„Som rád, že sa do tohto ročníka kampane zapojilo až 116 kolegov z nášho úradu a Správy a údržby ciest TTSK. To je doposiaľ rekordný počet. Vďaka tomu sme sa medzi zamestnávateľmi z celého Slovenska umiestnili na skvelom 13. mieste s 1.929 jazdami. Navyše, zo všetkých 162 zapojených zamestnávateľov na území Trnavského kraja sa náš úrad umiestnil na skvelom 2. mieste. Želám si, aby sme spolu s kolegami využívali rôzne udržateľné spôsoby dopravy aj po skončení súťaže. Ideme tým príkladom pre obyvateľov v oblasti zdravého životného štýlu a ochrany životného prostredia,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
Zamestnanci vytvorili 31 tímov a počas júna najazdili takmer 27,5-tisíc kilometrov. Z toho 17,5-tisíc kilometrov absolvovali v autobusovej alebo vlakovej doprave, osemtisíc kilometrov na bicykloch či kolobežkách a peši prešli 1.800 kilometrov. Spolu tým ušetrili viac ako päťtisíc kilogramov oxidu uhličitého.
„Na úspešnú kampaň sme sa rozhodli nadviazať tým, že pre všetkých 12 zapojených miest a obcí na území našej župy sme zakúpili dáta o cestovaní. Údaje popisujú zvyklosti veľkej vzorky obyvateľov používajúcich bicykel, chôdzu aj verejnú dopravu na denné dochádzanie za prácou alebo službami. Aj vďaka tomu samosprávy zistia, ktoré ulice alebo križovatky sú najviac využívané. Tieto miesta majú potenciál na investície, ktoré môžu byť financované napríklad z plánu obnovy,“ doplnila Cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová, ktorá pre kolegov pred, počas aj po kampani zorganizovala cyklistické raňajky a súťaž o vecné ceny.
Trnavský samosprávny kraj sa v ostatnom období zameral na prípravu koncepčného rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturizmu na svojom území. V spolupráci s renomovanými občianskymi združeniami aktualizovala svoju stratégiu rozvoja cyklotrás a cyklodopravy na roky 2018-2023 a súčasne vypracoval štúdiu rozvoja cyklistickej dopravy na svojom území. Oba dokumenty schválili krajskí poslanci na svojom májovom zasadnutí (odkaz).
TTSK