Na odpadové vody je v roku 2017 zameraná kampaň Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca. Tohtoročná kampaň Svetového dňa vody má upriamiť pozornosť ľudí na spôsob, ako znížiť množstvo odpadových vôd a ako tieto znova využiť.
Voda predstavuje základ trvalo udržateľného rozvoja. Vodné zdroje a všetko, čo súvisí s dodávkou vody, prispieva k znižovaniu chudoby, k ekonomickému rastu a udržiavaniu životného prostredia. Od potravín a energetickej bezpečnosti až po zdravie človeka a zdravý stav ekológie voda prispieva k spoločenskému rozvoju a blahu.
OSN na svojej webovej stránke uvádza, že okolo 80 percent úžitkovej vody pochádzajúcej z obydlí, miest, priemyslu a poľnohospodárskej výroby sa dostáva do prírody, riek, morí a nie je nijakým spôsobom spracovaná, takže dochádza k znečisteniu životného prostredia a ochudobňovaniu pôdy.
Najmenej 1,8 miliardy ľudí na svete používajú zdroje pitnej vody kontaminované fekáliami. Znamená to zvýšené riziko ohrozenia nákazou cholery, úplavicou, týfusom či detskou obrnou. Je potrebné zlepšiť zber, spracovanie a opätovné využitie úžitkovej vody. Zároveň je dôležité, aby ľudstvo znižovalo množstvo úžitkovej vody s cieľom lepšie chrániť životné prostredie a vodné zdroje.
Valné zhromaždenie OSN schválilo 22. decembra 1992 rezolúciu, v ktorej 22. marec vyhlásilo za Svetový deň vody. Od roku 1993 si ho svet pripomína každý rok. Podľa rezolúcie Agenda 21 o zdrojoch sladkej vody majú jednotlivé štáty podľa svojich možností 22. marca organizovať prednášky, semináre, výstavy, okrúhle stoly, publikovať knihy a iné materiály s problematikou zachovania a rozvoja vodných zdrojov.
(zdroj: teraz.sk/magazin)
Toto ste už čítali?
Výzva na podávanie žiadostí o dotácie č. 1/2025
VÝZVA mesta Dunajská Streda č. 1/2025 na predkladanie...
Záchranári fungujú počas sviatkov v rovnakom režime ako zvyčajne
Záchranná zdravotná služba (ZZS) funguje počas sviatkov v...