Mgr. PhDr. Fridrich Nagy sa narodil v roku 1945 v Hornom Bare. Po štúdiách v Dunajskej Strede a Bratislave absolvoval záverečnú skúšku v odbore diplomovaný zubný technik.na Strednej zdravotníckej škole v Žiline. Následne po štúdiu na Univerzite Komenského získal titul Magister a rigoróznu skúšku zložil v roku 2011 v Bratislave na Katedre misiológie Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Na Okresnom úrade národného zdravia, Dunajská Streda pôsobil ako vedúci zubného laboratória, okresný zubný technik. V roku 1994 ho zvolili za zástupcu primátora Mesta Dunajská Streda, v ktorej funkcii vytrval do roku 2010. V rokoch 2011-2013 pôsobil na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, v Ústave Ladislava Strattmanna Batthányho ako tajomník ústavu a vysokoškolský učiteľ. Od roku 1996 pôsobí ako stredoškolský učiteľ rímskokatolíckej náboženskej výchovy v troch stredných školách v našom meste. Je Veľkým priorom Slovenského priorátu Medzinárodného rytierskeho rádu Svätého Juraja a predsedá pastoračnej rade rímsko-katolíckej cirkvi v Dunajskej Strede. Celospoločenská činnosť :
- 1990-1997 Zakladajúci člen MO MKDH, člen predsedníctva MO MKDH
- 1999-2007 Člen celoštátnej rady SMK
- 1990-2010 Poslanec mestského zastupiteľstva, člen mestskej rady, sobášiaci
- 2000-2016 Viceprezident Slovenskej komory zubných technikov so sídlom v Bratislave
- 2000-2004 Poslanec zastupiteľstva TTSK
- 2000-2008 Člen zdravotnej a sociálnej komisie TTSK
- 2000-2013 Predseda farskej rady rímsko-katolíckej cirkvi v Dunajskej Strede
- 2010 - Veľký prior Slovenského priorátu MR
- 2013 - Predseda pastoračnej rady rímsko-katolíckej cirkvi v Dunajskej Strede
Komorný zbor Vox Camerata začal svoje pôsobenie v roku 1990; v prvých dvoch rokoch bol však ženským speváckym zborom. Jeho zakladateľkami - prvými členkami - boli učiteľky dunajskostredskej hudobnej školy.
V roku 1992 sa k speváčkam pridali dva mužské hlasy. V tomto období bola zbormajstrom Pálmai Márta. Od roku 1990 do 1997 sa na pódium postavili viac ako 100 krát a získali viacero ocenení, napr. na Kodályových dňoch v Galante, na súťaži speváckych zboroch v Budapešti získali strieborný diplom, v talianskej Riva del Garda zas bronz. V roku 1997 bol zbormajstrom Rácz Tibor – potom od 1998 nastala prestávka.
Zbor ožil v roku 2011, za čo vďačí učiteľke hudobnej výchovy na ZUŠ, Barbora Némethová. Barbora Némethová viedla zbor do januára 2016 – odvtedy ho vedie Ágnes Gaál Zöld. Dve učiteľky zo Základnej umeleckej školy, Andrea Fitosová a Zuzana Bazsó Horváthová sú stálymi hosťami Vox Cameraty.
Spevácky zbor Vox Camerata funguje pod krídlami Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára a základnej organizácie Vámbéryho Csemadoku s cieľom: obohacovať hudobný život Dunajskej Stredy ako aj posilňovať lokálnu maďarskú identitu a s ňou aj lásku k hudbe. Ich repertoár diel pre zbor je rôznorodý, od vážnej hudby cez klasiku až po populárnu. V uplynulých deviatich rokoch mali množstvo vystúpení v Dunajskej Strede a okolí, ale hosťovali aj v zahraničí. V decembri minulého roka mali možnosť predstaviť vianočný koncert v Dunajskom Paláci, v Budapešti. V roku 2017 vydali svoj prvý vianočný hudobný nosič s názvom Ó, jöjj, ó jöjj, Üdvözítő.
László Rajzák pôsobí bezmála 45 rokov ako chirurg v dunajskostredskej nemocnici Narodil sa do lekárskej rodiny v Holiciach. Jeho otec pracoval niekoľko desaťročí ako obvodný lekár tejto malej žitnoostrovskej dedinky. Doktora Rajzáka už v mladosti oslovilo povolanie lekára – strednú školu absolvoval v Dunajskej Strede a vysokú školu medicíny v Košiciach.
