Back to top

Balázs Borbély: Mladí potrebujú čas na aklimatizáciu medzi dospelými

Publikované: 22. jún 2016 - 8:57
Účinkovanie vrakunského B-tímu DAC-u v treťoligovej sezóne 2015/16 hodnotí tréner Balázs Borbély, od nového ročníka asistent Krisztiána Németha pri áčku.

DAC B má za sebou druhú sezónu v III. lige. Pred rokom ako nováčik skončil dvanásty, teraz - s výrazne omladeným kádrom - šiesty. Aká bola uplynulá sezóna z pohľadu trénera?

„Sezónu môžeme hodnotiť pozitívne. Spokojní sme boli hlavne s jesennou časťou, na jar boli naše výkony dosť kolísavé. Zaujímavé je, že sa nám darilo viac vonku, kým doma sme postrácali dosť bodov, čo bol presný opak A-mužstva. Mali sme problémy prekonať dobre organizované obranné valy súperov. To bola naša slabina, na ktorú sme doplácali.“

Potvrdzujú to aj tabuľky, veď v zápasoch na súperových ihriskách sme mali druhú najlepšiu bilanciu. Prečo sa nám viac darilo vonku?

„Vždy sa hrá lepšie, keď máte k dispozícii viac voľného priestoru. Chýbala nám kreativita, problémy nám robili mužstvá, ktoré hrali v defenzíve organizovane a boli fyzicky silnejšie. Nedokázali sme sa proti nim presadiť, nešlo to ani silou. Tam sme sa ešte v našom vývoji nedopracovali. Vonku sme mali viac priestoru, našim rýchlym hráčom to vyhovovalo a vďaka dobrej defenzíve a kvalitným brankárskym výkonom sme dokázali bodovať.“

Rezervný tím má prvoradú úlohu pripravovať hráčov pre A-mužstvo. V akej miere sa to podarilo? Egri, Mészáros a Szépe si v minulej sezóne zahrali Fortuna ligu, najmä prvý menovaný bol v súbojoch s domácou elitou absolútne suverénny.

„K tomu, aby sa niekto stal prvoligovým hráčom v ľubovoľnej krajine, sú potrebné tri veci: talent, pevná vôľa a kúsok šťastia. Z ročníka 1996, ktorý vlani vyhral svoju súťaž a postúpil do prvej dorasteneckej ligy, patrili k najtalentovanejším Szépe Jani, Csóka Robi, Mészáros Bandi a Nagy Peti. Žiaľ, zranenie na dlhšiu dobu vyradilo Szépeho s Csókom, kým Nagy sa k nám dostal pomerne neskoro, až do šestnástich hrával v nižších súťažiach. Proti Maccabi sme však videli, aký výrazný progres urobil za posledný rok. Egri je iný prípad, jeho vrodenou prednosťou sú výborné fyzické predpoklady. Podarilo sa ho presvedčiť, že má na to, aby sa presadil na najvyššej úrovni. Dokázal to v súbojoch s najlepšími slovenskými mužstvami.”

Od novej sezóny sa presúvaš do kabíny áčka a pozície asistenta nového trénera Krisztiána Németha. Ktorí ďalší hráči okrem spomenutých majú na to, aby sa dostali do prvoligového kádra?

„Do prípravy s nami naskočili Szépe, Nagy, Csóka, brankár Slávik, z devätnástky Sandal a Pagáč, Egri je bohužiaľ zranený. Od novej sezóny bude v kádri béčka 10-12 hráčov a medzi A- a B-mužstvom bude otvorený prechod. Aklimatizácia z mládežníckeho futbalu na dospelý si vyžaduje určitý čas. K okamžitému prechodu musí byť hráč fyzicky naozaj dobre vyvinutý. Väčšinou je však potrebný polrok, niekedy aj rok-dva, v ojedinelých prípadoch dokonca aj tri roky.”

Zdroj: fcdac.sk

 

Toto ste už čítali?

Cookies