Back to top

Ako veľmi zdražejú potraviny: Čísla, aké nechcel vidieť ani jeden Slovák

Publikované: 18. marec 2022 - 9:38
Môže to byť ešte horšie? Potraviny zdražujú priam astronomickou rýchlosťou a nič nenasvedčuje tomu, že v blízkej budúcnosti sa to zmení. Ceny rastú už od minulého roka, ale až teraz zažívame skutočnú cenovú revolúciu. Vojenský konflikt na Ukrajine situáciu ešte vyhrotil. Čo nás čaká v najbližšom období?
Ako veľmi zdražejú potraviny: Čísla, aké nechcel vidieť ani jeden Slovák

Múka môže byť na jar drahšia aj o 100 %, mäso o 30 %. Potravinári takto odhadujú dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý ženie ceny nahor dvoma spôsobmi. Nepriamo, keď rastú ceny energií a pohonných hmôt a priamo, keď rastú ceny obilnín.

Slovensko ich nemusí dovážať z Ruska a Ukrajiny, ale vývoj vo svete sa napokon premietne aj do cenoviek v obchodoch. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho odhaduje, že na jar môžeme za potraviny platiť aj o 25 % viac ako pred pol rokom. Výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský dokonca tvrdí, že súčasné odbytové ceny chleba a pečiva „nie je možné udržať viac ako mesiac“.

Habár Szlovákia önellátó gabonából, nem szorul az orosz és ukrán búzára, de a világpiacon zajló folyamatok nálunk is meg fognak látszódni az élelmiszerek árában. Emil Macho, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke úgy saccolja, hogy:

Bravčovina na nemeckej burze počas 4 týždňov zdražela o 46 %. Spracovatelia gniavení rastom cien energií musia reagovať. „Očakávame, že zvýšenie cien mäsa sa prejaví už od druhej polovice marca približne na úrovni 25 až 30 %,“ píše výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai.

Priplatíme si aj 10 %

Štatistický úrad v utorok informoval, že ceny potravín vo februári medziročne vzrástli o 9,8 percenta. To je najviac od augusta 2008. Analytici v dohľadnom čase neočakávajú zásadnú zmenu.

ma7.sk/cas.sk

Toto ste už čítali?

Cookies