Na spomienkovom stretnutí organizovanom Židovskou náboženskou obcou sa medzi inými zúčastnili aj tajomník Maďarského veľvyslanectva v Bratislave Dóczi András, primátor mesta, Hájos Zoltán, viceprimátor Horváth Zoltán poslanci, Gútay László, Ravasz Marián a Sebök Pál, tajomník Židovskej náboženskej obce v Bratislave, Kornfeld Martin a predstavitelia tunajších cirkví a tiež predstavitelia slovenských, českých a maďarských židovských obcí.
„My sme očami a hlasom obetí – našou povinnosťou je pripomenúť svetu a upozorniť ho na hrôzy, kedy tisíce rodín, otcov, matky a deti obrali o ich ľudské práva a životy” – odznelo na spomienkovej slávnosti.
Následne Baruch Veselý, kantor jeruzalemskej synagógy zaspieval smútočnú modlitbu, potom dunajskostredská gymnazistka, Csóka Zsófia, zarecitovala Radnótiho A' la recherche....
Potom pozostalí obetí, ktorých deportovali 15. júna pred 73 rokmi, zapálili sviečky ako memento.
Slávnostnú spomienkovú reč predniesol za Dunajskostredskú židovskú náboženskú obec Kornfeld Tibor, a v mene Veľvyslanectva Maďarska Dóczi András.
„Vieme, aké hlboké rany zanechal holokaust, ale napriek tomu o tom treba hovoriť, lebo treba povedať, kam vedie megalomanská túžba po moci, vymedzenie skupiny obyvateľstva zo spoločnosti a nenávisť. Každým dňom registrujeme, že nie každý vie či chce vedieť. V mnohých prípadoch dokonca spochybnia existenciu toho, že sa to stalo. My vieme odpoveď: stalo sa to, dokonca to bolo oveľa hroznejšie, než si to človek dokáže uvedomiť” – povedal Kornfeld Tibor, dodal, často je aj politika na vine, ako príklad uviedol určité rozhodnutia EU a OSN.
„Každý rok sa stretávame, aby sme si pripomenuli veľkosť tragédie, ktorá postihla židovské obyvateľstvo a aby sme si pripomenuli niekoľko miliónov obetí, ktoré boli nemilosrdne zavraždené na základe rasovej ideológie” – pripomenul Dóczi András.
„Preto sme dnes tu, aby sme spomínali, aby sme si pripomenuli, a upozornili. Pamätajme si, veď čoskoro už nebude človeka, ktorý tieto hrôzy prežil. Pripomínajme, lebo ešte sú takí, ktorí nevedia alebo nechcú vedieť čo sa stalo v najtemnejšom období Európy v rokoch 1933 – 45. A aby sme upozornili na to, že aj dnes, v 21. storočí, 73 rokov po holokauste, antisemitizmus naďalej existuje a šíri sa. (...)
Pohľad tvárou v tvár na minulosť znamená aj to, že nemáme dvojaké knihy dejepisu – len maďarskú. (...)” – uviedol Dóczi András.
Askaru uzavreli prítomní hostia spoločnou piesňou.
Toto ste už čítali?
Druhá adventná nedeľa a oslava jubilantov
V zmysle svojej tradície občianske združenie Sikabony aj...