Back to top

1. februára opäť „plesáme”

Publikované: 12. január 2020 - 8:33
Ples mesta Dunajská Streda rok čo rok patrí medzi najokázalejšie spoločenské udalosti. Dámy a páni sa už vopred zaujímajú o aktuálne trendy v obliekaní, veď kto by nechcel byť najlepšie oblečenou dámou či pánom plesu.
1. februára opäť „plesáme”

Každý jeden ples vymedzuje pre svojich hostí určitý dress code, čiže isté pravidlo oblečenia, ktoré je uvedené na pozvánke. Dress code tohtoročného plesu je Black tie optional. Oboznámme sa teraz s najznámejšími kódmi.

White tie

Ako by teda malo vyzerať oblečenie v prípade White tie?

frak - sako sa nezapína
biela piketová vesta
košeľa so stojatým golierom a piketovou náprsenkou
biely motýlik (odtiaľ názov white tie)
čierne lakované šnurovacie topánky
biele rukavice alebo čierny cylinder (nie je povinné)

Neprípustné sú napríklad náramkové hodinky, povolenú sú však hodinky na retiazke.

Pre dámy to znamená čo najelegantnejšie oblečenie, teda plesovú róbu. Väčšinou sa pre podujatia White tie nepredpisujú dlhé rukavice, tie ale vyzdvihujú celkový dojem, preto sa odporúčajú. Čo sa týka klenotov, účesu a šminiek, vyžaduje sa jednoduchosť a dobrý vkus. Dobré nápady môžu poskytnúť rôzne podujatia, ako odovzdávanie Oskarov, Golden Globe či Grammy.

Black tie

smoking - čierny alebo polnočne modrý
šerpa - mala by ladiť s motýlikom
nohavice s lampasmi
biela košeľa s klasickým golierom alebo stojačikom, gombíky sú prekryté légou alebo sú ozdobné, zladené s manžetovými gombíkmi, dvojitá manžeta (tzv. Francúzska)
čierny motýlik (odtiaľ označenie black tie)
čierne lakované topánky

U dám sú v prípade Black tie predpísané večerné šaty bez rukávov doplnené štólou, rukavice v tomto prípade nie sú nevyhnutné. Prípadne koktailové šaty, v závislosti od toho, nakoľko je podujatie elegantné, či formálne. Popri pánoch v smokingoch by sa dámy mali objaviť v sukňovej verzii, ale aj nohavicový dámsky smoking je vyhovujúci. Black tie invited – Black tie optional – Alternative black tie

Najnovšie existuje aj kategória Black tie invited (nazývaný aj Black tie optional či Alternative black tie).

Tento dress kód vyjadruje možnosť zvoliť smoking alebo čierny oblek. Zvlášť sa hodí pokiaľ nemáte smoking a museli by ste si ho požičiavať alebo kupovať. Jednoducho si oblečte kvalitný čierny oblek, bielu košeľu a čiernu kravatu. Dajte si pozor na to, aby vám oblek dobre sedel, pretože v opačnom prípade by ste vyzerali ako nedostatočne prestížne oblečený na túto udalosť.

Dámy pri kategorizácii Black tie si môžu obliecť aj menej slávnostné šaty (malú večernú róbu alebo koktailové šaty).

Creative black tie

Veľmi populárny dress kód medzi umelcami v Hollywoode. Zachováva si eleganciu a noblesu Black tie, avšak umožňuje popustiť uzdu fantázie a prejaviť svoj vkus pre módu. Pri smokingu si môžete zvoliť unikátny materiál (napr. zamat), neobvyklý vzor alebo farbu. Voľba je na vás, ale nezabudnite zabezpečiť, aby váš celkový vzhľad bol stále vhodný pre formálnu udalosť.

Dámy môžu mať koktailové šaty, ale aj dvojdielny kostým z kvalitnej látky. Čo sa tašiek týka, odporúča sa malá kabelka. Účes nemusí byť vo forme prísneho drdolu.

Formal

„Formal dress“ znamená tmavý oblek pre pánov.

Dámy v tomto prípade do 18. hodiny nosia elegantné šaty, vyhýbajúc sa lesklým látkam. Po 18. hodine sa očakávajú večerné alebo koktailové šaty.

Informal

V tomto prípade sa nepredpisuje zvláštne oblečenie, ale aj tak to nie je to isté ako Casual. V prípade, keď sa označenie Informal týka zvláštneho podujatia, prípadne podujatia po 18. hodine, pre dámy sa odporúča elegantnejšie oblečenie ako bežné každodenné. U pánov je potrebná košeľa, viazanka, nohavice z látkovej tkaniny a sako farbou ladiace s nohavicami, nemusí byť rovnakej farby.

Semi-formal / Coctail attire

Semi-formal sa nazýva aj Coctail attire, čomu vďačí za to, že po 18. hodine sú pre dámy najdôležitejším oblečením koktailové šaty. Vo všeobecnosti sú to klasické čierne šaty, ale čo sa týka farby, môžeme uplatniť svoju fantáziu. Pred 18. hodinou sa u dám požaduje elegantnejšie oblečenie. Pri doplnkoch je takmer všetko dovolené. Pri účesoch na Semi-formal podujatiach sú povolené aj vypnuté zapletané vlasy a vrkoče.

