Back to top

Adventný čas je oslavou lásky, ktorá žije v nás

Publikované: 7. december 2023 - 10:37
Tohtoročný advent sa začal útulnými vianočnými trhmi pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára a v Malom Blahove. V nedeľu zapálili prvú sviecu na adventnom venci – začalo sa obdobie očakávania najkrajších sviatkov roka.
Adventný čas je oslavou lásky, ktorá žije v nás

V Dunajskej Strede aj v mestskej časti Malé Blahovo prvú adventnú nedeľu a zapálenie sviece sprevádzala slávnostná atmosféra.

Pred spoločenským domom v Malom Blahove sa napriek veľkej zime zišlo početné množstvo záujemcov, ktorí si už od skorého popoludnia mohli vyberať z bohatej ponuky vianočných trhov. Zhromaždených pozdravil predseda organizátora, Občianskeho združenia Sikabony, Michal Fodor, ktorý zdôraznil, že advent je časom príprav a očakávania Vianoc.

"Čoskoro zazvoní vianočný zvonček, ktorého cengot každému z nás prinesie teplo rodiny, pokoj a lásku." Michal Fodor dodal, že má radosť z pohľadu na veľký počet záujemcov, ktorí sa tu zišli, aby navštívili betlehem a adventný veniec pred spoločenským domom.

„Advent nás postupne privádza k Vianociam, a v čase Vianoc majú ľudia k sebe bližšie (...), v tomto období máme naozaj možnosť oddýchnuť si uprostred tohto uponáhľaného sveta, v spoločnosti svojich najbližších (...), kedy naozaj venujeme pozornosť jeden druhému. Pretože tak, ako sa na adventnom venci rozsvecuje jedna sviečka za druhou, aj v našich srdciach rastie túžba po láskyplných chvíľach s našimi milovanými,“

- povedal predseda združenia.

Prítomných pozdravil aj primátor JUDr. Zoltán Hájos.

„Prvá sviečka je sviečkou symbolizujúcou vieru a nádej. Začína sa teda obdobie čakania a prípravy našich duší na sviatky,“

povedal prvý muž mesta. Vyslovil presvedčenie, že obdobie čakania, ktoré prežíva komunita spoločne, skrýva ešte viac radosti.

„Takéto podujatia sú dôležité, keďže naša kultúra a tradície sú zakorenené vo viere a spojené s kresťanstvom. Naša viera nás posilňuje v láske,“

- dodal primátor.

O slovo požiadal aj zástupca primátora MUDr. Juraj Puha, ktorý poďakoval vedeniu Občianskeho združenia Sikabony za to, že slávnostné predvianočné podujatie opäť zorganizovalo na vysokej úrovni.

„Výzdoba nádvoria spoločenského domu, ako aj tu postavené betlehemské jasličky sú výsledkom spolupráce miestnej komunity, takže radosť zo stretnutia je teraz pre nás všetkých o to krajším zážitkom,“

- dodal viceprimátor.

Na podujatí sa prítomným prihovorili aj katolícky farár dekan Vsdp. PhDr. Kristián Bozay, PhD. a reformovaný duchovný Mgr. Zsolt Görözdi, ThD. Po adventných modlitbách Krisztián Bozay požehnal maloblahovský adventný veniec a primátor Zoltán Hájos s miestnym dieťaťom spoločne zapálili prvú sviecu, plamienok viery, pri ktorom si pripomíname aj Adama a Evu, prvý ľudský pár, ktorým Boh ako prvým dal prísľub vykúpenia.

Na nedeľnom sviatku v Malom Blahove vystúpila Petra Dakó a spevácky zbor vydranskej kultúrnej skupiny Megmaradásunkért.

Námestie pred Mestským kultúrnym strediskom Benedeka Csaplára očakávalo záujemcov vo sviatočnej atmosfére s novým dekoratívnym osvetlením a „selfie svetelnými spotmi“. Na atmosféru vianočných trhov boli mnohí zvedaví a samotný ceremoniál zapálenia prvej sviece na adventnom venci umelecky pozdvihlo vystúpenie detského speváckeho zboru ZŠ Zoltána Kodálya.

Slávnostnej príležitosti sa zúčastnil zástupca primátora Attila Karaffa a viacerí poslanci mestského zastupiteľstva, ako aj riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára Bc. Mgr. Tímea Takács. Prítomným sa prihovoril primátor mesta JUDr. Zoltán Hájos.

„Dnes zažíname plamienok viery žijúcej v nás, aby radostné očakávanie a atmosféra prichádzajúcich sviatkov prenikli aj do našich sŕdc,“ povedal primátor a dodal, že je dôležité, aby sme sa počas adventu pripravili duševne a do slávnostného šatu odeli aj svoje prostredie a domovy. Tak si budeme môcť skutočne vychutnať čas vianočný.

"Najdôležitejšie je byť s rodinou, vedieť sa radovať z blízkosti toho druhého (...), pretože láska je to, čo nás napĺňa, čo nám ukazuje cestu popri strastiach všedných dní,"

pripomenul primátor.

Katolícky farár Kristián Bozay, reformovaný duchovný Zsolt Görözdi a evanjelický farár Mgr. Jozef Horňák požehnali mestský adventný veniec. Následne primátor spolu s členkou detského speváckeho zboru Základnej školy Zoltána Kodálya zapálili prvú sviecu, prvé svetlo adventu.

(nagy)

Toto ste už čítali?

Tagy: advent
Cookies