![Ilustrácia, Pixabay.com #paracetamolchallenge - životu nebezpečná výzva](https://dunajskostredsky.sk/files/styles/840x/public/images/article/2025/feb/6/gyogyszer-ill-headache-1540220-pixa_0.jpg?itok=zVfdn13y)
Mgr. Zdenka Morvai, farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk: Paracetamol je účinné analgetikum a antipyretikum, ktorého dávkovanie musí byť prísne dodržiavané. Pri dospelých je maximálna denná dávka 4 g, pričom sa odvíja aj od telesnej hmotnosti pacienta. Pri deťoch je dávka stanovená individuálne, zvyčajne okolo 500 mg. Podanie vysokých dávok paracetamolu môže skončiť závažným poškodením pečene, v niektorých prípadoch až smrťou. Riziko je výrazne vyššie pri kombinácii s alkoholom, keď môže byť toxická dávka nižšia ako bežná maximálna dávka.
Príznaky intoxikácie paracetamolom sa v počiatočnej fáze prejavujú nevoľnosťou, vracaním, bledosťou a nadmerným potením. Keďže poškodenie pečene sa môže rozvíjať postupne, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc ihneď po podozrení na predávkovanie, aj keď sú príznaky mierne.
Dôležitú úlohu zohráva prevencia – paracetamol je voľne dostupný nielen v lekárňach, ale aj v drogériách a na čerpacích staniciach, čo môže viesť k jeho nekontrolovanému užívaniu. Rodičom preto odporúčame venovať zvýšenú pozornosť edukácii detí o rizikách užívania liekov mimo odporúčané dávkovanie a dôsledkoch podobných neodborných experimentov.
Toto ste už čítali?
![Na verejnom priestranstve Dunajskej Stredy umiestnili automatický defibrilátor (AED)](https://dunajskostredsky.sk/files/styles/90x65/public/images/article/2025/jan/14/4d8a8ad3-3222-48a8-a09d-ed2fa0aa5a90.jpeg?itok=hs11_kbP)
Na verejnom priestranstve Dunajskej Stredy umiestnili automatický defibrilátor (AED)
Na bočnej stene Mestského kultúrneho strediska Benedeka...