„Na základe skúseností z vykonávanej práce počas pandémie COVID-19 v marci a apríli 2020 považujeme prácu počas tzv. „home-officu“ za plnohodnotnú prácu k práci vykonávanej priamo na úrade, ak nie náročnejšiu,“ tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Ak zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, aby mal počas domáckej práce pracovať nadčas, počas sviatku, víkendu alebo v noci, tak by podľa rezortu za to mal byť aj primerane odmenený.
Podľa návrhu novely Zákonníka práce, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania, by sa mala domácka práca a telepráca riadiť niektorými odchýlkami.
Ak si pri takejto práci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, nemá mať nárok na mzdu za prácu nadčas, na mzdové zvýhodnenie za prácu cez sviatok a víkend, ani na mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.
Na výkon domáckej práce a telepráce sa má vyžadovať dohoda zamestnávateľa so zamestnancom v pracovnej zmluve. Môžu sa pritom dohodnúť na tom, že zamestnanec si pri domáckej práci alebo telepráci bude sám rozvrhovať pracovný čas v rámci celého týždňa alebo sa takáto práca bude vykonávať v pružnom pracovnom čase.
Zamestnanec vykonávajúci tento druh práce má mať právo počas jeho nepretržitého denného odpočinku a nepretržitého odpočinku v týždni nepoužívať pracovné prostriedky slúžiace na výkon domáckej práce alebo telepráce.
„Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn v tomto čase,“ uvádza sa v návrhu novely Zákonníka práce. Výnimkou majú byť situácie, keď je zamestnancovi nariadená alebo s ním dohodnutá pracovná pohotovosť alebo práca nadčas.
webnoviny.sk / Felvidék.ma
Toto ste už čítali?
Lekárenská pohotovostná služba 1. novembra
Pamätajte, že na sviatok Všetkých svätých má pohotovostnú...