„Z tohtoročnej výzvy chceme podporiť najmä aktivity zamerané na predchádzanie živelných udalostí, katastrof a kríz spôsobených zmenou klímy na území Trnavského kraja. Som presvedčený, že aj týmto spôsobom dokážeme predísť škodám na majetku a zlepšiť život našich obyvateľov. Preto okrem členských obcí a miest do fondu pravidelne prispieva aj župa. Za rok 2021 to je 83 tisíc eur,“ uviedol predseda Rady CKF a trnavský župan Jozef Viskupič.
Novinkou pre tento rok je možnosť použitia príspevku z CKF na ozdravný rez poškodených stromov, ktoré na základe dendrologického prieskumu ohrozujú zdravie a bezpečnosť na verejných priestranstvách. Minimálna výška dotácie pre členské obce a mestá je 1.000 eur a jej maximálna výška je 3.000 eur. Termín na podávanie žiadostí je do 31. mája 2021.
„Prerokovali sme a následne schválili žiadosť obce Potônske Lúky o finančnú podporu vo výške 5.000 eur, na dobudovanie filtrov vody. V obci hodnota atrazínu v pitnej vode prekročila povolenú hranicu. Bolo potrebné konať rýchlo, je to príklad toho, že z fondu dokážeme promptne pomôcť. Podávame pomocnú ruku, keď miestne samosprávy nedokážu vzniknuté situácie riešiť z vlastného rozpočtu,“ doplnil Jozef Viskupič.
Fond vznikol v roku 2009 na základe Memoranda o partnerstve a spolupráci Trnavského samosprávneho kraja a regionálnych združení miest a obcí Trnavského kraja. Pre členské obce a mestá predstavuje de facto poistný nástroj, z ktorého môžu získať finančný príspevok na úhradu časti výdavkov spojených s odstraňovaním následkov prírodných pohrôm či nepredvídateľných udalostí. V rámci vyhlasovaných výziev je možné žiadať aj o príspevok na realizáciu preventívnych opatrení.
Jozef Viskupič, trnavský župan
Toto ste už čítali?
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 18. novembra 2024
Mestský úrad v Dunajskej Strede v mene Spoločnosti...
Sociálna poisťovňa oznámila, ako od roku 2025 zvýši dôchodky
Poberatelia dôchodkov si od januára prilepšia. Štát v...