Back to top

Aktuálna sezóna Dunajskostredskej hudby na nádvorí odštartovala netradičným husľovým koncertom

Publikované: 8. júl 2023 - 8:57
Vo štvrtok sa na vonkajšom pódiu Mestského kultúrneho strediska Benedeka Csaplára začala séria koncertov XIV. Dunajskostredskej hudby na nádvorí vynikajúcim husľovým koncertom virtuóza Izsáka Farkasa.
Aktuálna sezóna Dunajskostredskej hudby na nádvorí odštartovala netradičným husľovým koncertom

Prítomných privítala moderátorka večera Janka Kosár-Józsa, medzi nimi poverenú prednostku mestského úradu Ing. Darinu Nagyovú a následne odovzdala slovo Tímei Takács Kosár, riaditeľke MsKS Benedeka Csaplára, organizátorke série podujatí Dunajskostredskej hudby na nádvorí, majiteľke Občianskeho združenia Gradus Montana.

Tímea Takács Kosár vyjadrila radosť z toho, že aktuálny ročník je už štrnástym v poradí - je síce pravda, že podujatie sa koná na inom mieste, než kde sa začalo, no uplynulé roky potvrdili, že tento priestor je skvelým miestom koncertov plných zážitkov. Riaditeľka MsKS pripomenula, že koncerty Hudby na nádvorí sú každý rok postavené na nejakej téme; aktuálny ročník má tému: nástroje. Cieľom sezóny 2023 je predstaviť na pódiu čo najviac nástrojov, aby poslucháči/diváci spoznali jednak hudobné nástroje, ale aj úžasných interpretov. V príhovore vyzdvihla, že záujemcov čaká každý štvrtok o ôsmej večer a zaželala návštevníkom koncertnej série dobrú zábavu.

Janka Kosár-Józsa predstavila interpreta prvého tohtoročného koncertu, huslistu Izsáka Farkasa, ktorý v roku 2010 absolvoval Hudobnú akadémiu Franza Liszta. Ako povedala, huslista sa odvtedy snaží o rozširovanie konceptuálnych hraníc hudby prostredníctvom svojho nástroja, za pomoci elektroakustických zariadení a performance vystúpení.

„Izsák už počas vysokoškolských rokov skúmal nové, prelomové výrazy elektrických huslí. Blízke je mu aj umenie vizuálnej performance: napríklad šesť rokov ho diváci divadla Vígszínház videli v titulnej úlohe Fidlikanta na streche. Jeho pôsobenie v rôznych smeroch divadelného umenia je nepretržité, je tiež členom či vedúcou osobnosťou viacerých fusion, crossover, jazzových a rockových kapiel, je výnimočným hudobníkom a úspešným pedagógom“, uviedla moderátorka večera a dodala, že talentovaný a úspešný hudobník sa so svojimi formáciami objavil aj vo viacerých talentových súťažiach.

Izsák Farkas počas svojho fantastického vystúpenia podal výklad o svojej osobitej, orchestrálne pôsobiacej živej hudbe v podaní jediného hudobníka, v ktorej dosahuje orchestrálny efekt pomocou techniky looper. Publikum odmenilo umelca za hodnotný, atmosférický a zábavný koncert búrlivým potleskom.

Viac našich záznamov z koncertu si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Na najbližšom koncerte Dunajskostredskej hudby na nádvorí vo štvrtok 13. júla 2023 od ôsmej hodiny večer vystúpi Trstická dychovka.

Toto ste už čítali?

Cookies