
„Dôvodom vyradenia sumčeka čierneho z národného zoznamu nie je skutočnosť, že by nepredstavoval ohrozenie pre slovenskú prírodu. Práve naopak, je hrozbou pre prírodu v celej EÚ. Európsky zoznam je v tomto prípade nadradený a záväzný pre všetky štáty EÚ, teda aj vrátane Slovenska. Z toho dôvodu došlo k zosúladeniu slovenskej a európskej legislatívy,“
- vysvetlil Milan Chrenko, minister životného prostredia.
Na európskom zozname sa v súčasnosti nachádza 88 druhov živočíchov a rastlín. Pre tieto druhy platia vo všetkých členských štátoch EÚ prísne obmedzenia. Je zakázané ich priniesť na územie Únie, držať, rozmnožovať, prepravovať do Únie, z Únie, ani v rámci nej, uvádzať na trh, používať, vymieňať, nechať rozmnožovať, chovať pestovať alebo uvoľniť do životného prostredia.
Sumček čierny ohrozuje predovšetkým druhy rýb, ktoré majú rovnaké potravné, priestorové i rozmnožovacie nároky. Taktiež je pôvodcom nových druhov parazitov a ochorení rýb. Známy je jeho vplyv na postupné ubúdanie a vymieranie blatniaka tmavého (Umbra krameri). Na našom území nemá spomedzi rýb prirodzeného predátora.
Ministerstvo životného prostredia SR
Toto ste už čítali?

Zvoľte si bicykel – Spoločne za lepšiu Dunajskú Stredu
Mesto Dunajská Streda sa aj tento rok zapojilo do...