,,My jednoducho nemáme dostatok testov na celoplošné testovanie," povedal s tým, že na tento problém upozorňoval už v pondelok. Podľa Naďa by bolo potrebných až 5 miliónov testov. Ozrejmil, že ideu hromadného testovania si nevymyslela vláda, ale s požiadavkou na testovanie sa na kompetentných obrátilo až 70 miest a obcí. Vláda tak nie je hnacím motorom k celoplošnému skríningu, ale reaguje na požiadavky samosprávy.
,,Mestá a obce chcú testovať a my teraz máme dávať vojakov, testy, zdravotníckych pracovníkov a je v tom chaos. Tak sa tomu snažíme dať nejaký systém," vyjadril sa minister obrany. Niektoré samosprávy chcú testovanie dobrovoľné, čo by podľa Naďa viedlo k nízkej účasti. ,,Robiť to pre 20-30 percentnú účasť nemá význam."
V tom, že ešte nie je zverejnená definitívna verzia pokynov k celoplošnému testovaniu, nevidí problém. Vláda na nich každý deň pracuje. Rozdielne názory na skríning majú rôzne nemocnice, ktoré by mali poskytnúť zdravotnícky personál. ,,Jedni povedia ,jasné, poďme testovať´, ďalší ,v žiadnom prípade, sme unavení´," tvrdí Naď. V názoroch sa podľa neho rozchádzajú aj odborníci.
Zmysel vidí v povinnom testovaní. ,,Náklady sú rovnaké ako na dobrovoľné, akurát že na dobrovoľné testovanie príde 20-30 percent ľudí, na povinné 90 percent," myslí si.
Antigénových testov máme na Slovensku podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka dostatok. "Minulý piatok dorazilo 2,6 milióna testov a v piatok ďalších 2,6 miliónov. Testov je dostatok," povedal Sulík po stredajšom rokovaní vlády. Zároveň je podľa neho možnosť nakúpiť pre potreby testovania ďalších 5 miliónov testov do niekoľkých dní. "Na testoch to určite nestroskotá," skonštatoval minister.
ma7/tasr
Toto ste už čítali?
Práce na železničnej trati Komárno-Bratislava medzi 30. novembrom a 6. decembrom
Z dôvodu prác na infraštruktúre treba od víkendu až do...