"V školách sa budú zbierať všetky druhy rastlinných tukov (repkový olej, slnečnicový olej, ľanový olej, atď), ďalej tuky živočíšneho pôvodu, ktoré už nie sú vhodné na ďalšie vyprážanie, či varenie v kuchyni. Môžu sa odovzdať aj oleje používané pri príprave rôznych dresingov (rybie konzervy, sušené paradajky, atď). Treba si však dávať pozor, aby olej neobsahoval zbytky jedál. Žiaci a obyvatelia môžu nosiť použitý olej na zberné miesta v priesvitných a dobre uzatvorených nádobách, v PET fľašiach. Zberné nádoby sa budú pravidelne vyprázdňovať. Použitý kuchynský olej, ako aj Pet fľaše sa následne spracujú a zhodnotia" - informoval kompetentný pracovník odboru MsÚ Gábor Inczédi.
Použitý kuchynský olej okrem škôl je môžné odovzdať aj na vybraných čerpacích staniciach spoločnosti Slovnaft. Použitý rastlinný olej a tuky z reštaurácií odvážajú špecializované firmy. Vyzbierané použité oleje a tuky sú po vytriedení a vyčistení ďalej spracovávané na ekologické účely. Po selektívnom zbere sa využije napr. ako biopalivová zložka do motorovej nafty, prípadne základná surovina mazív.
Použitý kuchynský olej znečisťuje životné prostredie:
- V kanalizácii zvyšuje záťaž čističiek vôd a znižuje efektivitu čistenia
- Pri vylievaní do výlevky, či WC vytvára hustú hmotu, ktorá môže kanalizáciu upchať
- Pri vylievaní na pôdu znižuje jej priepustnosť a poškodzuje pôdnu flóru
- Ak sa dostane do vôd jazier a riek, vytvára na hladine film, ktorý zabráni prenikaniu kyslíka do vody, čím ohrozuje živočíchy vo vode
- V komunálnom odpade tvorí na skládkach ťažko rozložiteľnú hmotu.
dunstreda.sk
Toto ste už čítali?
Zabezpečenie ochrany pred požiarmi v čase vykurovacieho obdobia
V súvislosti s prichádzajúcim vykurovacím obdobím...