Títo žiaci, ktorí sem prišli v auguste 2016 v rámci programu Medzinárodnej výmeny žiakov Rotary klubu, žijú v dunajskostredských rodinách a od jesene navštevujú Gymnázium Ladislava Dúbravu. Keďže na testovaní PISA sa ani jeden z nich nezúčastnil, chceli sme vedieť, ako vidia slovenský vzdelávací systém, či považujú učenie sa v tomto pre nich cudzom prostredí za náročné.
- Aké je u vás úroveň matematiky a predmetov prírodných vied v porovnaní s našou?
Nataly (Mexiko): Vo vyučovaní matematiky nevidím rozdiel, aj v Mexiku by som sa pravdepodobne učila približne toto. Aj vyučovanie je u nás podobné tunajšiemu – aj keď nie je také všeobecné ako tu. Aj ja navštevujem doma gymnázium a špecializácia sa začína v treťom ročníku.
Siobhan (USA): Pre mňa je tu matematika ťažšia, tu sme asi o dva roky popredu. My ideme u nás na takú strednú školu, aké plánujeme v budúcnosti zamestanie, takže nemáme ani toľko všeobecných predmetov.
Kevin (Tajvan): Doma nemám biológiu, chémiu, keďže navštevujem odbornú školu, ale matematiku máme aj my. Pre mňa je tunajšia oveľa ľahšia.
- Koľko času potrebuješ u nás na domácu prípravu?
Kevin: Dané učivo sa naučím už v škole, nepotrebujem sa učiť ešte aj doma. My zvykneme dostať na domácu úlohu eseje a projekty, tie mi zvyknú zabrať tak tri dni.
Nataly: Zvyknem sa učiť hodinu denne, ale v prvom rade slovenský jazyk.
- Ako to vidíte, kde je ľahšie učivo: na Slovensku alebo u vás doma?
Kevin: Podľa mňa je tunajšie ľahšie, ale zato nás nepripraví na život ani na vysokú školu. Tunajší žiaci sa zbytočne učia množstvo menej potrebných predmetov.
Nataly: Mne sa zdá byť porovnateľné s tým u nás, v Mexiku.
- Na záver jedna otázka o vašej budúcnosti: Čím by ste chceli byť v dospelosti?
Kevin: Ja chodím doma na strednú stavebnú, zaujíma ma architektúra, tou by som sa chcel v dopselosti zaoberať.
Nataly: Ja ešte neviem. Aj preto chodím doma na gymnázium, mám ešte dva roky rozhodnúť sa pre nejakú špecializáciu.
Siobhan: Ja sa doma v USA učím umelecký manažment. Venujeme sa praktickej stránke divadelníctva, organizácii a ekonomike.
Ako nám uviedol Bugár Roland, ktorý je zodpovedný za výmenu žiakov, títo traja žiaci navštevujú síce tretí ročník gymnázia, ale majú špeciálny študijný program, na základe ktorého sú skúšaní.
- Ktoré predmety sú pre týchto žiakov dôležité?
- Keďže prichádzajú z rôznych kútov sveta s rôznym vzdelávacím systémom, je pre nich dôležité, aby sa oboznámili s históriou hostiteľskej krajiny, jej kultúrou a jazykom, respektíve aby sa učili matematiku, ktorá je celosvetovo dôležitá. Takisto dôležitý je anglický jazyk, v ktorom spolu komunikujú v škole, v každodennom živote počas programu. Po príchode sa deti podrobili skúške, po výstupnej klasifikácii absolvujú druhú, aby sme mohli pozorovať ich usilovnosť a pokroky. Pre Rotary je dôležitý ich prístup, koľko sa vedia naučiť napriek jazykovým bariéram. Pre deti je to zas dôležité preto, aby niečo dokázali, tí z nich, ktorí preukážu dostatočný pokrok, sa budú môcť zúčastniť dvojtýždňovej cesty po Európe – spomedzi 85 detí, ktoré sú na Slovensku a Česku, sa tejto veľkej exkurzie bude môcť zúčastniť len 45 z nich. Toto je pre nich istou motiváciou, veď je to životná príležitosť môcť navštíviť Paríž, Barcelonu či práve Rím.
- Ako sa na ich zahraničné štúdium pozerajú ich domovské školy?
- Deti, ktoré sa programu zúčastňujú, doma prerušili štúdium. Po návrate domov dostane ich škola písomné hodnotenie a tiež vysvedčenie. Potom vedenie školy rozhodne, či tieto výsledky uzná a bude požadovať len rozdielové skúšky alebo opakovanie celého ročníka.
- Takže je možné, že doma budú opakovať ročník? Prečo sa im teda oplatí zúčastniť sa tohoto výmenného programu?
- Už to, že sa ako stredoškoláci dostanú na druhý koniec sveta, je veľkou príležitosťou, ktorá stojí za to. Súčasne to, že nežijú izolovane v tej ktorej rodine, ale sú súčasťou veľkej celosvetovej Rotary rodiny, im dáva príležitosť na vybudovanie si v dnešnej dobe tak dôležitého kapitálu – kontaktov. To je v súčasnosti dobrý východiskový bod pre ich budúcnosť.
Toto ste už čítali?
Detské osobnosti dunajskostredských škôl v roku 2024
Vedenie nášho mesta každoročne privíta vynikajúcich...
Maturanti majú posledné dva týždne na podanie žiadosti o štipendium vo výške najmenej 9 000 eur
Zostávajú už iba dva týždne na podanie žiadosti...