
Slávnostný program sa začal recitáciou básní v podaní žiakov Strednej zdravotníckej školy v Dunajskej Strede Kristófa Kovácsa a Kristiána Škodu. Moderátorky večera Éva Bíró a Edita Tilajčíková následne privítali hostí a účastníkov podujatia organizovaného pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier. Osobitne privítali podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Józsefa Berényiho, primátora mesta Dunajská Streda JUDr. Zoltána Hájosa, viceprimátorov Attilu Karaffu a MUDr. Juraja Puhu, MBA, prezidentku Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Mgr. Móniku Fekete, ako aj riaditeľov a vedúcich mestských inštitúcií a zdravotníckych zariadení.
Podujatie sa konalo už po dvanásty raz z iniciatívy občianskeho združenia Spoločne pre zajtrajšok a poslaneckého klubu Trnavského samosprávneho kraja z regiónu. Organizátori vo svojich príhovoroch zdôraznili, že cieľom večera je vyjadriť úctu a vďaku všetkým zdravotným sestrám a ošetrovateľom, ktorí svoju prácu vykonávajú s oddanosťou, ľudskosťou a často aj vo veľmi náročných podmienkach.
„Sú to práve oni, ktorí svojou každodennou obetavou prácou zmierňujú utrpenie, dávajú nádej a poskytujú pacientom neoceniteľnú podporu pri liečbe a zotavovaní,“
- zaznelo v úvodných slovách moderátoriek.
Primátor mesta Dunajská Streda Zoltán Hájos vo svojom príhovore pripomenul, že myšlienka organizovať toto podujatie vznikla pred dvanástimi rokmi a odvtedy sa stala krásnou tradíciou.
Primátor povedal, že tento rok bola v ankete verejnosti pre sestry pracujúce v súkromných ambulanciách rekordná účasť, viac než 1500 hlasov. Organizátori sa preto rozhodli oceniť namiesto dvoch až tri zdravotné sestry pracujúce v súkromných ambulanciách.
Žiaľ, naďalej platí, že zdravotné sestry a ošetrovatelia od štátu nedostávajú primerané uznanie za svoju každodennú mimoriadne náročnú prácu. Preto - ako ďalej uviedol primátor - aj keď je na tomto podujatí možné každoročne oceniť len 10–12 osôb, snažia sa v slávnostnom rámci vyjadriť aspoň takto svoju úctu a vďaku za vynikajúcu prácu, ktorú zdravotné sestry a ošetrovatelia vykonávajú.
Podčiarkol, že nejde len o prácu, ale o poslanie. Odzrkadľuje sa to aj v spôsobe, akým sa starajú o pacientov a ako im nezištne pomáhajú. Na záver svojho príhovoru im poprial pevné zdravie a vytrvalosť v ich zodpovednej práci.
Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi vo svojom príhovore poznamenal, že v to isté pondelkové ráno kraj oceňoval aj hasičov, a podľa jeho slov majú obe profesie spoločné jedno – sú skutočným poslaním.
„Mnohí ma tu v okolí poznajú a často sa mi pri stretnutí sťažujú na rôzne veci, no na zdravotné sestry som ešte nikdy nepočul sťažnosť. A to je úžasné,“
- povedal s úsmevom. Dodal, že výnimočnosť ich práce je aj v tom, že napriek ťažkostiam sa pacientom a ich rodinným príslušníkom venujú vždy s obrovskou dávkou duševnej sily.
Prezidentka Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Mónika Fekete zdôraznila, že práca sestier nie je len o odbornosti, ale aj o ľudskosti.
„Vaša práca si vyžaduje trpezlivosť a pochopenie, aby ste dokázali pomôcť druhým. Poskytujete psychickú oporu pacientom i ich rodinám, často v ťažkých situáciách,“
- povedala Mónika Fekete a dodala: „Za to vám patrí úprimné poďakovanie.“
Po slávnostných príhovoroch nasledovalo odovzdávanie ocenení.
Na základe spoločnej nominácie Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek a nemocnice v Dunajskej Strede ocenenie získali Erika Cafiková, Katarína Marczell, Erika Bénesová, Erzsébet Csóka, Éva Gáspár Puzsér a Andrea Pódaová.
Aj tento rok boli ocenené pracovníčky mestských sociálnych zariadení – Centra sociálnych služieb a Zariadenia pre seniorov. Ocenenie si prevzali Simona Rajkovicsová a Adriana Antalová.
Pre rekordný počet hlasov verejnosti sa organizátori rozhodli udeliť tri ocenenia zdravotným sestrám pracujúcim v súkromných ambulanciách. Ocenené boli Eva Kemenczká, Blanka Musitz a Adrianna Gálffy.
Po odovzdaní ocenení nasledovalo spoločné prekvapenie pre všetkých prítomných. O príjemnú atmosféru sa postaral známy spevák skupiny Back II Black Abebe Dániel, vystupujúci pod umeleckým menom Bebe.
Ďalšie fotografie z podujatia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Text a foto: Vince Rózsár
Toto ste už čítali?
Privítali najmenších obyvateľov nášho mesta
Vo štvrtok, 18. júna, privítalo vedenie mesta najmladších...
Trnavská župa investuje do modernizácie škôl vyše pol milióna eur
Trnavská župa pokračuje v modernizácii stredných škôl s...


