Zároveň zo schváleného materiálu vyplýva, že od 15. novembra sa zakazuje zhromažďovanie sa viac ako šiestich ľudí okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.
Núdzový stav tak platí po novom od 1. októbra na 90 dní. Zákaz vychádzania má platiť do 14. novembra. Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania. Kolíková potvrdila, že sa pripravuje aj zmena ústavného zákona, ktorý by mal priniesť možnosť ďalších opatrení pre vládu.
Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády poznamenal, že bolo lepším riešením, aby sa predĺžil súčasný núdzový stav na maximálnu možnú dobu, teda na 90 dní. Potvrdil, že sa rokuje o tom, aby sa zmenil ústavný zákon. Podľa neho nepočíta s tým, že pandémia môže trvať aj dlhšie obdobie. Zároveň premiér tvrdí, že vláda potrebuje mať rozviazanejšie ruky.
Zákaz nočného vychádzania, ktorý odporučil vláde prijať ústredný krízový štáb, „nie je zo stola zmietnutý," avšak nateraz nebol schválený. Zamedziť mal nočnému stretávaniu sa ľudí v skupinách. Matovič tvrdí, že tento cieľ sa dá naplniť aj zmenou uznesenia Úradu verejného zdravotníctva SR.
V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.
Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už dvakrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.
forrás: ma7.sk/TASR
Toto ste už čítali?
Svet si pripomenie Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného na ženách
Celý svet si 25. novembra pripomenie Medzinárodný deň...