Dva dôležité medzníky jeho profesionálneho života znamenali roky 1980 a 1990, keď získal chirurgickú kvalifikáciu v Bratislave. Za takmer polstoročné pôsobenie ako chirurg absolvoval nespočetné množstvo úspešných zásahov ako i starostlivosť o obrovské množstvo pacientov. Nikdy nestráca zmysel pre humor a k ľuďom sa stavia empaticky. Je bezvýhradne nápomocným mentorom svojich mladých kolegov, asistentom pri ich prvých operáciách, pomocníkom pri budovaní ich profesionálnej kariéry; popri tom je dodnes zároveň aj presvedčeným a prísnym patrónom krásneho spisovného jazyka na pôde nemocnice. Je známy svojimi jedinečnými energeticky úspornými a protifajčiarskymi názormi. Popri práci v nemocnici žil aktívny spoločenský život, učil na dunajskostredskej zdravotníckej škole a dlhé roky bol členom poroty vedomostného kvízu TUDOK – Vedeckej študentskej súťaže, ďalej pôsobil ako lektor miestnej organizácie Červeného kríža a ako člen miestnej organizácie Strany maďarskej koalície sa aktívne zúčastňoval udalostí v súvislosti so zmenou politického režimu.
Je to športovec, ktorý nerád prehráva - počas svojho života objavil v sebe lásku k futbalu, tenisu a najnovšie k lietaniu.
Ocenenie mesta Dunajská Streda si dnes môže prevziať na znak obdivu a uznania za vytrvalú aktívnu dlhoročnú prácu v službách pacientov nášho mesta a regiónu.
História zápasníckeho klubu Dunajská Streda siaha až do roku 1970. Jej zakladateľom je Ferenc Író, ktorý je držiteľom titulu „vynikajúci tréner“ Medzinárodnej zápasníckej asociácie (FILA) a najvyššieho pedagogického ocenenia Slovenskej republiky, Veľkej pamätnej medaily sv. Gorazda ako uznanie za viac ako 50 rokov svojej pedagogickej činnosti. Prvý titul slovenského šampionátu získal Ferenc Bürsöly v roku 1973. V roku 1977 sa ku klubu pridal súťažiaci a tréner Tibor Hakszer, ktorý sa neskôr stal „športovým majstrom“.
V roku 1977 naši zápasníci zvíťazili v Slovenskej národnej lige a v roku 1978 postúpili do 1. ligy Československej. Na Majstrovstvách sveta juniorov v Los Angeles v roku 1983 József Schwendtner vyhral majstrovstvá sveta vo freestyle. V roku 1985 vyhrali tímové majstrovstvá na Majstrovstvách Československa v zápasoch adolescentov Freestyle Wrestling.
Na majstrovstvách ČSSR v roku 1986 v adolescentnom freestylovom zápase získali naši zápasníci sedem titulov šampión. Na Majstrovstvách sveta juniorov v Prievidzi v roku 1991 získal István Fernyák bronzovú medailu. Roman Kollár tento rok vyhral v Istanbule majstrovstvá Európy, István Fernyák získal striebornú medailu. V roku 2011 sa začalo pod vedením trénera Attilu Gaála fungovanie ženského zápasníckeho tímu v našom klube. V roku 2018 tím zápasníkov vyhral 1. slovenskú žiacku freestyle zápasnícku ligu. V roku 2019 po prvý krát získali titul majstra v histórii klubu v 1. Slovenskej juniorskej freestyle zápasníckej lige. V tom istom roku skončila Anna Pollák na Majstrovstvách európskych kadetov vo Faenze na 5. mieste a tento výsledok zopakovala na letnom olympijskom festivale mládeže v Baku, čím sa stala štvrtou najúspešnejšou zápasníčkou slovenského olympijského tímu. Možno ešte väčším úspechom je skutočnosť, že najúspešnejším tímom roku 2019 v súťaži slovenských zápasníckych klubov a zväzov bol zápasnícky klub Dunajská Streda.
Za posledných 10 rokov naši zápasníci získali v rôznych vekových kategóriách celkom 92 titulov slovenského šampióna.
V posledných piatich desaťročiach naši zápasníci získali celkom 15 medailí na svetových a európskych majstrovstvách, ako aj majú zaknihované 4 olympijské účasti v československých a slovenských národných tímoch.
Toto ste už čítali?
Druhá adventná nedeľa a oslava jubilantov
V zmysle svojej tradície občianske združenie Sikabony aj...