Back to top

Advent 2020, Dunajská Streda

Publikované: 20. december 2020 - 17:02
Zoltán Hájos, primator: „Dnes slávime štvrtú nedeľu adventného obdobia, zlatú nedeľu. Od sviatku Vianoc nás delí už iba pár dní. Na rozdiel od adventného času v minulých rokoch tohto roku na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára nestretneme množstvo ľudí, nezačujeme bezstarostný detský džavot, nemôžeme si vychutnať pestrý kultúrny program.”
Advent 2020, Dunajská Streda

Vážené dámy a páni! Milí Dunajskostredčania!

Dnes slávime štvrtú nedeľu adventného obdobia, zlatú nedeľu. Od sviatku Vianoc nás delí už iba pár dní. Na rozdiel od adventného času v minulých rokoch tohto roku na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára nestretneme množstvo ľudí, nezačujeme bezstarostný detský džavot, nemôžeme si vychutnať pestrý kultúrny program. Námestie nekrášlia betlehemské jasličky, éterom neznejú vianočné koledy, vianočné trhy neponúkajú svoj tradičný pestrý tovar. Všetko je však trošku inak: ako každý rok, obyvatelia Dunajskej Stredy a Žitného ostrova sa i teraz  pripravujú na vianočné sviatky, nakupujú, hľadajú správne darčeky pre svojich najbližších a rovnako pripravujú aj svoje srdcia na oslavy narodenia Ježiša Krista. Žiaľ, súčasné adventné obdobie je iné ako tie, na ktoré sme boli zvyknutí, je akési tlmené, zdržanlivé, pretkané problémami a neistotami. Mnohí očakávajú Vianoce v beznádejnej životnej situácii, viacerí sú v domácej karanténe a niektorí i v týchto chvíľach bojujú o holý život.

Tieto Vianoce budú iné. Istotne na ne budeme dlho spomínať. Niektorí z nás preto, lebo budú skromnejšie ako inokedy, niektorí preto, lebo budú tráviť dni osamote kvôli aktuálne platným pandemickým opatreniam, či preto, lebo nebudú môcť stráviť Vianoce so svojimi rodinami z dôvodu starostlivosti o pacientov v nemocniciach; niektorí preto, lebo si tohto roku nebudú môcť dopriať oddych a načerpať nové sily pri lyžovaní či na slnečnej pláži.

Máme za sebou náročné obdobie a naše všedné dni si vyžadujú oveľa viac síl a energie ako zvyčajne. Súčasná situácia si od každého pýta veľkú dávku sebadisciplíny, trpezlivosti, pozornosti, ústretovosti. Od toľkých očakávaní sa duša človeka po čase unaví a to môže mať za následok, že sa staneme ľahostajnými, podráždenými. Môže to dokonca vyústiť do depresie. Chladné počasie a malátnosť spôsobená skorou tmou nám na nálade tiež nepridáva.

O pár dní sú tu Vianoce, ktoré po zimnom slnovrate vnesú svetlo do našich životov, pretože pomaly sa začnú predlžovať dni. Narodenie Spasiteľa nám opäť prinesie nádej, duch Vianoc zapáli plameň lásky v našich srdciach, do našich domovov zavíta hrejivá vrúcnosť, vďaka ktorej sa utvoria užšie väzby v rodinách, aj keď sa teraz celé rodiny nemôžu zísť pri jednom stole. Pokúsme sa, aj keď nebude možné na Vianoce sa s našimi blízkymi osobne stretnúť, aspoň im poslať objatie pomocou výdobytkov techniky. Priveďme svojich blízkych aspoň takýmto spôsobom do svojich domovov. Zavolajme im, spojme sa s nimi prostredníctvom Skype-u, videohovoru. Nepripusťme, aby na Vianoce zostali sami, nedovoľme, aby sa cítili opustene. Buďme jeden druhému oporou, dodávajme si síl  a nádeje, že po ťažkom období prídu lepšie časy a všetko sa vráti do zaužívaných koľají, keď rodiny znovu budú môcť oslavovať spolu narodeniny, meniny, promócie; verme, že príde znovu čas veľkých svadobných hostín, stužkových, čas hromadných kultúrnych a športových podujatí, čas, keď sa spolu budeme môcť všetci stretnúť na fašiangových plesoch, jarmokoch, hodových hostinách a festivaloch.

Dovoľte mi, aby som vám zaželal šťastné a veselé vianočné sviatky plné pokoja, lásky a nádeje!

Toto ste už čítali?

Cookies