Začiatkom týždňa sa uskutočnilo stretnutie trénerov A-mužstva a akadémie, ktoré malo slúžiť ako základ pre stanovenie spoločnej vízie, cieľov ako aj postupov, ako tieto ciele dosiahnuť. „Jednou z vecí, o ktorých sme sa rozprávali s Adrianom Guľom a jeho štábom pri ich angažovaní, bolo zavedenie jednotnej filozofie pre celý klub, od áčka až po mládežnícke tímy. Je to veľmi dôležité a tréner Guľa už v minulosti dokázal, že je toho schopný. Samozrejme, celé si to vyžaduje čas,“ vysvetlil na úvod Jan Van Daele, športový riaditeľ DAC-u.
„Bol to nás prvý spoločný míting s trénermi a manažmentom akadémie. Vysvetlili sme si novú štruktúru a spôsob, akým by sme chceli pracovať. Prebehlo aj prezentovanie štruktúry mládeže a prediskutovali sme si očakávania v prepojení s prvým tímom. Potom si zobral slovo Krisztián Németh, ktorý predstavil svoju vlastnú víziu s prepojením klubových hodnôt. Na to sme nadviazali my z pohľadu prvého mužstva, povedali sme si, na čo sa zameriavame nielen z technicko-taktického pohľadu, ale aj z pohľadu hodnôt a ďalších podstatných detailov. Ako príklad by som uviedol očakávania, ako by mal hráč prísť pripravený do prvého tímu. Bola to výborná, otvorená a konštruktívna debata a určite v tom budeme pokračovať,“ poskytol svoj pohľad tréner A-mužstva Adrian Guľa a dodal: „Teraz je podstatné zameriavať sa viac na detaily, štruktúru tréningového procesu a na to, akým spôsobom sa chceme prezentovať aj v mládeži a prepojiť všetky zložky, aby nielen hráči prvého mužstva, ale aj v akadémii cítili, že existuje šanca dostať sa do prvej ligy a na medzinárodnú úroveň. Treba urobiť všetko pre to, aby sa hráči a aj tréneri neustále zlepšovali. Ukázali sme si aj to, ktorí hráči prešli akadémiou a sú vo svete seniorského futbalu, čo je tiež veľmi dôležité. Nie každý môže hrávať len za DAC. Pre nás je však podstatné urobiť maximum pre to, aby čo najviac hráčov bolo pripravených a odhodlaných tak, že sa dostanú do prvého mužstva a prezentujú sa pred vlastnými fanúšikmi v dôležitých a víťazných zápasoch v drese DAC-u.“
Od novej sezóny šéfuje našej Akadémii Krisztián Németh, ktorý je nielen odchovancom klubu, ale spojil s ním aj celú svoju trénerskú a manažérsku kariéru. Počas nej zbieral skúsenosti pri seniorskom áčku aj mládežníckych tímoch rôznych kategórií. Prehľad teda má, pozná všetky aspekty prípravy hráčov pre dospelý futbal. „Vedenie klubu angažovaním Adriana Guľu a Balázsa Borbélya spravilo obrovský krok k tomu, aby čo najviac priblížilo akadémiu k A-mužstvu a naopak. Skúsenosti, vedomosti, prístup a filozofia týchto dvoch odborníkov poskytujú priestor pre talenty z akadémie. Nie sú to len slová, veď pre príklady nemusíme chodiť ďaleko. Dominik Veselovský dostal v uplynulých mesiacoch opäť príležitosť a chopil sa jej. Okrem neho si v súťažných zápasoch zahrali aj Máté Szolgai, Bálint Szolgai a Damián Kachút. Začal sa proces, v rámci ktorého sa hráči akadémie zapájajú do tréningov A-mužstva a dostávame spätnú väzbu, v čom sa ešte potrebujú zlepšovať. V našom príbehu je veľmi dôležitá aj šamorínska farma, v ktorej čoraz viac našich mladých futbalistov úspešne hráva druhú ligu. Partner zo Šamorína bude hrať kľúčovú rolu aj v budúcnosti. Na spomínanom stretnutí sme sa dohodli na ďalšom postupe a detailoch v rámci filozofie budúceho rozvoja. Kondičnú prípravu a mentálnu prípravu našich hráčov chceme dostať na novú úroveň. Futbalistov chceme pripravovať pre A-mužstvo podľa jednotnej klubovej filozofie. Vedenie klubu predstavilo Martina Mikuliča, ktorý bude dohliadať na individuálny rozvoj a analýzu dát. Maťo je bývalý ligový futbalista, vysokoškolský pedagóg a pôsobí aj ako televízny komentátor. Cítim, že je pred nami veľmi zaujímavé a vzrušujúce obdobie, ktoré znamená pre klub veľký krok vpred,“ skonštatoval Krisztián Németh.
