Moderátorka vernisáže Edita Tilajčíková v mene organizátorov a Spolku maďarských tvorivých umelcov na Slovensku srdečne privítala prítomných na slávnostnom podujatí a následne poďakovala klaviristovi Zoltánovi Kovácsovi za úvodný hudobný akord.
Po privítaní hostí sa slova ujala kurátorka výstavy, historička umenia Hédi Szepes.
V úvode svojho príhovoru hovorila o Spolku maďarských tvorivých umelcov na Slovensku, ktorého pôsobenie podľa jej slov svedčí o integrácii histórie a kultúry, upozorňuje na nevyspytateľné bohatstvo života a krásu prekvapivých a nepredvídateľných vzťahov medzi predmetmi. „Členmi spolku a vystavujúcimi účastníkmi výstavy v Žitnoostrovskom múzeu sú umelci, ktorí vyznávajú nezávislé umelecké princípy a ktorých diela ožívajú rôznorodými štýlovými prvkami,“ povedala kurátorka a následne dodala: „Všetkých spája umelecká sloboda“.
„Na aktuálnej výstave sa môžeme stretnúť s rôznymi spôsobmi prezentácie, no na kolektívnych výstavách sa rôznorodé diela dostávajú do priameho vzájomného kontaktu. Často sa medzi nimi takmer rozvinie dialóg. Na takýchto výstavách návštevníkov čaká skutočne pestrá farebná paleta,“
- zdôraznila Hédi Szepes.
Niektorí umelci vo svojich dielach akoby poľahky zachytávajú intenzívne pocity. Mnohí vystavení autori pracujú s klasickými maliarskymi technikami. Nájdeme tu diela znázorňujúce osobné udalosti, ale aj spoločenské problematiky, ako aj diela, ktoré odhaľujú poetické či humorné momenty z nášho každodenného života,” opísala výstavu v Dunajskej Strede historička umenia.
„Sama som presvedčená, že v tomto našom chaotickom priestore a čase, kedy sa duchovné a metafyzické hodnoty strácajú v prázdnote, nám umelci MAMSzE predostreli maličký farebný svet: posolstvá vyryté na plátne, papieri, skle, železe a bronze. Tento svet je dôkazom toho, že sme stále tu a snažíme sa svojimi umeleckými snami zmeniť svet k lepšiemu. S úprimnou vierou a pokorou,“
- zakončila svoj slávnostný prejav Hédi Szepes.
Po odznení ďalšej hudobnej básne z pera klavírneho umelca Zoltána Kovácsa sa prítomným prihovorila predsedníčka Spolku maďarských tvorivých umelcov na Slovensku Anikó Kovács Csonga.
Svoj príspevok začala priznaním. Ako povedala, kedysi nedokázala v plnej miere oceniť kolektívne výstavy, pretože zastávala názor, že ak sa dielo vytrhne z tvorivého kontextu autora, nemusí byť schopné fungovať samostatne. Časom sa však tento jej niekdajší názor radikálne zmenil.
Odkedy ako predsedníčka MAMSzE dokázala nadviazať s členmi organizácie užší vzťah a tak ich aj trochu viac spoznať ako umelcov a osobnosti, vníma ich ako ľudí s krásnymi dušami. Preto si myslí, že v tu vystavených dielach vnímavé oko neodhalí len kreatívnu energiu, ale aj kúsok duše autora.
„A ak sa vy, milí záujemcovia, dokážete naladiť hoci iba na jediné vystavené dielo, ktoré vo vás vyvolá myšlienku či emóciu, už to stálo za to. Myslím si, že v tomto tkvie význam tejto výstavy,“
- zdôraznila Anikó Kovács Csonga. Poďakovala sa za spoluprácu umelcom, pracovníkom Žitnoostrovského múzea, ktorí pomohli pri realizácii výstavy, kunsthistoričke Hédi Szepes za to, že prijala úlohu kurátorky, Edite Tilajčíkovej za moderovanie a Zoltánovi Kovácsovi za hudobný príspevok, ktorým nasadil korunku vernisáži.
Moderátorka po otvorení výstavy poďakovala za prítomnosť a záujem veľkému počtu záujemcov a upresnila, že výstavu je možné navštíviť do 14. septembra 2024. Záverom srdečne pozvala návštevníkov vernisáže na malé občerstvenie vo vestibule.
Viac našich fotografií z vernisáže si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
Kolekcia 45 diel maďarského fotosalónu v Gallery Nova
Svetové združenie maďarských fotografov (MFVSZ) v tomto...