Back to top

Apple vstupuje na filmový a seriálový trh!

Publikované: 28. august 2017 - 12:46
Spoločnosť je pripravená investovať do projektov viac než miliardu dolárov. Svetová ikona je pripravená konkurovať Netflixu, HBO a Amazonu.

Do zábavného priemyslu práve pribudol nový hráč. Má milióny fanúšikov po celom svete, smelé plány a čo je najdôležitejšie, má tony peňazí. Americký gigant Apple je pripravený pasovať sa s najlepšími a urvať si svoj kus z televízneho trhu. Podľa denníka Wall Street Journal spoločnosť zo svojho budúcoročného finančného plánu vyčlenila miliardu dolárov na nákup práv a produkciu nových televíznych programov. Väčšinu rozpočtu a plánovania bude na pleciach niesť dvojica televíznych veteránov a čerstvých posíl Jamie Erlicht a Zack Van Amburg. Tí do Apple prišli v júni z konkurenčnej Sony Pictures Television, kde zastávali vedúce pozície a spolupodieľali sa na napríklad vzniku legendy Breaking Bad či ospevovaného The Blacklist.

Miliarda dolárov by podľa odborníkov mohla pokryť náklady na produkciu približne desiatich nových projektov, nie všetky peniaze však budú investované priamo do tvorby. Prioritou Apple bezpochyby bude posilnenie vlastných radov o filmových veteránov a môžeme sa spoľahnúť, že výrobca iElektroniky nebude trocháriť. Miliardovú investíciu zároveň možno považovať len za akési povinné štartovné. Na to  aby Apple držal krok s najlepšími, bude musieť do vrecka siahnuť podstatne hlbšie. Odhadovaný rozpočet Netflixu na tento rok sa napríklad hýbe na hranici 6 miliárd, hanbiť sa ale nemusí ani Amazon, ktorý by na produkciu svojich seriálov mohol odhadom minúť 4,5 miliardy dolárov.

Krok Apple vstúpiť na televízny trh je predovšetkým snahou spoločnosti posilniť svoje streamovacie služby. Podiel iTunes sa totiž každoročne prepadá a z trhového podielu 50% v roku 2012 momentálne zostalo menej než 35%. Akou formou bude Apple televízne novinky vysielať zatiaľ nie je jasné, šepká sa aj o predstavení novej streamovacej služby. Isté je, že spoločnosť nelení a produkčne už stihla zastrešiť dve televízne novinky: Carpool Karaoke, v ktorom James Corden spovedá televízne hviezdy a občas si s nimi zaspieva a reality šou Planet of the Apps. V nej pre zmenu Jessica Alba s trojicou ďalších porotcov (Gwyneth Paltrow, will.i.am a veľkopodnikateľ Gary Vaynerchuck) hodnotia mobilné aplikácie a ich vývojárov. Obe novinky sú momentálne dostupné predplatiteľom Apple Music, vedzte však, že ohlasy na ne sú zatiaľ veľmi zmiešané.

Zdroj: filmkult.refresher.sk

 

Toto ste už čítali?

Cookies