Back to top

Po vysokých teplotách prichádzajú extrémne horúčavy

Publikované: 27. jún 2026 - 13:48
Ak sme doterajšie denné teploty na úrovni 32 až 35 °C považovali za horúčavy, predpoveď na nasledujúce dni nás veru neschladí. Meteorológovia predpovedajú maximálne denné teploty až 38 až 39 °C. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu a nedeľu výstrahu 3. stupňa pred vysokými teplotami.
Po vysokých teplotách prichádzajú extrémne horúčavy

Počas víkendu nás čakajú mimoriadne vysoké teploty, ktoré by mali pretrvať aj v prvých dňoch budúceho týždňa, pravdepodobne až do stredy.

Podľa predpovede meteorológov treba v našom regióne počítať s dennými maximami na úrovni 38 až 39 °C. V dôsledku extrémnych horúčav sa však môžu miestami vytvoriť aj silné búrky.

Takéto vysoké teploty už predstavujú vážne zdravotné riziko. SHMÚ aj Ministerstvo vnútra SR preto upozorňujú verejnosť na nebezpečenstvá spojené s horúčavami.

Ak je to možné, v najbližších dňoch sa medzi 11.00 a 18.00 hod. zdržiavajte na priamom slnku čo najmenej a uprednostnite pobyt v tieni. Ak musíte byť vonku, nezabudnite na pokrývku hlavy a používajte ochranné krémy s UV filtrom.

Dbajte aj na dostatočný pitný režim. Pite dostatok vody aj vtedy, keď práve nepociťujete smäd.

Odporúča sa obmedziť aj fyzickú námahu, najmä v skorých popoludňajších hodinách, keď bývajú teploty najvyššie.

Pri cestovaní autom v žiadnom prípade nenechávajte v zaparkovanom vozidle deti ani domáce zvieratá. Vozidlo vystavené priamemu slnečnému žiareniu sa môže už počas niekoľkých minút prehriať na teplotu ohrozujúca život.

Chráňme seba, ale dávajme pozor aj na ostatných – predovšetkým na seniorov, deti a chorých.

SHMÚ, minv.sk, -rovin-

Toto ste už čítali?

Cookies