Back to top

8 tipov, ako prežiť leto s deťmi

Publikované: 3. august 2018 - 10:17
Deti i rodičia sa už pravdepodobne tešia na leto. Deti takmer určite, s nami rodičmi je to často na zváženie. Tešíme sa, že odbudne kolotoč školy a krúžkov, ale zároveň máme niekedy hlavu v smútku, ako zabezpečiť 9 týždňov letných prázdnin.

Čo od leta očakávajú deti a dospelí

Deti očakávajú týždne slobody, zábavy a chvíľ, ktoré si zapamätajú navždy. Rodičia však očakávajú týždne, ktoré bude treba naplánovať, zorganizovať, zabezpečiť.

Očakávajú, že to bude stáť nejaké úsilie udržať deti v aktivite, aby nesedeli poldňa za počítačom a zároveň už dopredu rodičia vedia, že budú celé leto snažiť deti dostať do postelí v normálnom čase, hoci tým budú letné večery hovoriť, že to je ten najlepší čas na párty a určite nepatria do postele :-)

Tu je 7 spôsobov, ako si počas prázdnin zachovať aké také duševné zdravie

1. Vytvorte detský kalendár

Kľúč k úspechu je plán :-) Na veľký formát papiera/výkresov nakreslite tabuľku prázdninových týždňov. Nechajte deti, aby vám pomohli. Prázdninový kalendár umiestnite tak, aby doň mohli kresliť/vpisovať aj menšie deti.
Spoločne s deťmi ku kalendáru pridajte zoznam aktivít, ktoré ostanú „v zálohe“ na čas, keď budete počuť „nudííííme sa“. Vtedy ich na tento zoznam odkážete.

2.Kalendár vyplňte – úplne

Program nerobte intuitívne, ale ho naplánujte – tábory, návštevy u starých rodičov, rodinná dovolenka ... POZOR!! Do kalendára naplánujte aj čas „ničnerobenia“ alebo „voľno“.
Keď deti uvidia nejakú informáciu v každom okienku/dni prázdniny, budú spokojné, že sa niečo bude diať.

3. Každý týždeň nejaká téma

Dohodnite sa na téme jednotlivých týždňov, ktoré deti majú stráviť doma. Môže to byť napr. francúzsky či anglický týždeň, týždeň modrej či zelenej farby alebo týždeň nejakého športu.
Potom v duchu tejto témy pripravte aspoň jedno jedlo a jednu aktivitu – hru alebo vyrábanie niečoho. Pomôže to udržať deti aktívne a zároveň je to ponuka na množstvo zábavy. Deti samozrejme môžu v tejto téme rozvíjať svoje hry vonku na dvore, či na ihrisku.

4. Rozdeľte zodpovednosť

Nehanbite sa a obvolajte rodičov kamarátov svojich detí/krstných rodičov/starých rodičov. Poproste ich aspoň o 2 prespávačky v mesiaci. O dve noci, kedy vaše deti budú spať mimo domu a vy budete mať pokoj pre seba a čas na oddych.
S rodičmi kamarátov si môžete dohodnúť akýsi výmenný obchod. Jednu noc spia deti u vás, o týždeň zas u kamarátov. Okrem toho, že vy si oddýchnete, prespávačky sú niečo, na čo sa deti budú pravdepodobne veľmi tešiť.

5. Naučte sa/ich niečo nové

Dajte deťom príležitosť rozhodovať o niečom. Nech napr. naplánujú najbližší výlet, zbalia hračky na výlet, napíšu menu na prespávačku, vyberú film, ktorý si potom spoločne pozriete.
Nech sa po malých krokoch učia, že aj ten letný oddych „niečo stojí“.

6. Robte niečo tradičné

Pošlite deti, aby sa hrali vonku a dajte im len minimum hračiek. Uvidíte, čo vymyslia!
Deti každého veku milujú bublifuky a bubliny, behanie, skákanie, kreslenie na telo. Môžu sa zahrať vodnú vojnu alebo urobiť preteky v jedení melóna.

7. Spomínajte

Zaspomínajte si, aké boli vaše prázdniny. Kde ste boli a čo ste robili. Predpokladám, že sa objavia aj spomienky na prekročenie pravidiel, neskoré príchody, veľké smiechy pod perinou so súrodencami, či kamarátmi, dlhé nočné rozhovory, spanie vonku pod hviezdami ...
Väčšina z týchto činností nevyžaduje žiadne plánovanie, extra čas alebo peniaze. Vyžadujú len to, aby ste to vy ako rodičia svojim deťom dovolili. Aby ste ich dovolili objaviť, čo je to prázdninová sloboda :-)

8. Nechajte vaše deti byť deťmi

Niekedy to proste znamená stáť v pozadí a nechať ich, aby získali krásne spomienky.

Zdroj: rodinka.sk

Toto ste už čítali?

Cookies