Cieľom výzvy je posilniť výskumné a inovačné prostredie na Slovensku prostredníctvom podpory menšieho počtu tematicky zadefinovaných transformačných a inovačných konzorcií, ktoré budú prepájať verejných a súkromných aktérov zo Slovenska so špičkovými inštitúciami zo zahraničia. Tieto konzorciá majú generovať nové výskumné a inovačné aktivity a projekty v rámci celej inovačnej reťaze.
Pôjde o maximálne 8 konzorcií, ktoré by mali vznikať na základe organických väzieb a partnerstiev a generovať reálne výsledky spolupráce v podobe konkrétnych riešení ekonomických a spoločenských problémov, významne mobilizovať súkromné investície a budovať dlhodobé spolupráce hráčov z rôznych sektorov. Významnou novinkou tejto výzvy je povinnosť substantívne zapojiť zahraničnú expertízu do riadenia konzorcia.
„V rámci tejto výzvy podporíme transformáciu kľúčových sektorov ekonomiky s vysokým inovačným potenciálom, pričom témy a zameranie projektov budú definovať samotní žiadatelia. Zároveň chceme podporiť preberanie medzinárodných štandardov a najlepšej praxe so zahraničia a aj preto bude musieť byť súčasťou konzorcia minimálne jeden excelentný zahraničný partner,“
- uviedol predseda vlády SR Ľudovít Ódor.
„Tému výskumu, vývoja a inovácií vnímam ako jednu z kľúčových oblastí pre budovanie konkurencieschopnosti Slovenska. V rámci plánu obnovy sa v tejto téme presadili dve dôležité reformy – reforma Slovenskej akadémie vied a reforma riadenia, hodnotenia a podpory výskumu, vývoja a inovácií. Dnes som rada, že sa aj v tejto oblasti presúvame z reformnej do investičnej fázy. Do výskumu, vývoja a inovácií poputuje z plánu obnovy viac ako pol miliardy eur vo forme grantov a návratných investícií. Najbližšie týždne a mesiace budú preto bohaté na inovačné výzvy, k už vyhláseným šiestim výzvam, pribudne ďalších 15 za vyše 300 miliónov eur,“
- uviedla podpredsedníčka vlády pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková.
Celý proces výberu a hodnotenia projektov bude postavený na medzinárodnom hodnotení expertmi zo zahraničia, medzinárodným expertným panelom a bude prebiehať v anglickom jazyku. Ide pritom o spôsob, ktorý je vo svete štandardom, ale na Slovensku sa ešte nerealizoval. „Od tohto spôsobu hodnotenia očakávame podstatné skvalitnenie procesu výberu tých najlepších projektov, zvýšenie transparentnosti, ako aj predchádzanie konfliktu záujmov,“ uvádza Michaela Kršková, generálna riaditeľka VAIA.
Žiadatelia budú môcť podávať projekty do 13. septembra 2023.
Úrad vlády SR
Toto ste už čítali?
V roku 2024 podporila župná Nadácia DAR 27 žiadateľov o pomoc a bude pomáhať ďalej
Správna rada Nadácie DAR Trnavského kraja schválila...