Viac o novej štruktúre a očakávaniach klubového vedenia prezradil Jan Van Daele. „Po vyhodnotení minulej sezóny sme prijali stratégiu a toto sú dôležité kroky pri jej implementácii. S majiteľom si veľmi ceníme prínos akadémie pre klub a filozofiu, ktorú rozvíjame v spolupráci so Šamorínom. Tento projekt trvá už tretí rok, pričom začlenenie farmy do štruktúry klubu si vyžaduje čas. Šamorín prevyšuje očakávania nielen výsledkovo, ale aj z hľadiska herného štýlu a filozofie tým, že pôsobením v druhej lige pripravuje mladých hráčov na to, aby sa dostali na úroveň najlepších hráčov na Slovensku. Sme veľmi radi, že traja naši futbalisti sú členmi reprezentácie Slovenska do 20 rokov, ktorá sa pripravuje na majstrovstvá sveta. Bálint Csóka, Máté Szolgai aj Damián Kachút pravidelne zbierajú skúsenosti v drese Šamorína.“
Veľmi dôležitú, priam kľúčovú úlohu v celom procese zohráva Adrian Guľa, ktorý stál za vytvorením fungujúcej štruktúry prechodu talentov medzi dospelých v Trenčíne a najmä v Žiline. „Za uplynulé tri mesiace mali s celým štábom priestor na spoznanie klubovej kultúry, videli mnoho tréningov a zápasov. Vytvorili si vlastný názor na chod klubu a využili reprezentačnú prestávku na prezentáciu svojich myšlienok a postrehov. Vedenie medzitým prehodnotilo štruktúru klubu v rámci procesu implementácie novej stratégie definovanej po minulej sezóne. S novou stratégiou sa zvýši aj finančná podpora akadémie. Diskutovalo sa aj o nových veciach, ako je pozícia riaditeľa mládeže a manažment akadémie, ktorý je momentálne rozdelený na dve časti. Za technickú a odbornú časť je zodpovedný Krisztián Németh a za prevádzkovú časť Martin Tornyai, ktorý u nás pracuje už dlhé roky. Vytvorili sme oddelenia v administratívnej, operačnej a technicko-taktickej oblasti a akadémia je postavená na piatich pilieroch. Prvým je analýza vedená Martinom Mikuličom, ktorá podporuje prácu skautingu. Druhým je samotný skauting, ktorá bude mať čoskoro nového šéfa. Dôležité je spomenúť aj metodiku, teda program pre mládež vo všetkých troch kategóriách akadémie - prípravky, žiaci, dorastenci od U16 až po šamorínsku farmu. Metodické oddelenie vedie Krisztián Németh a veľa sa rozprávame o dĺžke a náplni tréningov a o tom, koľko času hráči venujú futbalu v akadémii, v škole a na internáte. Štvrtým pilierom akadémie je športová veda na čele s Michalom Lacenom, ktorá je priamo prepojená s mužstvom dospelých cez osoby Martina Kojnoka a Csabu Gábriša. Ich úlohou je uplatňovať rovnaké princípy z pohľadu kondičnej prípravy v akadémii aj medzi dospelými. Piatym pilierom je administratíva, organizácia a denný chod akadémie, ktoré naďalej riadi Štefan Rajkovics. Patria sem aj také, väčšinou podceňované úlohy, ako komunikácia kultúry a hodnôt klubu, otázka jednotného oblečenia, aby sa každý stotožnil s filozofiou DAC-u. Ďalej je to udržiavanie čistoty v šatniach, vypínanie elektriny, ktorá je v dnešnej dobe veľmi drahá a mohol by som ešte dlho menovať veci, ktoré sú súčasťou fungovania akadémie a ovplyvňuje prácu trénerov a výkony hráčov. Toto sú hlavné smery našej novej stratégie,“ vysvetlil Jan Van Daele.
dac1904.sk