Back to top

Ak by štát neposkytol covidovú pomoc, tri štvrtiny podnikateľov v cestovnom ruchu by zrejme neprežili pandémiu

Publikované: 12. júl 2023 - 19:17
Bez schém pomoci z dielne ministerstva dopravy by svoje podnikanie muselo ukončiť 72 % podnikateľov v cestovnom ruchu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si ministerstvo spravilo medzi 1 101 príjemcami pandemickej pomoci v oblasti cestovného ruchu. V cestnej doprave by bez pomoci svoje podnikanie muselo ukončiť dokonca až 78 % prepravcov, vzorka však bola len 101 respondentov.
Ak by štát neposkytol covidovú pomoc, tri štvrtiny podnikateľov v cestovnom ruchu by zrejme neprežili pandémiu

Ukazuje sa, že ak by štát, respektíve ministerstvo dopravy, neposkytovali pandemickú pomoc, na cestovný ruch by to malo devastačné následky. Som rada, že sme im podali pomocnú ruku a chcem sa poďakovať mojim kolegom, ktorí na podpisovaní zmlúv s podnikateľmi a vyhodnocovaní ich žiadostí o príspevky pracovali,“

- povedala štátna tajomníčka Ministerstva dopravy SR Katarína Bruncková.

Práve prístup zamestnancov ministerstva si podnikatelia pochvaľovali. Podľa 79 % žiadateľov o pomoc pre cestovný ruch alebo cestnú dopravu bol prístup zamestnancov odborný a proklientský. Polovica žiadateľov sa vyjadrila, že administratívny proces bol menej náročný alebo úplne nenáročný.

Aj napriek tomu, že tri štvrtiny podnikateľov by podľa vlastných slov pandémiu bez pomoci štátu neprežili, výšku pomoci pre cestovný ruch označilo za nedostatočnú alebo úplne nedostatočnú 62 % opýtaných, v prípade cestnej dopravy bol pomer spokojných a nespokojných vyrovnaný. Takmer dve tretiny podnikateľov v cestovnom ruchu a polovica podnikateľov v cestnej doprave by uvítala, aby bola pomoc rýchlejšia.

Bola to pre nás úplne nová situácia a schémy pomoci sme tvorili za pochodu, keďže sme nevedeli predpokladať, kedy sa pandémia skončí, alebo sa uvoľnia opatrenia, a príspevky sme tak podnikateľom mohli vyplácať len spätne. Niektorým sa preto mohlo zdať, že to trvá dlhšie, ako by si predstavovali. Výsledky prieskumu však hodnotíme pozitívne, spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Do budúcnosti sme vďaka tomu lepšie pripravení čeliť takýmto situáciám, aj keď, samozrejme, všetci veríme, že sa pandémia a ani nič podobné už nebude opakovať,“

- dodal generálny riaditeľ sekcie cestového ruchu Tomáš Ondrčka.

Ministerstvo dopravy SR

Toto ste už čítali?

Cookies