Back to top

Aký bol rok 2020 pre športové organizácie?

Publikované: 20. január 2021 - 13:47
Minulý rok postavil organizátorov športových a kultúrnych podujatí pred ťažkú situáciu. Viacerí dokázali svoje plánované programy uskutočniť iba v rámci obmedzených možností, mnohým sa vôbec nepodarilo pre aktuálne epidemiologické opatrenia uskutočniť žiaden plánovaný program.
Aký bol rok 2020 pre športové organizácie?

Náš portál oslovil viaceré organizácie pôsobiace na území mesta, aby rozpovedali, napísali, aký bol pre nich rok 2020.

V našom prvom článku o svojich možnostiach, starostiach, úspechoch hovoria vedúci klubu Rumba Floorball, ŠPORTUJSNAMI DS, a Kobukrav-u.

Rumba Floorball klub, Kálmán Miklós

Aj v roku 2020 sme obyvateľom mesta zabezpečili možnosti na športovanie. Štyrikrát týždenne sme mali tréningy pre žiakov základných a stredných škôl, ako aj pre dospelých. Na jar dva mesiace, na jeseň jeden sme nemohli mať tréningy v športovej hale, ale v iných časoch áno. Na konci roka síce iba v malých skupinách, ale ani to sme nevynechali, dajúc tak nádej deťom, že zo všetkého je cesta von a pravidelný pohyb dodá každému výdrž.

V auguste sme zorganizovali tréningové tábory „Floorball leto 2020“ pre 5.-6. ročníky a 7.-9. ročníky s účasťou 41 žiakov v mestskej športovej hale, v Základnej škole Vámbéryho a na území Thermalparku. Okrem floorballu spestrili podujatie aj basketbal, plážový volejbal, futbal, tenis, plávanie, lietajúci tanier a vodné pólo.

Z plánovaných podujatí na rok 2020 a z pravidelne poriadaných podujatí v minulých rokoch sme pre mimoriadnu situáciu mnohé nemohli uskutočniť. V januári sa ešte podarilo zorganizovať žiacky turnaj s družstvami zo Šamorína, Gabčíkova a s A a B družstvami Základnej školy Ármina Vámbéryho, ktorý s rovnakým počtom bodov vyhral Šamorín pred A družstvom ZŠ Á. V. 5. marca sme zas v Komárne vyhrali súťaž pred Komárnom a družstvom Bátorove Kosihy.

V júni sme odohrali niekoľko tréningových zápasov s Komárnom, potom sme sa so spoločným družstvom s Komárnom prihlásili do mládežníckej súťaže, ale usporiadali iba jedno stretnutie v septembri, v Trenčíne s Dubnicou a spoločným družstvom, potom už súťaže skončili.

Znovu ich spustíme, akonáhle to bude možné.

Športujsnami Dunajská Streda, Rastislav Baňas

Rok 2020 bol určite ťažký pre každého, či už športovca alebo nešportovca. Tento rok bol ťažký aj pre mnoho športových klubov, avšak zabojovali sme a našli sme cestu ako zachovať kontakt medzi deťmi a pohybom, súťažami a akciami, aj keď v obmedzenom alebo upravenom režime. Samozrejme, ak bolo možné, tréningy sa uskutočňovali v normálnom režime. Podarilo sa nám zorganizovať v lete náš tradičný SPORT DANCE CAMP – letný denný tábor a letné sústredenie. Avšak väčšinu sezóny sme bohužiaľ trénovali ONLINE formou. Aj napriek ťažkým podmienkam sme sa zúčastnili na dvoch súťažiach SLOVENSKÉHO POHÁRA, dvoch súťažiach SLOVAK OPEN a naše reprezentačné páry Patrik Rakovický-Viki Rakovická, Adam Hodossy-Ela Plevíková a Marcel Macik-Barbora Plačková sa zúčastnili série SVETOVÝCH POHÁROV (5 súťaží). Samozrejme, všetky tieto súťaže boli online formou. Spolu sme absolvovali 9 online súťaží, 10 krát sme stáli na najvyššom stupienku, 7 krát sme zakúsli do striebornej medaily a 8 krát sme siahli na bronz. Zorganizovali sme VIRTUAL RUNNING CHALLENGE – bežeckú súťaž na diaľku s naším priateľských klubom v Írsku a naši členovia (cca 40) odbehli spolu 3854 km za necelý mesiac a tak sme ako prvý odbehli do Írska a späť a túto výzvu vyhrali. Bohužiaľ sa nám nepodarilo zorganizovať každoročné naplánované Majstrovstvá Slovenska WOODPROCESSING CUP no veríme, že to bola len tohtoročná mimoriadna výnimka. Na rok 2021 máme v pláne vrátiť sa do normálneho tréningového a súťažného režimu hneď ako to situácia dovolí a čo je skvelé, že sme spolu s poľským a írskym klubom úspešne vypracovali projekt ERASMUS plus „ ALL YOU NEED IS HEALTH“ a naše deti spoločne so svojimi zahraničnými kamarátmi budú celoročne pracovať na tomto projekte a v auguste sa zúčastníme spoločného ERASMUS pobytu v Poľsku. Samozrejme by sme chceli poďakovať mestu Dunajská Streda za podporu a veríme, že v roku 2021 mu budeme naďalej robiť dobré meno vo svete. Vďaka patrí aj všetkým trénerom /Dominika Grajcarová,Dominik Salay,Mariia Turilova,Barbora Hanzelová/ za ich fantastickú prácu v tejto ťažkej dobe.

Kobukrav, Sklut Tibor

V čase jarných prázdnin sme zorganizovali náš prvý zimný denný tábor sebaobrany.

Počas nasledujúcej karantény sme zorganizovali prvú detskú súťaž v kreslení s názvom Ja a koronavírus. Z viac ako 5000 kresieb sme na podlahe športovej haly vytvorili obrovskú skladačku. V mestskom parku som pre obyvateľov urobil pätnásť bezplatných tréningov.

Letných denných táborov sebaobrany sa zúčastnilo viac ako 100 detí. Od jesene sme vo svojej činnosti pokračovali online, organizovali sme kurzy sebaobrany, spustili sme druhú časť našej súťaže v kreslení Ja a koronavírus rozšírenú o kategóriu TikTok. Z kresieb chystáme v máji výstavu v športovej hale.

Popri organizovaní táborov sa v rámci letných školských programov chystáme vystúpiť v miestnych školách.

Človek mieni, Pán boh mení … Teraz je najdôležitejšie, aby každý z nás urobil všetko pre svoje zdravie. K tomu vám prajem veľa úspechov.

Toto ste už čítali?

Tagy: sport, šport