Naozaj môžeme konštatovať, že s príchodom jesene počet chorých stále rastie. Samozrejme, nie je to iba koronavírus, v tomto čase sa objavujú aj iné choroby dýchacích ciest. Žiaľ, keďže v oboch prípadoch sú symptómy podobné, predstavuje to značné riziko. Hovorím to aj z vlastnej skúsenosti, aj ja som totiž prekonal koronavírusové ochorenie.
Ako si spomíname, vlani na konci októbra vojaci vykonávali plošné testovanie v budovách samospráv. Vtedy ešte nikto naozaj nevedel, čomu sme vystavení. Vedeli sme však, že máme dočinenia s neviditeľným, rýchlo sa šíriacim, nebezpečným ochorením. Ťažké stavy v našom regióne ešte neboli časté, aj chorých bolo pomerne málo. Neskôr však prišli ďalšie mutácie vírusu, ktoré sa ukázali byť agresívnejšie.
Od polovice januára sme potom nespočetnekrát počas víkendov testovali obyvateľov. Sčasti aj tento postup pomohol pri vyhľadávaní nakazených, ktorí sa potom dostali do karantény. Z vyhodnotenia testovania počas 15 týždňov sme dospeli k poznatku, že v tých obytných domoch, kde sú výťahy, bol počet nakazených obyvateľov vyšší. Predpokladali sme, že obyvatelia v malom uzavretom priestore – vo výťahu, ktorý nemožno vetrať, a pravdepodobne v ňom si nenasadzovali rúška – mohli ľahko vdýchnuť vírus. Napriek predchádzaniu predsa mnohí vážne ochoreli, covid oddelenia v nemocniciach sa zaplnili, a mnohí, žiaľ, chorobe aj podľahli.
V tom čase sme sotva mali možnosť dať sa zaočkovať. Spomíname si neskôr na nervozitu, kto sa ako vie zaregistrovať do systému očkovania, ktorý sotva fungoval. Popri tom prišli zákazy, nemohli sme organizovať spoločenské, kultúrne či športové podujatia. Ľudí nekvárila iba choroba, ale množstvo aj príkazov a strach pred chorobou sa často odrazil na ich psychike. Na jar už bolo možné prihlásiť sa na vakcináciu v zjednodušenom systéme. Ja sám som prišiel na rad v máji, vtedy som sa dal zaočkovať.
Avšak so zlepšujúcou sa situáciou čoraz menej ľudí uvažovalo o tom, že je potrebné dať sa zaočkovať. A tak sme opäť v jesennom období, keď sa znovu zvyšuje počet nakazených. Znova prichádzajú problémy, či už na pracoviskách, v školách alebo pri organizovaní spoločenských podujatí. A to napriek tomu, že očkovanie je dostupné, a jeho účinok potvrdený. Vieme aj to, že na každého človeka, v súvislosti s jeho genetikou, chorobami a imunitným systémom, nákaza koronavírusom pôsobí inak. S očkovaním sa to dá zmierniť.
Okres Dunajská Streda je v súčasnosti zaradený medzi lepšie okresy, máme totiž vyššiu zaočkovanosť. Určite v tom zohral úlohu fakt, že médiá v Maďarsku zodpovedajúcou formou informovali obyvateľov o účinnosti vakcíny a o potrebe dať sa zaočkovať. Preto v našom regióne si viacerí mysleli, že treba sa dať zaočkovať. Kde však sledovali iba slovenské médiá, tento fakt nebol jednoznačný. Stačí si, žiaľ, všimnúť zlú komunikáciu slovenskej vlády týkajúcu sa vakcinácie.
Vakcína je účinná. Ak je možnosť dať sa zaočkovať, jednoznačne tak urobme, aby sme sa vyhli ťažšiemu priebehu ochorenia, alebo jeho následkom. Tí, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, sa musia zamyslieť, a požiadať o očkovanie. Rozhodujme sa na základe faktov, nepodľahnime tým, ktorí sa na sociálnych sieťach vydávajú za odborníkov a odrádzajú od očkovania. Verme tým odborníkom, lekárom, ktorí sa každodenne zapodievajú chorobou, starajú sa o chorých na infekčných oddeleniach, a bojujú za životy tam ležiacich ľudí.
Nákaza bude, žiaľ, masová. Popri tom, že každý je zodpovedný za svoje zdravie, je zodpovedný aj za zdravie svojej rodiny, kolegov v práci. Preto znova odporúčam, kto ešte nie je zaočkovaný, nech tak urobí. Nie iba vo vlastnom záujme, ale aj v záujme nás všetkých! Dávajte na seba pozor!
Toto ste už čítali?
Prerušenie distribúcie elektriny dňa 18. novembra 2024
Mestský úrad v Dunajskej Strede v mene Spoločnosti...
Prebieha zmena územného plánu mesta Dunajskej Stredy
Mesto Dunajská Streda v súlade s ust. § 22 zákona č. 50...