V prenajatých kancelárskych priestoroch Úradu TTSK zriadi Úrad verejného obstarávania svoje stále vysunuté pracovisko, ktoré bude bezplatne poskytovať odbornú pomoc verejným obstarávateľom v našom regióne.
Na jeseň sa uskutoční tohtoročné odovzdávanie Ceny TTSK 30-im laureátom (zoznam v prílohe). Toto verejné ocenenie za príspevok k rozvoju kraja sa udeľuje v šiestich kategóriách spoločenského života.
-TTSK-
Toto ste už čítali?
Detské osobnosti dunajskostredských škôl v roku 2024
Vedenie nášho mesta každoročne privíta vynikajúcich...
Skúšku dospelosti skladá tento rok viac ako 41 tisíc žiakov. Vieme, ako sa im darilo v externej časti maturitnej skúšky
Väčšina gymnazistov má za sebou už aj ústne maturitné...