
Dlh rozvojových ekonomík a krajín s rozvíjajúcim sa trhom dosiahol v roku 2021 viac ako šesťtisíc miliárd dolárov, čo je takmer 65 % nárast za uplynulé desaťročie. Čiastočne za tento nárast môžu pandemické opatrenia či pomoc alebo klimatická zmena. „Tak, ako Slovensko po páde predchádzajúceho režimu potrebovalo istú mieru solidarity zo Západu a potrebovali sme projekty, z ktorých benefituje aj jedna, aj druhá strana, dnes potrebujeme dlhovú situáciu dostať pod kontrolu nielen v eurozóne, ale aj v týchto zraniteľnejších krajinách,“ povedal premiér Ľudovít Ódor.
Predseda vlády SR sa v Paríži stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a lídrami Európy, Afriky, Karibiku, južnej Ameriky a Ázie.
„Z hľadiska klímy je veľmi krátkozraké sústrediť sa len na Európu a práve tento summit sa snažil do diania vtiahnuť aj krajiny, s ktorými sa menej diskutuje, či sú to krajiny Afriky, alebo Latinskej Ameriky. Na summite sa intenzívne diskutovalo o tom, cez aké mechanizmy by sme týmto krajinám mohli pomôcť jednak zvýšiť životnú úroveň tak, aby to čo najmenej išlo na úkor klimatických zmien, ako by sme mohli krajinám pomôcť technologicky a ako zreformovať medzinárodný rámec inštitúcií, aby sa mohol do financovania viac zapojiť súkromný kapitál,“
- uviedol Ľudovít Ódor.
Úrad vlády SR
Toto ste už čítali?

Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov
Slovensko čelí rozširujúcej sa nákaze slintačky a...

Odovzdali zrekonštruované vonkajšie javisko pred kultúrnym domom
Vďaka úspešnému projektu obnovili exteriérové javisko...