Business formal / Business standard

modrý, béžový alebo sivý oblek (cez deň)
tmavý oblek (na večer)
kvalitná košeľa bielej farby (môžu byť aj farebné, dôležité je zachovať vkus)
kravata alebo motýlik
kvalitné kožené topánky
prípustná je kombinácia viacerých farieb alebo "tón v tóne"

Prísne vzaté zodpovedá úradníckemu oblečeniu, je to elegantná forma úradníckeho štýlu obliekania. Odporúčané farby sú čierna, biela, šedá, tmavomodrá. U pánov je tento dress code totožný s oblečením pri Semi-formal. Pri dámach platí výhrada, aby boli elegantné, ale bez hlbokého dekoltu.

Casual

Vo všeobecnosti: každodenný. Nie sú dané pravidlá, je na nás, čo si oblečieme. Dámy aj páni si môžu obliecť čokoľvek, okrem športových vecí a riflí.

Smart casual

V tomto prípade v podstate tiež nie sú obmedzenia. Ide o elegantnejšiu formu každodenného oblečenia. Odporúča sa vyhnúť príliš športovému oblečeniu, džínsom a športovej obuvi. Pánom sa odporúčajú nohavice z látky a košeľa, prípadne sako, dámam elegantné nohavice s blúzkou. Táto kategória je známa aj pod názvom Casual chic.

Business casual

Je to prelínanie Business formal-u a Smart casual-u. Znamená bežné oblečenie na pracovisku.

Nie je udaný dress code?

V takom prípade vychádzame priamo z pozvánky (z jej materiálu, celkového vzhľadu, z časového rámca podujatia). Plastické pozvánky sa vo všeobecnosti viažu minimálne k podujatiam typu Semi-formal.

Dbajme, aby štýl vybraných šiat bol v súzvuku s našou osobnosťou a postavou. Dámy si popri klasických strihoch môžu vyberať z množstva možností. Kto sa dobre cíti v extravagantných šatách, môže si kľudne vybrať krajku, flitre, volány, ale aj šaty zvláštnych farieb. Páni môžu vo svoj prospech obrátiť napríklad optický dojem zvláštneho zapínania obleku.

Ozvláštnime svoj zjav doplnkami. Páni majú na plese málo dovolených možností, veď okrem obrúčky či diskrétneho pečatného prsteňa iný skvost nesmie byť pre iných viditeľný. Dámy môžu mať rôzne skvosty, samozrejme v medziach vkusu, náramkové hodinky však iba v tom prípade, ak ich pre materiál a zdobenie možno považovať za klenot. Môžu mať aj malú kabelku, ale aj tu treba dbať na harmóniu, aby zapadla do celkového zjavu.

Aj topánky udávajú plesovú náladu. Dámy samé rozhodnú, akú výšku bude mať opätok ich topánok počas celého trvania plesu, ale o tom, že musia byť vhodné na danú príležitosť, sa už nediskutuje. Špička topánky musí byť zatvorená, výnimkou môžu byť iba sandále. Páni si obúvajú pri prísnom dress code čierne spoločenské topánky, ktorým sa farebne prispôsobuje aj opasok.

Páry, ktoré prichádzajú spolu, by mali svoje oblečenie zladiť.

Podľa etikety pán najprv pomôže dáme z kabáta, svoj si vyzlieka až potom. Odložiť kabáty do šatne je vecou muža. Pri odchode si muž oblečie svoj kabát, až potom pomáha do kabáta žene.

Na čo ešte treba dbať

Vypasované, postavu zdôrazňujúce šaty sú vhodné iba pre ženy bezchybnej postavvy. Plnoštíhlym ženám s väčším poprsím môže dobre padnúť hlbší výstrih do tvaru V, ženy s menším poprsím sú dekoratívnejšie v šatách so štvorcovým alebo okrúhlym výstrihom. Tie, ktoré potrebujú širšie topánky, mali by si vybrať širšie sukne, tie s veľmi úzkymi nohami by sa mali vyhnúť topánkam s remienkami.

Gentleman si na plese môže vyzliecť sako iba s povolením dámy, aj to iba v prípade, že má vestu.

Ak máme smoking alebo večerné šaty, môžeme si k nim obliecť iba čierny kabát z látky. Ak sa taký v našom šatníku nenachádza, radšej si kabát nedáme.

Dámy na ples nenosia kabelku na rameno. Ak chceme mať tašku, berieme si malú kabelku do ruky alebo listovú kabelku.

Teraz už, vybavení znalosťami, môžeme ísť hľadať vhodné oblečenie. Stačí už iba osvojiť si alebo obnoviť pravidlá správania a do rána trvajúca zábava sa môže začať. Dobrú zábavu všetkým!

Zdroj: heilemann.hu/dunajskostredsky.sk

Toto ste už čítali?

Cookies