Sčítavanie hlasov by sa podľa Orosza mohlo predĺžiť o dve - tri hodiny v prípade, ak by sa nepodarilo zabezpečiť internetové pripojenie v obciach, kde sa vyskytli problémy s elektrickou energiou. Zápisnice by sa tak museli spracovávať manuálne.
Výpadky elektrickej energie zaznamenali celkovo v 21 obciach.
"Priebežne sa tieto veci riešia, vo viacerých obciach je už elektrická energia k dispozícii, volebné miestnosti sú osvetlené, hlasovanie prebieha," skonštatoval Orosz.
Predstavitelia Štatistického úradu SR podľa Orosza deklarovali pripravenosť na sumarizáciu výsledkov referenda. Pripravení sú aj na náhradné riešenia.
Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová upozornila, že vo výsledkoch nebude spracovaných 100 percent zápisníc, keďže 13 špeciálnych komisií nezačalo činnosť, lebo žiaden z voličov o špeciálne hlasovanie nepožiadal, a tieto okrsky teda nebudú ani odovzdávať zápisnice.
Viceprezident Policajného zboru Damián Imre potvrdil, že dosiaľ nezaznamenali žiadne vážne incidenty.
Občania sa napríklad domáhali, aby boli vpustení do volebnej miestnosti, ale nemali doklady, prípadne sa snažili o politickú agitáciu, čím narúšali pokojný priebeh hlasovania. Vyzval všetkých ľudí, ktorí majú informácie o možnom narušení plebiscitu, aby kontaktovali políciu na linke 158. Oproti voľbám je podľa neho v službe menej policajtov, keďže funguje aj menej okrskov.
Na infolinku ministerstva vnútra zriadenú k referendu sa podľa Chmelovej obracajú občania napríklad s otázkami, kde je ich volebná miestnosť, alebo o potrebných dokladoch. Ozývajú sa však aj voliči, ktorí žijú v prihraničných oblastiach, a teda nemajú trvalý pobyt na Slovensku, no nepožiadali o voľbu poštou.
(Felvidék.ma/TASR)
Toto ste už čítali?
Živé vysielanie: Dnes popoludní zasadá Mestské zastupiteľstvo
V Sieni Makovecza na Radnici v Dunajskej Strede sa o 13...